Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Alina Pash
Štvrtok 19:00 | Urpiner stage

Alina Pash UA

Alina Pash je ukrajinská speváčka, skladateľka a herečka. Jej hudba naráža na prvky R'n'B a hip-hopu a prelína ich s prvkami karpatských etník. Alina má okrem vlastnej tvorby a troch sólových albumov za sebou aj niekoľko spoluprác s viacerými ukrajinskými a zahraničnými umelcami ako Apache, d'OP, Krechet, Pianoboy či Alyona Alyona. Medzi fanúšikmi je obľúbená je vďaka svojim excentrickým a výstredným videoklipom, ako Bitanga, Oinargori, Bosorkanya, N.U.M.

Okrem sólových koncertov vystúpila Alina Pash aj na festivaloch ako Burning Man, Mad Cool, Sziget, Atlas Weekend, Brave Factory!, Sonar, Calvi On The Rocks, ESNS a Electric Castle. 17. novembra ste ju mohli vidieť aj v Bratislave na Koncerte pre všímavých, ktorý organizovala Pohoda pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie.

Jej raketový štart kariéry, obľúbenosť u domáceho aj zahraničného publika a množstvo získaných cien (okrem iného vyhrala národnú súťaž Eurovision Song Contest 2022), jej otvorili dvere aj do kinematografie a zahrala si vo filmoch filmoch „Amber Cops“ a „Chrysanthemum Holiday“.

Od začiatku rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu Alina Pash aktívne podporuje Ukrajinu a vystupuje na charitatívnych koncertoch s cieľom získať peniaze na pomoc svojej krajine. Alina Pash tiež vydala pieseň „Nebratski narodi“, ktorá prelomila mýtus, že Rusi a Ukrajinci sú jeden národ. Tento mýtus je základom ruskej propagandy.

„Alina Pash bola prvou potvrdenou umelkyňou Pohoda 2023. Odvtedy sme sa stretli aj osobne a sme si istí, že sme vybrali dobre. Prajeme jej, aj ostatným umelcom a umelkyniam z Ukrajiny, aby čoskoro mohli koncertovať slobodne a bez strachu o život aj vo svojej hrdej krajine," hovorí o výbere umelkyňe Michal Kaščák.

Koncert Aliny Pash uvidíte aj vďaka našej participácii na programe ESNS exchange.

VSTUPENKY NA POHODU 2023