Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Divadlo na Pohode 2018: TISO, Přes ploty, Folklore not War, Cikánský boxer a Kilometrový tanec

Divadlo na Pohode 2018: TISO, Přes ploty, Folklore not War, Cikánský boxer a Kilometrový tanec

Divadelná adaptácia korešpondencie medzi mužom, ktorý sa narodil v koncentračnom tábore, a mladým „národným socialistom“. Sté výročie konca prvej svetovej vojny zachytené v inscenácii, v ktorej zápisky našich prapraprastarých rodičov z roku 1914 strieda denníkový záznam z okupovanej Rakky roku 2017. Monodráma o boxerskom šampiónovi, ktorý bol pre svoj rómsky pôvod zavraždený v koncentračnom tábore a titul mu bol uznaný 70 rokov po tom, ako ho získal. Nezabudnuteľné predstavenie TISO o azda najtragickejšej postave našich dejín, ktoré venujeme pôvodnému protagonistovi, hereckej legende, Mariánovi Labudovi.  Mimoriadne silné predstavenia v rámci divadelného programu Pohody 2018 doplnia kilometre tanca v priestore trenčianskeho letiska v podaní osobností súčasného tanca.

10. jún 2018

Slovácké divadlo Uherské Hradiště
Fedor Gál @ Matěj: Přes ploty
„Plot, kam sa len pozrieš,“ znie povzdych slovenského sociológa, dokumentaristu, disidenta a jedného z autorov predlohy Fedora Gála. Gál má na mysli "ploty" medzi jednotlivcami i medzi celými spoločenskými skupinami. Má s nimi veľa skúseností: prekonávanie takých – predovšetkým názorových – plotov prostredníctvom dialógu je totiž jeho celoživotná téma. A tak, keď mu jedného dňa príde e-mail od anonymného národného socialistu „Mateja“ plný najrôznejších výpadov proti jeho židovskému pôvodu, nezmaže ho, ale so všetkou vážnosťou naň odpovie. Tým sa začne už desať rokov trvajúci dialóg. Divadelná adaptácia ich korešpondencie je unikátnym dokumentom možností a limitov toho, ako sú si dvaja úplne odlišní ľudia schopní porozumieť. Po predstavení bude nasledovať debata s Fedorom Gálom a tvorcami.

Réžia, scéna: Michal Skočovský
Adaptácia: Martin Kubran, Michal Skočovský
Dramaturgia: Markéta Špetíková
Preklad: Miroslav Zelinský
Kostýmy: Kateřina Doleželová
Hudba: Ondřej Švandrlík
Hrajú: Petr Čagánek, Monika Horká, Pavel Hromádka, Martin Hudec, David Macháček, Pavel Majkus, Barbora Nesvadbová, Petra Staňková, Jaroslava Tihelková

Kilometrový tanec
Tanečníci vraj na javisku pretancujú kilometre. Naozaj? Príďte sa pozrieť, ako dajú jeden na Pohode 2018.
Kilometrový tanec autorky Kataríny Zagorski je experimentálne predstavenie, ktoré testuje, či tanečníci dokážu natiahnuť svoj tanec namiesto obmedzeného priestoru javiska na kilometrovú vzdialenosť v otvorenom teréne. V špeciálnej adaptácii pre Pohodu 2018 sa o to v areáli festivalu pokúsia známe osobnosti slovenského súčasného tanca Martina Hajdyla Lacová, Soňa Ferienčíková a Radoslav Piovarči. Kilometer pretancuje každý tanečník sólo a následne sa spoja do kilometrového tria interagujúceho s festivalovým priestorom.
Koncept: Katarína Zagorski
Tancujú: Martina Hajdyla Lacová, Soňa Ferienčíková a Radoslav Piovarči 

Uhol_92: Folklore not War
Osmičkový rok 2018 rezonuje výročím konca prvej svetovej vojny. Vojna nebola vždy „tam“, na obrazovke, a nediala sa len „im“. Pocítili a zblízka ju videli aj Slováci a Slovenky. Svedčia o tom mnohé spomienkové rozprávania a ľudové piesne. V tanečno-divadelnej inscenácii sú elektronická hudba a súčasný tanec prekvapivými spojencami slovenského folklóru v jasnej misii: sprostredkovať odkaz našich prapraprastarých rodičov. Gemerské nárečie sa mieša s tvrdou trnavčinou, zápisky z roku 1914 strieda denníkový záznam z okupovanej Rakky roku 2017.
Možno stačí len otvoriť oči a uši. Folklore not war.
Koncept, réžia: Alžbeta Vrzgula
Choreografia: Zuzana Sehnalová
Hudba: Stroon
Účinkujú: Kaťuša Gurová, Zuzana Sehnalová, Viera Šedá
Scéna, kostýmy: Alžbeta Kutliaková
Produkcia: Katarína Marková

Cikánský boxer
Monodráma Filipa Tellera

„Musíš vedieť dať ranu od srdca.“ Hans si želá, aby zabudol. Aby zabudol na deň, keď sa ako dieťa zoznámil so svojím priateľom Rukiu, ktorý mu dal jablko. Na deň, keď ho vzal Ruki na box, a na čas, keď mu nacisti zakazovali boxovať. Aby zabudol, ako sa znovu stretli v pracovnom tábore a ako spolu museli esesákom pre zábavu boxovať. Spomienky sú ako šelmy, pred ktorými Hans nevie utiecť.
Hra o priateľstve, ktoré bolo v Tretej ríši zakázané, a napriek tomu trvá až za hrob. Príbeh boxera Rukiho odráža životný osud Johanna Trollmanna, zvaného „Rukelie“, narodeného roku 1907 v Hannoveri. Trollman sa v roku 1933 stal majstrom Nemecka v poloťažkej váhe. V roku 1944 bol zavraždený v pobočnom tábore koncentračného tábora Neuengamme.

Text: Rike Reiniger
Preklad: Lucie Ceralová
Réžia: Gabriela Krečmerová
Hrá: Filip Teller

TISO
Nezabudnuteľné predstavenie TISO otvorilo desiaty ročník Pohody a dodnes patrí k divadelným vrcholom nášho festivalu. V hlavnej úlohe sa vtedy predstavil fantastický herec Marián Labuda. TISO na Pohode 2006, to bolo plné hľadisko, pred stanom stovky ľudí, ktorí sa nedostali dnu, úplné ticho prerušované frenetickým potleskom a na záver standing ovation a dlhotrvajúci aplauz. Po predstavení Marián Labuda dlho sedel vyčerpaný vedľa stanu, celý spotený, vyzerajúci prekvapene a naozaj šťastne. V obnovenej inscenácii hrá jeho syn, Marián Labuda mladší. Tohtoročné predstavenie chceme venovať pôvodnému protagonistovi, slovenskej hereckej legende, Mariánovi Labudovi.