Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
NGO zóna na Pohoda on the Ground bude zameraná na menšiny

NGO zóna na Pohoda on the Ground bude zameraná na menšiny

K jedenástim klubom a piatim „vizuálnym“ inštitúciám pribudne aj desať neziskoviek. Neziskovky sú na Pohode od roku 1998, prirodzene budú aj na festivaloch Pohoda on the Ground. Vo veľmi zaujímavej koncepcii pripravenej so Zuzanou Števulovou z Ligy za ľudské práva a s podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menším Kultminor sa predstavia komunity z Vietnamu, Srbska, Ukrajiny, či Afganistanu žijúce na Slovensku, ako aj rómska a maďarská menšina. Okrem kreatívne pripravených stánkov prebehnú aj diskusie v Café Kušnierik, okrem iných aj o razii v Moldave nad Bodvou, v ktrej budú debatovať advokát Roman Kvasnica, Lýdia Šuchová, moderovať bude Samo Marec, ktorý predstaví aj knihu Roky bezprávia.

03. júl 2021

Streda 7. 7.

Srbská komunita – SVI MI iz Srbije u Slovačkoj
SVI MI iz Srbije u Slovačkoj je združenie ľudí, ktorí pochádzajú zo Srbska
a ktorí sympatizujú so Srbskom. Ich najvýraznejšie aktivity sú SRB-BA
PARTY, ktorá spája ľudí zo Slovenska a zo Srbska a zabaviť sa. Okrem toho
pomáha s inklúziou ľudí zo Srbska na Slovensku vo všetkých oblastiach
života. O ich aktivitách a o tom, ako sa im na Slovensku žije, sa dozviete v ich stánku v NGO zóne, ako aj počas diskusie s Tatjanou Maksimović.
Café Kušnierik, 15.30 – 15.50, moderuje Zuzana Števulová
 
päť & pól – umelecké združenie
Výstavný projekt umeleckého združenia päť & pól predstavuje tvorbu autorov, ktorí sa venujú téme identity a objavujú aspekty nazerania na menšiny prostredníctvom fotografických a intermediálnych presahov. Počas diskusie s nimi sa dotkneme témy rôznorodej identity, života a skúseností ľudí vietnamského pôvodu a vnímania menšín na Slovensku. Participujúci: Lucia Gamanová, Darjan Hardi, Kvet Nguyen, Eva Takácsová
Café Kušnierik, 16.00 – 16.20, moderuje Zuzana Števulová
 
Štvrtok 8. 7.


SME SPOLU – Ukrajinská komunita 
Najrýchlejšie rastúcou komunitou ľudí z krajín mimo EÚ je na Slovensku ukrajinská komunita, ku koncu roka 2020 tu žilo viac ako 38-tisíc ľudí z Ukrajiny. Združenie Sme spolu sa venuje ukrajinskej diaspóre na Slovensku a vyvíja aj aktivity na pomoc vysídlencom a utečencom z východu Ukrajiny. V priebehu leta sa tradične koná spoločný tábor slovenských a ukrajinských detí a na Pohode tento rok privítame skupinu ukrajinských detí žijúcich na Slovensku. Stretnúť a porozprávať sa s nimi budete môcť aj v ich stánku, kde budú pripravené mnohé zaujímavé aktivity, cez ktoré budete môcť viac spoznať ukrajinskú menšinu.
Café Kušnierik, 15.30 – 15.50, moderuje Zuzana Števulová
 
 
Mareena, občianske združenie
Mareena je mladé občianske združenie, ktoré zviditeľňuje cudzincov žijúcich a pracujúcich na Slovensku a prepája ich s majoritnou spoločnosťou. Víziou Mareeny je Slovensko, ktoré je bezpečným a dôstojným domovom pre všetkých bez ohľadu na národnosť, etnickú a náboženskú príslušnosť. Na Pohodu privezú výstavu fotiek ku kampani #Naši a budú realizovať rôzne interaktívne hry, kvízy a iné aktivity, ktoré vám priblížia tému cudzincov žijúcich na Slovensku. Počas diskusie sa s manažérkou komunitného programu Zuzanou Hallovou porozprávame aj o tom, ako vnímame cudzincov, čo je to integrácia a ako sa z cudzincov stávajú „našinci“.
Café Kušnierik, 16.00 – 16.20, moderuje Zuzana Števulová
 
Piatok 9. 7.
 
ETP Slovensko – Centrum pre udržateľný rozvoj
Poslaním ETP Slovensko je podpora regionálneho rozvoja, ochrana životného prostredia a pomoc v rozvoji sociálneho, ekonomického, vzdelávacieho a kultúrneho potenciálu jednotlivcov, organizácií a komunít s dôrazom na znevýhodnené regióny, spoločensky znevýhodnené skupiny a etnické menšiny. ETP prevádzkuje komunitné centrá v Košiciach – na Luníku IX, vo Veľkej Ide a v Starej Ľubovni-Podsadku. Na Pohode si počas troch dní (7. – 9. 7.) budete môcť vyskúšať ich escape room – ÚNIK 9, hru, v ktorej sa hráči snažia vymaniť z prostredia generačnej chudoby, teda z podmienok, v ktorých u nás žijú ľudia v osadách. V piatok 9. 7. sa zároveň s koordinátorom a mentorom ETP Antoinom de Hertoghom porozprávame o aktivitách a projektoch ETP, ale aj o tom, prečo sa Belgičan žijúci v Košiciach rozhodol pomáhať na Luníku IX.
Café Kušnierik, 15.30 – 16.00, moderuje Zuzana Števulová
  
Sobota 10. 7.
 
Inštitút pre migráciu a komunikáciu – afganská komunita
Inštitút pre migráciu a komunikáciu založili ľudia s menšinovým pôvodom a ľudia pohybujúci sa v mediálnej oblasti s cieľom zlepšovať povedomie o ľuďoch z cudziny žijúcich na Slovensku a podporovať ich integráciu. Na festivale predstavia afganskú komunitu žijúcu na Slovensku, ktorá sa formovala dlhé roky najmä z prostredia zahraničných študentov, ktorí prišli na Slovensko študovať ešte počas ČSSR a neskôr z prostredia ľudí utekajúcich pred vojnovým konfliktom. V ich stánku zažijete koncert tradičnej afganskej hudby, naučíte sa napísať po perzsky svoje meno, alebo si pozriete výstavu fotiek priamo z Afganistanu.
O živote, skúsenostiach a situácii v Afganistane, o tom, aké je to byť utečencom a prečo ľudia z Afganistanu vlastne utekajú, sa budeme rozprávať s Azimom Farhadim, bývalým utečencom, naturalizovaným Slovákom, novinárom a tlmočníkom.
Café Kušnierik, 15.30 – 15.50, moderuje Zuzana Števulová
  
Cseregyerek – Rozumieme si 
Cseregyerek je program, ktorého cieľom je interkultúrna výmena v rámci Slovenska a podpora maďarských detí v osvojovaní si slovenčiny, rozvoj empatie, vzájomného porozumenia a otvorenosti. Program pred koronou fungoval na princípe hostiteľských rodín, v rámci ktorého má maďarské dieťa šancu stráviť hosťovanie v slovenskej rodine a v škole a slovenské dieťa strávi pobyt v maďarskej rodine. Tým sa podporuje vzájomnosť, tolerancia a otvorenosť. Momentálne z dôvodu pandémie funguje na prepojení jedného konkrétneho maďarského dieťaťa so slovenským dieťaťom, ktoré spolu prežívajú offline a online spoločné aktivity. V diskusii vám aktivity združenia predstavia zástupcovia tohto občianskeho združenia Orši Véghová a Arnold Kiss, ako aj deti, ktoré sa programu zúčastňujú.
Café Kušnierik, 16.00 – 16.20, moderuje Zuzana Števulová
 

Nedeľa 11. 7.
 
Equity / Amnesty International
Spoločný stánok venovaný policajnej razii v Moldave predstaví tematickú výstavu k téme a Samo Marec uvedie svoju novú knihu Roky bezprávia: Neuveriteľný príbeh razie v Moldave, ktorú si budete môcť na mieste zakúpiť a dať podpísať. V diskusii s Romanom Kvasnicom a Lýdiou Šuchovou sa pozrieme na genézu celého prípadu od momentu, keď 19. júna 2013 vtrhlo policajné komando do osady Budulovská v Moldave nad Bodvou, cez absurdné obvinenia obetí až po nedávne ospravedlnenie vlády SR.
Café Kušnierik, 15.30 – 16.15, moderuje Samo Marec
 
Synagóga Trenčín, o. z.
Trenčianska synagóga patrí medzi ikonické stavby na území Slovenska. OZ Synagóga Trenčín zrekonštruuje túto vzácnu stavbu, ktorá sa navyše otvorí pre verejnosť v podobe novovybudovaného kultúrneho centra. V stánku v NGO mini zóne sa dozviete viac o procese obnovy tejto významnej pamiatky, ako aj o histórii a živote židovskej komunity v Trenčíne a na Slovensku.