Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Arca
Sobota 00:00 | Urpiner stage

Arca VE

Na Pohodu mieri jedna z najnadanejších umelkýň sveta za ostatné roky. Keď počúvate Arcu, prekvapí vás v každej sekunde zvukmi a postupmi, ktoré znejú ako z budúcnosti, a zároveň cítite, ako sa vám jej hudba hneď vrýva pod kožu. Jej tvorbu je ťažké zaradiť do jedného štýlu, keďže v nej môžete počuť IDM, experimental, industrial hip-hop, reggaeton, techno aj avant pop. „Nechcem byť viazaná na jeden žáner," hovorí Arca. „Nechcem byť označená ako jedna vec."

 Svojou tvorbou výrazne zaujala v roku 2012, keď vydala EP-čka Stretch 1 a Stretch 2. O rok neskôr vydala prvý album s názvom &&&&& a nasledujúce albumy sú dnes už kultovými nahrávkami: Xen (2014), Mutant (2015), Arca (2017) a KiCK i, za ktorý bola v roku 2021 nominovaná na Grammy v kategórii Najlepší tanečný/elektronický album.

Okrem vlastnej tvorby je Arca známa aj uznávaná aj ako producentka. K albumu Vulnicura si ju prizvala samotná Björk a ich spolupráca pokračovala aj na ďalšej nahrávke Utopia. Piesne a albumy produkovala aj ďalším hviezdnym menám: FKA Twigs, Kelala, Blood Orange, Frank Ocean, Sega Bodega alebo aj Shygirl, ktorá taktiež vystúpi na Pohode tento rok. Arca má za sebou aj remixy pre Lady Gaga, Deftones, Laurie Anderson či Tirzah.

Na jej albumoch zase môžete počuť ďalších skvelých prizvaných interpretov: Sia, Planningtorock, Shygirl, Rosalía, SOPHIE, Boys Noize, Shirley Mason zo skupiny Garbage, Machinedrum ale aj Björk.

Ako sa Arca umelecky vyvíjala, stierala rozdiely medzi umelkyňou, jej umením a nástrojmi, ktoré používa na jeho vytvorenie. Spolunavrhla a na zákazku si dala vyrobiť technológiu, ktorá premenila jej telo na nástroj. Pomocou myoelektrických senzorov vytvára zvuky svojimi svalmi a jej pohyby sa premieňajú na MIDI tóny.

Arca, pôvodom z venezuelského Caracasu a momentálne žijúca v Barcelone, búra mýty nielen v hudbe, ale aj sexualite či orientácii. Sama sa definuje ako nebinárna trans žena. „Neviem si predstaviť výstižnejší, dôležitejší a silnejší záver Pohody 2023 na hlavnom pódiu, ako koncert umelkyne Arca. Okrem veľkého umeleckého prínosu pre celý festival má toto potvrdenie aj podstatný symbolický význam a to zvlášť v situácii, v akej sa po teroristickom útoku na Zámockej ulici nachádza celé Slovensko. Arca bola prvou umelkyňou, ktorú som na rok 2023 oslovil, booking neprebiehal ľahko vzhľadom na veľký záujem o jej umenie nielen medzi hudobnými podujatiami. Som hrdý, že práve Arca ukončí tohtoročnú Pohodu,“ hovorí šéf festivalu Michal Kaščák.

Hovorí sa o nej, že videla budúcnosť a teraz nás pozýva, aby sme ju vytvorili spolu s ňou. Nenechajte si ujsť Arcu a jej záverečné vystúpenie na Pohode 2023.

VSTUPENKY NA POHODU 2023