POHODA FESTIVAL

21. ročník
festivalu Pohoda

Pohoda je umelecký festival na ktorom sa alternatíva, indie, elektronika, world music a punk stretávajú s klasikou; spolu s literatúrou, tancom, vizuálnym umením, filmom a divadlom.

Pohoda 2016

 • 30 000
  návštevníkov
 • 166
  koncertov
 • 34
  zastúpených krajín
 • 3 500 GB
  prenesených dát
 • 125 000 m2
  plochy na stanovanie
 • 270 000
  pollitrov piva
 • 466
  dobrovoľníkov
 • 5 000
  parkovacích miest pre návštevníkov
 • 646
  brigádnikov

Pohodu sa snažíme robiť s rovnakým prístupom, ako keď pozývate niekoho k sebe domov na návštevu. Chcete, aby sa u vás cítil dobre, aby mal dobrý program, aby si mal kde sadnúť a ak chce, aj kde prespať, pripravíte dobré jedlo a pitie a urobíte všetko pre to, aby sa cítil dobre aj v kúpeľni či na záchode. Potom môžete počúvať dobrú hudbu, tancovať, pozerať filmy, debatovať o radostiach i problémoch vesmíru, preberať umenie, každý čo chce a ako chce. Veríme, že tento prístup naši návštevníci cítia. My môžeme s určitosťou povedať, že sú to úžasní hostia. Vytvárajú tú najlepšiu atmosféru, akú na festivalovej scéne poznáme.

Michal Kaščák

Festival vytvára jedinečný priestor na stretnutie rôznych kultúr a pohľadov na svet, je oslavou slobody a tolerancie.

Pohoda sa koná vždy druhý júlový víkend v Trenčíne. Areálom festivalu je bývalé vojenské letisko v údolí rieky Váh, obkolesené tromi pohoriami Západných Karpát. Z hľadiska logistiky i komfortu návštevníkov ide o ideálny, veľkoryso riešený priestor s limitovanou kapacitou 30 000 návštevníkov. Zabudnite na rady v stánkoch s jedlom, či na záchodoch, prehustené stanové tábory a pomalé presuny v dave – kapacita je stanovená tak, aby bol festival útulný a vzdušný, aby zodpovedal svojmu názvu. Pohodu založili Michal Kaščák a Mário Michna v roku 1997.

Vznikla ako stretnutie priateľov na futbalovom ihrisku v Trenčíne. Na prvom ročníku hralo osem skupín na jednom pódiu. V roku 1998 sa festival prvýkrát sťahoval do areálu Pod Sokolicami, pribudla tanečná scéna a prvýkrát boli zastúpené aj neziskovky. V roku 1999 sa Pohoda stala dvojdňovým festivalom. V roku 2000 sa festival rozšíril aj na trenčianske výstavisko, počet scén sa zvýšil na 6, pribudla literatúra a vážna hudba. Od roku 2004 sa festival koná na trenčianskom letisku. V roku 2016 bolo na programe 309 vystúpení, z toho 166 koncertov na 20 scénach, zastúpených bolo 34 krajín sveta.

Programové referencie

Björk / Sigur Rós / Die Antwoord / Atoms for Peace / Kraftwerk / PJ Harvey / Nick Cave and the Bad Seeds / Einstürzende Neubauten / FFS (Franz Ferdinand & Sparks) / Manu Chao La Ventura / Eagles of Death Metal / Flying Lotus / James Blake / The Smashing Pumpkins / Portishead / Moby / Pulp / Suede / Travis / Elbow / Róisín Murphy / Bloc party / Kaiser Chiefs / Lou Reed / The Prodigy / Pixies / The XX / Tame Impala / Disclosure live / Leftfield / Goldfrapp / Fatboy Slim / Patti Smith / A-Trak / Hudson Mohawke / Public Enemy / Nina Kraviz / Kasabian / CocoRosie / Parov Stelar / Lamb / Ibeyi / Tricky / Orbital / The Streets / Justice DJ set / Major Lazer / Madness / Basement Jaxx / Ian Brown / Public Image ltd. / M.I.A. / The Hives / Autechre / Amon Tobin - 2 Fingers DJ set / Tune Yards / Young Fathers / Two Door Cinema Club / Imogen Heap / Emiliana Torrini / Wu Tang Clan / Aloe Blacc / Odesza / Les Ambassadeurs / Turbowolf / The Cardigans / Bat for Lashes / Yann Tiersen / Dizzee rascal / Beardyman / Warpaint / Savages / Royal Choral Society / Nederlands Dans Theater / DJ Shadow / Orquesta Buena Vista Social Club / Beirut / Fatoumata Diawara & Roberto Fonseca / Cesaria Evora / Tinariwen / The Klezmatics / Femi Kuti & Positive Force / Shane MacGowan’s Popes / Zakarpatský Národný Zbor / Eagulls / White Lies / When Saints go Machine / Villagers / Ukrajinská Národná Filharmónia / Trombone Shorty / Tricot / Totally Enormous Extinct Dinosaurs / Tony Allen / Theo Parrish Live / The Skatalites / The Selecter / The Plastic People of the Universe / The Kooks / The Horrors / The Cribs / The Correspondents / The Asteroids Galaxy Tour / The Afghan Whigs / Sun Ra Centennial Dream Arkestra / Stereo MC’s / ...

Zobraziť všetky referencie

Sold Out v roku 2016
TOP 5

Pohoda bola naplnená umením, hudbou a aktivitami, ktoré ju zaradili medzi Latitude a Glastonbury po obsahovej stránke, s radostnou ľahkosťou, s ktorou sa môže porovnávať len zopár európskych podujatí.

John Wright, Virtual Festivals
 • 2016

  9 bodov z 10 podľa hodnotenia prestížneho serveru Virtualfestivals.com
 • 2015

  10 bodov z 10 podľa hodnotenia prestížneho serveru Virtualfestivals.com
  12 festivalov, ktoré sa oplatilo navštíviť v roku 2015 podľa STA Travel
  10 festivalov, ktoré sa oplatilo navštíviť v roku 2015 podľa portálu Couvre-feu
 • 2014

  Top 5 festivalov sveta podľa hudobných profesionálov v ankete The Arthur Awards
  Top 12 európskych festivalov v najprestížnejšej ankete Europe Festival Awards
 • 2013

  Top 6 európskych festivalov leta 2013 mimo Veľkej Británie podľa The Telegraph
  Top 50 najlepších svetových festivalov, ktoré treba vidieť podľa CNN
 • 2012

  10 bodov z 10 podľa hodnotenia prestížneho serveru Virtualfestivals.com
  Top 10 európskych festivalov v najprestížnejšej ankete Europe Festival Awards
 • 2011

  3. miesto v pätnástke najlepších festivalov mimo Veľkej Británie podľa Virtualfestivals.com
  Top 5 európskych festivalov v najprestížnejšej ankete Europe Festival Awards
30 000 návštevníkov roku 2016

Pohoda je spoľahlivá ako japonské auto, dobrá ako whiskey najvyššej akosti, vonia bazalkou s paradajkami a vyzerá ako 20-ročné dievča. Náš vzťah s ňou je perfektný, možno trochu zvláštny, keďže je jedna na nás dvoch, ale veď predsa nie sme žiarliví.

Tomasz Balawejder a Tomasz Bielenia, najpočúvanejšia poľská rozhlasová stanica RMF FM a portál Interia.pl

Malá rada: Ak píšete hodnotenie festivalu prvýkrát, neprežeňte to so superlatívmi. O 10 rokov nebudete vedieť, ako napísať lepšie hodnotenie. Zase raz. Viem, o čom hovorím, my sme spokojným partnerom už 11 rokov.

František Vámoši, marketingový manažér, Nay, a.s.

Pohoda môže oslavovať ako trblietavý drahokam na korune stredoeurópskych festivalov. Ak hľadáte niečo unikátne a skutočne kvalitné, môžem vám tento festival len odporučiť. Tu je mojich 10 vrcholov tohto ročníka...

Vic Galloway, moderátor BBC Scotland pre magazín CLASH

Čarovné na Pohode je to, že nikto nemusí vyhrať. Že sa môžeme tešiť z myšlienok a najmä jeden z druhého... bez potreby víťazstva nad druhým. A preto vyhrávame všetci spolu. Zdá sa to veľmi neambiciózne, ale je to v skutočnosti mega-ťažké. Vďaka, Miško, a všetci, ktorí ste tam makali pre nás.

Jozef Lupták, violončelista, šéf festivalu Konvergencie

POHODA FESTIVAL

Organizácia je vynikajúca a pri cene 99 € za trojdňový lístok a viacerých lacných možnostiach cestovania na letisko do Viedne a Bratislavy je prekvapujúce, že sa festival ešte nestal medzi západnými hudobnými fanúšikmi takým presláveným ako Exit alebo Sziget. Keď to porovnám s britskými festivalmi, toto tu je utópia. Výber jedla sám o sebe je úžasný, správanie sa návštevníkov tohto festivalu je jedným z najlepších, aké som kedy videl...

Derek Robertson (prestížny hudobný portál Drowned in Sound)

Nedokážem slovami opísať, akou obrovskou radosťou a zážitkom bolo stať sa súčasťou vášho nádherného festivalu. Vďaka, vďaka, vďaka veľakrát. Nádherná hudba, ľudia, organizácia, hotel, mesto, krajina, atmosféra... 3 dni sú príliš málo. Žil by som tam najradšej po zvyšok života.

Semyon Galperin, promotér – Rusko

Pohoda je bez debát jeden z najlepších, ak nie najlepší Európsky festival. Zakaždým dostávam vzrušujúcu spätnú väzbu od našich umelcov, ktorí vystupovali na Pohode.

Fabrice Gogendeau, agent Mbongwana Star, Saul Williams, Ester Rada

Naša prvá Pohodová skúsenosť bola niečím, čo zažijete iba raz za život. Je to ten najlepší festival, na akom sme kedy boli, či už ako umelci alebo diváci. Užívali sme si každú minútu. Blahoželám aj k úžasnému tímu Pohody. Každý bol veľmi milý, nápomocný a profesionálny.

Iza Konsek, agentka skupiny Hańba

Epická show na Pohode. Skutočne sme si zamilovali tento festival.

Dub Pistols

Tešíme sa na vás na 22. ročníku festivalu Pohoda,
5. – 7. 7. 2018 na trenčianskom letisku!