Letisko Trenčín 6 — 8 júl 2023
National Orchestra of Afghanistan – cancelled
Piatok 12:20 | Urpiner stage

National Orchestra of Afghanistan – cancelled AF

Orchester vedie etnomuzikológ a zakladateľ Afganského národného hudobného inštitútu Ahmad Sarmast. Ahmad stojí aj za prvým ženským afganským orchestrom ZOHRA, s ktorým sa predstavil na Pohode 2019 (viac info o súbore TU). Pre svoje aktivity čelil množstvu vyhrážok i samovražednému útoku. Hoci sa aj neskôr opakovali varovania úradov ohľadom pretrvávajúceho nebezpečenstva, neprestal napĺňať svoj sen. Hnacou silou pre neho boli úsmevy detí, ktoré mohli zveľaďovať svoj talent a získať vzdelanie, ktoré by si inak nemohli dovoliť.

V jeho škole sa cvičilo dokonca aj v deň, keď Taliban prevzal kontrolu nad Kábulom. I keď vybavenie školy vrátane hudobných nástrojov v nasledujúcich týždňoch extrémisti zničili, vyše sto študentov a študentiek školy sa podarilo včas evakuovať. Ako vraví Ahmad, odkazom ich koncertu na Pohode je odolnosť a protest proti Talibanu: „Nemôžu nás umlčať. Donútili nás síce opustiť Afganistan, no budeme naďalej hrať po celom svete.“ 

Súčasťou Pohody 2022 bude aj premietanie filmu Lucie Kašovej z produkcie Pohody s názvom Orchester z krajiny ticha. Dokument o prvom ženskom afganskom orchestri ZOHRA uzavrie piatkový program v stane .týždňa a hneď po ňom bude debata Frederiky Halászovej s režisérkou dokumentu a so šéfom orchestra a Afganského národného inštitútu Ahmadom Sarmastom.