Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Dni detí na Pohode – hudba, zvuky, hlasy

Dni detí na Pohode – hudba, zvuky, hlasy

„Pohoda je absolútne rodinný festival, kde sa zhromažďuje najviac správňakov na jednom metri letiskovom,“ píše v knihe Stále som mama herečka a moderátorka Kristína Tormová (donedávna Farkašová). Prvá generácia „pohoďákov“ už chodieva na letisko s deťmi, ktorých prišlo minulý rok takmer 2000. Pohoda tak vlastne patrí medzi najväčšie detské festivaly na Slovensku, no nielen počtom detí, ale aj rozsahom parádneho programu, ktorý sme pre ne pripravili. V ZSE Family Parku uvidíte skvelé koncerty, divadlá, workshopy, tance i kúzla, o ktorých budeme postupne informovať počas dnešného Dňa detí. Začíname kategóriou „hudba, zvuky, hlasy“, v rámci ktorej vystúpia Záhradné domčeky (Vrbovskí víťazi), DFS Vienok, Orchester ZUŠ Trenčín a zbor Piarissimo, Recyklovaný orchester, DFS Radosť, Džumelec, Pánko s kapelou a Súbor bicích nástrojov Subina.

01. jún 2018

Džumelec
Člen jednočlennej kapely Džumelec je Erik Sikora, ktorý doma v kúpeľni po vyrozprávaní rozprávok na dobrú noc a umytí riadu skladá dokumentaristické pesničky, v ktorých sa snaží nič nerobiť, iba pomenovať svet. Má ale aj pesničky, v ktorých sa niečo snaží robiť, napríklad vytvoriť Taticu slovenskú ako konkurenciu Matice slovenskej. Pri tvorbe objavil návykovú látku popeín a naučil sa ho vo svojich pesničkách dávkovať, lebo každý hit ho za štipku potrebuje.

Pánko s kapelou
Koncert netradičného pesničkára Pánka prinesie hravú hudbu, ktorá zabaví nielen deti, ale celú rodinu. Žánrovo mieša swing, bosanovu, jazz, rock a niektoré svoje skladby okorenil orientálnymi vplyvmi. Texty piesní mu pomáhajú písať synovia, takže dobre vystihujú detské zážitky z domu aj zo života. Súčasťou vystúpenia je interaktívny mini workshop. Deti sa naučia hrať na rôzne rytmické nástroje a budú mať možnosť zahrať si priamo s kapelou.

Orchester ZUŠ Trenčín a zbor Piarissimo
Komorný orchester ZUŠ Trenčín má viac ako 50-ročnú tradíciu a aktuálne funguje pod taktovkou dirigentky Aleny Piatkovej. Zbor Piaristického gymnázia Jozefa Braneckého v Trenčíne, Piarissimo, vznikol v roku 1990. V roku 1999 sa z bežného zboru vyprofiloval na klasický miešaný zbor, ktorý interpretuje viachlasné svetské i duchovné skladby rôznych štýlových období – od gregoriánskeho chorálu, cez renesanciu, baroko až po súčasnú modernú duchovnú a svetskú hudbu.

Muflón Ancijáš a mimozemšťan – uvedenie knihy Braňa Jobusa + koncert a maľovanie
V najnovšej knihe Braňuška Jobusa sa známy Muflón Ancijáš dostane až do vesmíru. Na ďalekú cestu plnú dobrodružstiev sa vybral jednoducho preto, aby splnil sľub a doručil balík na vesmírnu adresu. Uvedenie knihy bude sprevádzať formácia Záhradné domčeky, čo je projekt kapely Vrbovskí víťazi. Záhradné domčeky zahrajú niečo o Knihách Jobusových a ilustrátor knihy Igor Derevenec k tomu namaľuje obraz.

DFS Vienok
Najstarší detský folklórny súbor na Slovensku Vienok s päťdesiatročnou tradíciou sa od začiatku snažil vo svojich tancoch spracovávať tradície z regiónov západného Slovenska a Bratislavy. Pre súbor je príznačná komplexná múzická výchova založená na prepojení tanečného, speváckeho a hereckého prejavu, vďaka čomu dostali deti možnosť účinkovať v predstaveniach opery i činohry SND alebo v muzikáloch Novej scény v Bratislave. Vystriedalo sa v ňom už vyše tisíc detí a úspechy „Vienkárov“ možno vidieť na predstaveniach Lúčnice, SĽUK-u, Gymniku, Techniku, Ekonómu, ale aj v SND a na iných profesionálnych scénach. Súčasťou vystúpenia je interaktívna časť pre všetkých, ktorí majú radi ľudový tanec, pieseň a radi sa zabavia pri ľudovej hudbe.

DFS Radosť
Rovnako dlhú históriu má za sebou aj trenčiansky detský folklórny súbor Radosť. Ten sa dostal na javiská popredných celoslovenských a európskych festivalov, z ktorých si deti priniesli nejedno ocenenie. Hlavným poslaním súboru je viesť deti k spoznávaniu krás slovenského folklóru a priblížiť slovenské tradície širokému publiku. Vďaka húževnatosti i prirodzenému talentu detí a prístupu pedagógov sa toto poslanie darí napĺňať.

Súbor bicích nástrojov Subina
Subina existuje pod hlavičkou ZUŠ Ladislava Stančeka v Prievidzi od roku 2007. Súbor založil Mgr. Peter Krško, pričom jeho filozofiou je radosť z tvorivého muzicírovania, a členmi sú hlavne žiaci oddelenia bicích nástrojov, ale i žiaci iných hudobných oddelení. Repertoár súboru tvoria zväčša autorské a prearanžované skladby veselého a optimistického charakteru, rôzneho zemepisného pôvodu, rôznych štýlových období s využitím rôznych perkusívnych i melodických bicích nástrojov.

Recyklovaný orchester
Interaktívny koncert a parádny hlučný happening s deťmi, ktoré počas dvoch dní navštevovali Stan plný hudby a vyrobili si tam hudobné nástroje. Nástroje vyrábali z odpadu, a preto vytvoria jedinečný Recyklovaný orchester. Pod vedením Martiny Janegovej a študentov hudobných a pedagogických fakúlt sa tu predstaví veľa „Pohodových“ detí.