Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Diskusie, filmy i meditácie v stane Živica powered by ZSE

Diskusie, filmy i meditácie v stane Živica powered by ZSE

Dušan Ondrušek bude rozprávať o tom prečo sa bojíme cudzích, blízkych či sami seba. Martin M. Šimečka bude spolu so šéfredaktorom Respektu, Erikom Taberym, poukazovať na rozdiely medzi Čechmi a Slovákmi. Nebudú chýbať zaujímavé debaty o budúcnosti školstva, ale aj alternatívy v témach vzdelávania a životného prostredia. Vďaka projektu Živé knižnice budete môcť stretnúť ľudí, ktorých by ste možno nikdy neoslovili Majster Kwan Um vás prevedie čarom meditácie a v Cirkuse Humberto si môžete vyskúšať interaktívne exponáty pre deti i dospelých a zistiť koľko energie dokážu vyprodukovať vaše svaly.  

02. júl 2016

Akú minulosť má tvoje jedlo? 
Už ste sa niekedy na potraviny vo svojom nákupnom košíku pozreli inak, ako z pohľadu na ich chuť, cenu, či výživnosť? Prostredníctvom interaktívneho workshopu budeme skúmať ako mať eko, enviro a etický pohľad na potraviny.
9.00 - 9.50, Zelená škola: Dorota Martincová, Miroslava Pilaríková

Prírodné staviteľstvo a energetika 
Zaježová je známa svojím prvenstvom v staviteľstve zo slamy a iných prírodných materiálov. Prednáška približuje výhody týchto materiálov, pozerá sa na ich energetiku a ukazuje mladým ľuďom, nad ktorými visí tieň hypotéky, že bývanie je možné vyriešiť rôzne.
10.00 - 11.00, Miro Kašiak, Marek Tomeš 
Moderátor: Juraj Rizman 

Až umřu, zasejte na mně zrní
Dnešná kultúra pochovávania a pohrebníctva stratila svoju silu a často je len formálna. Je možné vymyslieť pohrebný rituál inak, ekologickejšie a zároveň bezprostrednejšie?
12.00 - 13.00, Ke kořenům: Monika Suchánska, Alžbeta Slavík Živá, Blanka Dobešová, Sandra Silná 

Ekonomika daru 
Libor Malý, český milionár, ktorý sa dal na filantropiu, zakladá v ČR a v SR sieť, ktorá bude fungovať na princípe darov. Má jeho práca zmysel?
14.00 - 15.00, hearth.net: Libor Malý

Spiritualita pre dnešný svet 
Čo napĺňa dnešných mladých ľudí? Osobná spiritualita? Prináležitostť k cirkvi? Konzum? A ako predkladať náboženstvo v dnešnom svete? Diskutovať bude zástupca katolíckej cirkvi páter Reginald, biskup Juraj Jordán Dovala z Cirkvi husitskej a majster Kwan Um Oleg Šuk.
16.00 - 17.00, Oleg Šuk, Páter Reginald, Jordán Dovala
Moderátor: Ján Markoš

Ako mladí menia Slovensko 
Akí sú študenti Sokratovho inšitútu? Obyčajní ľudia, ktorí dokázali neobyčajné veci. Vypočujte si ich životné príbehy v obľúbenom formáte TEDx.
Ako holisticky rozvíjať dedinu? - O nízkoprahovej pomoci - Poetika (a prózy) starnutia - Môj hrad - vinohrad: slobodovinár z maringotky - Kaviareň na konci sveta

18.00 - 19.00, Sokratov inštitút: Táňa Sedláková, Barbora Šišková, Michal Bažalík, Martin Cerovský, Jaroslav Pčola

Zen & umenie umierať 
Jedinečná predpremiéra filmu o inom prístupe k smrti po prvý krát na Slovensku.
20.00 - 21.30, Dokumentárny, USA / Austrália, 2015, 75 min 


Sobota 9. júla 2016

Zelená škola - škola zmeny
Priateľské vzťahy so žiakmi, pozitívna zmena myslenia a správania, zmysluplne využitý čas, nadšenie a optimizmus. To všetko sa spája so školami, ktoré sú súčasťou najväčšieho vzdelávacieho ekoprogramu na svete, programu Zelená škola. Zároveň si zažijete jednu krátku environmentálnu aktivitu na vlastnej koži.
9.00 - 9.50, Zelená škola: Mirka Piláriková, Martina Štesková, Inya Govender, Viktória Hipšová

Záhrada, ktorá učí 
Viete si predstaviť, že sa v školskej záhrade okrem pracovného vyučovania a biológie učí matematika, či slovenský jazyk? Ukážeme vám príklady škôl, kde sa to dá a ako to robia.
10.00 - 11.00, Zelená škola: Jana Udvardiová, Martin Kříž  

Európska divočina 
Aj Európa bola raz divokým kontinentom. Ešte pred pár tisíckami rokov sa európska krajina podobala viac africkej Serengheti ako súčasnej Európe. Aj tu žili veľké zvieratá ako levy a leopardy, pratury, zubry, vodné byvoly a divé kone. Rástli tu nekonečné prastaré lesy a Dunajom tiahli najväčšie sladkovodné ryby na svete - vyzy.
12.00 - 13.00, Erik Baláž (filmár, ochranár a lektor Sokratovho inštitútu)

Prečo sa bojíme cudzích, prečo sa bojíme blízkych, prečo sa bojíme sami seba? 
Diskusia o 5 zaujímavých experimentoch a krátkych videách, ktoré ich vysvetľujú. Úvahy o tom, kde sa rodia a zanikajú konšpiračné teórie, o obavách z inakosti a cestách k poľudšťovaniu - na základe vlastných pozorovaní z desiatok krajín.
14.00 - 15.00, Dušan Ondrušek (psychológ, tréner, facilitátor a lektor Sokratovho inštitútu)

Tri pravdy o školstve 
Riaditeľ Živice Juraj Hipš pozve hostí, ktorí pre vzdelávanie na Slovensku veľa znamenajú a bude sa s nimi zhovárať o tom čo sa na školách učí, ako sa na školách učí a hlavne, kto na našich školách učí.
16.00 - 17.00, Vlado Burjan, Peter Dráľ, Helena Pašiaková
Moderátor: Juraj Hipš

Poznámky o Čechoch a Slovákoch 
Čo robí s Čechmi absencia medveďa a prečo majú našinci tendencie platiť za všetkých v krčme? Čaro národnej identity je v detailoch, ktoré vonkajšiemu pozorovateľovi unikajú. Vtipne a s nadhľadom budú o rozdieloch medzi nami rozprávať novinár, spisovateľ a disident Martin M. Šimečka spolu so šefredaktorom Respektu, Erikom Taberym.
18.00 - 19.00, Martin M. Šimečka, Erik Tabery
Moderátor: Rado Sloboda
*Martin M. Šimečka je tiež lektorom Sokratovho inštitútu

Gramatika šťastia 
Daniel Everett po tridsiatich rokoch skúmania amazonského kmeňa Pirahã konvertoval na ich vieru, spôsob myslenia a existencie. Pirahã je názov asi 400 členného spoločenstva, má vlastnú podobu reči, ktorá sa môže hovoriť, pískať, či spievať. Ľudia nepoznajú čísla a mnohým veciam chýba pojem, jednoducho stačí ukázať prstom.
20.00 - 21.30, Dokumentárny, Austrália, 2011, 52 min
*Daniel Everett je tiež lektorom Sokratovho inštitútu