Letisko Trenčín 6 — 8 júl 2023
Arca a jej hviezdne spolupráce

Arca a jej hviezdne spolupráce

Arcu uvádzajú mnohí umelci ako ich hudobnú inšpiráciu a to nielen v zahraničí, ale aj na Slovensku. DJka TRANSmisia, ktorá v júli taktiež vystúpi na Pohode, uvádza práve Arcu ako jeden z jej hudobných vplyvov. Arca okrem svojej vlastnej tvorby produkuje alebo píše songy pre mnoho hviezdnych umelcov. Poďme sa pozrieť na niektoré z nich.

01. marec 2023

Asi najznámejšia je jej spolupráca s Björk na produkcii albumov Vulnicura (2015) a Utopia (2017), ktoré boli nominované na cenu Grammy. Prvýkrát sa stretli v roku 2013 na poslednom koncerte Biophilia turné, po ktorom spoločne pretancovali celú noc. Následne jej Björk ponúkla možnosť produkovať jej album a tak sa začala ich spolupráca a priateľstvo. Pre magazín i-D Arca opísala ich vzťah ako “jednoduchý, chaotický, transcendentálny, radostný, očarujúci, sesterský, hadí, emocionálny, nežný, zmysluplný a tajomný“.

Arca produkovala song aj pre Shygirl, ktorá taktiež vystúpi v júli na trenčianskom letisku. Konkrétne jej pomohla s trackom Come For Me. Pre magazín mixmag Shygirl opísala ich spoluprácu takto: Toto je vlastne prvý song, na ktorom sme spoločne s Arcou pracovali ešte predtým, než sme sa prvykrát stretli naživo. Posielali sme si online správy, ja som sa jej popritom spovedala a Arca mi odpovedala naspäť hudobnými odpoveďami.”  

Pokojne môžeme povedať, že Arca pomohla z FKA Twigs spraviť hudobnú ikonu. Na jej EP 2 Arca produkovala každý jeden song. Práve toto EP FKA Twigs dostalo do povedomia po celom svete.

Stretnutie medzi Arcou a mnou bolo dosť neosobné, keďže predstavenie prebiehalo cez môjho a jej manažéra. Bola som na výlete v New Yorku tvoriť nejakú hudbu a môj manažér navrhol Arcu. Poslala mi kopu odkazov na jej hudbu, ale ja som si nič nevypočula. Samozrejme som jej klamala a tvrdila, že som ukážky počula. V New Yorku sme išli na spoločné oficiálne raňajky, na ktorých sme ticho 15 minút na seba pozerali a ja som si vravela, že toto je moja najhoršia nočná mora. Všetko sa však zmenilo, keď sme sa rozhovorili a trvalo len zopár minút, aby sme prišli na to, že sa ľúbime. Máme pre seba prirodzené pochopenie, takže sa nebojíme zasahovať do územia toho druhého. Ja niečo zahrám a ona vyberie ten najlepší úryvok. Každému, kto mi niekedy navrhol melódiu alebo text, som vždy jasne vysvetlila, že to je môj job. S Arcou to však bolo iné, navzájom sme si dôverovali. Je to naozaj krásny vzťah. Myslím si, že sa budeme poznať ešte veľa rokov”, povedala pre Redbull Music Academy v rozhovore z roku 2013 FKA Twigs. 

A mala pravdu, keďže ich spolupráca odvtedy pokračuje ďalej až do dnešného dňa.

Arca vypomohla s produkciou aj ďalšej dnes už veľmi rešpektovanej speváčke Kelela. Produkovala pre ňu napríklad song A Message na jej prelomovom EP Hallucinogen. Následne jej spoluprodukovala aj niekoľko trackov na oficiálnom debutovom albume Take Me Apart.

Arcu som stretla na lodi v auguste 2012 na tanečnom parkete. Do 5 minút sme sa dohodli, že chceme spolu čo najskôr spolupracovať. Mala som vtedy vydanú iba jednu pieseň a počula som jeden z jej mixov, ale hneď sme vedeli, že sme v sebe navzájom niečo našli. Nasledujúce tri dni, sme sa 14 hodín denne rozprávali o našich umeleckých víziách a o tom, ako sa to prelínalo s našimi osobnými životmi, tvorili sme piesne, ktoré to odzrkadľovali. Z týchto troch dní sa zrodilo asi 5 alebo 6 nahrávok. Jednou z nich bol aj song A Message”, povedala Kelela pre magazín Pitchfork.

Arca hosťovala aj v tracku Cicada na albume Romeo (2021) od producenta Sega Bodega. Ten uvádza Arcu ako umelkyňu, ktorá je jeho hudobnou múzou.

„​​​​​​​Jej tvorba ovplyvnila to, kým som ako umelec dnes. Bol som nervózny, keď som ju požiadal, aby spravila vokály pre tento track, pretože niekedy, keď ste si úplne istí, že aj druhá strana bude pre niečo rovnako nadšená, tak je to vo väčšine prípadov pravý opak. Našťastie toto nebol tento prípad a Arca poslala vokály ešte v ten deň alebo hneď na druhý deň. A jej vokálom som bol okamžite posadnutý”, povedal Sega Bodega pre magazín Paper.

Hviezdne spolupráce má Arca na konte aj na svojich vlastných albumoch. V songu Born Yesterday hosťuje speváčka Sia, v piesni Afterwards zase môžete počuť Björk, na songu La chíqui spolupracovala s legendárnou SOPHIE a spolupracovala aj s výbornou Rosalíou:

Tešíme sa, že Arca figuruje v tohtoročnom lineupu Pohody a už sa nevieme dočkať na jej vystúpenie.

VSTUPENKY NA POHODU 2023