Letisko Trenčín 6 — 8 júl 2023
Pohoda – Zveľaďujeme slobodu

Pohoda – Zveľaďujeme slobodu

Festival Pohoda získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP na projekt Keeping up the Freedom. Projekt bol spolufinancovaný z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. www.eegrants.sk. Partnerom projektu je Iceland Music icelandmusic.is (organizácia zaoberajúca sa exportom islandskej hudby).

V rámci projektu relaizueme nasledujúce aktivity: Koncert pre Martinu a Jána v Gregorovciach, program Café Kušnierik na festivale Pohoda a Koncert pre všímavých.

AKTUALITY

KONCERT PRE VŠÍMAVÝCH 2022

17. novembra budeme aj vďaka grantu na projket Keeping up the Freedom realizovať ďalší Koncert pre všímavých. Podujatie je našou tradičnou umeleckou a občianskou oslavou výročia Nežnej revolúcie.

CAFÉ KUŚNIERIK NA POHODE 2022

Súčasťou projektu sú aj koncerty islandských umelcov a debaty v Café Kušnierik. Je v tom veľa symboliky – Juraj Kušnierik bol obdivovateľom a propagátorom islandskej hudby, napísal o nej aj vynikajúcu knihu Hudba ostrova. V priestore pomenovanom po Jurajovi vystúpia Islandské umelkyne Arny Margret a Lay Low a duo Gróa. Kocnerty týchto kapiel boli realizované s partnerom festivalu Pohoda Iceland Music. Okrem nich vystúpili aj domáce mená ako Hvozd, Tonrádu Lue, Saténové Ruky, The Wilderness a rómska kapela z Čierneho Balogu Šukovci. Súčasťou programu bola aj ekumenická bohoslužba a viaceré debaty. Liga za Duševná zdravie prišla s diskusiou Narcizmus všedného dňa a narcizmus v politike. Gyncast prišiel s debatou Tehotenstvo a festivaly a SOZA oslávila na Pohode 100 rokov s debatou Ženy v hudbe a workshopom Napíš si svoj hit.

100 rokov SOZA: diskusia i workshop v Café Kušnierik
Dlhoročný partner Pohody SOZA oslavuje v tomto roku storočnicu. Na Pohodu príde s diskusiou Ženy v hudbe, na ktorej budú hovoriť o tom, čo znamená pre ženu tvoriť a pracovať v hudobnom odvetví na Slovensku. Jana Močková z Denníka N sa porozpráva s Janou Lokšenincovou (Slnko Records), Ester Wiesnerovou (Za hranice s hudbou), speváčkou Tamarou a producentkou Martinou Kotlárikovou.

Okrem diskusie budú mať tvoriví účastníci Pohody možnosť napísať si svoj vlastný text piesne v rámci textárskeho workshopu. Ten povedú skúsení slovenskí textári - Daniel Hevier, Braňo Jóbus (Vrbovské vetry, Karpatské chrbáty) a Vlado Janček (Saténové ruky).

SOZA sa za sto rokov vyprofilovala na organizáciu, ktorá sa aktívne zaujíma o práva autorov doma i v zahraničí a dnes je regulárnou kultúrnou inštitúciou, ktorá poskytuje relevantné štatistiky a údaje pre kultúrnu obec. 

Tehotnosť a festivaly
Mnoho žien si leto bez Pohody nevie predstaviť. Zúčastniť sa ale festivalu, ak je žena tehotná? Je vôbec vhodné, aby tehotné ženy navštevovali festivaly? Sú pre ne a dieťa bezpečné? Môže napríklad nadmerný hluk poškodiť sluch plodu? Čo všetko treba brať do úvahy?

V piatok po jedenástej sa v Café Kušnierik o tejto téme porozpráva moderátorka Janka Imrichová s primárom a prednostom Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN v Trenčíne Petrom Kaščákom.

KONCERT PRE MARTINU A JÁNA V GREGOROVCIACH 2022

Prvým podujatím, ktoré sme vďaka tomuto grantu realizovali bol Koncert pre Martinu a Jána v Gregorovciach. 7. mája 2022 vystúpili v areáli miestnej základnej školy hviezdy žánru indietronic – kapela múm, ktorá zahrá naživo soundtrack ku kultovému nemému filmu z 30. rokov Menschen am Sonntag. Na koncerte zahrala aj Nina Kohout, minuloročná víťazka Radio_Head Awards v kategórii Objav roka. Súčasťou akcie bola aj inštalácia SME S VAMI Michala Kačmára, ako aj diskusia s názvom Zápas o slušné Slovensko. Hosťami Zuzany Wienk budú Zlatica Kušnírová, Jozef Kuciak, vyšetrovateľ Martin Juhás a bývalý šéf tímu Kuciak Peter Juhás.

POHODA DEŇ FM - ZAHÁJENIE PROJEKTU

Zahajujúcou aktivitou projektu bola tlačová konferencia, ktorá sa uskutočnila počas podujatia Pohoda deň FM, 6. mája 2022 v budove Slovenského rozhlasu a éteri Rádia_FM. Fanúšikovia mali možnosť sa prísť osobne stretnúť s organizátormi, zahrať si stolný futbal o lístky na festival  Pohoda a organizátori Pohody prezradili nové mená a ďalšie novinky, vrátane zahájenia projektu počas oficiálnej tlačovej konferencie.

V rámci programu sa predstavil Donny Benét s kapelou, ktorí už dávnejšie prirástli návštevníkom Pohody väčšmi k srdcu. Z východného pobrežia Austrálie prinesli spolu s ním závan 70. rokov, psychedélie a veľa slnka kapela Greatest Hits. Temnejšiu a snovú atmosféru ponúkli hviezdy žánru indietronic – islandská kapela múm, ktorá zahrala naživo soundtrack ku kultovému nemému filmu z 30. rokov Menschen am Sonntag. Z domácej scény sa predstavili FVLCRVM, Quatro Emocione, 52 Hertz Whale a Nina Kohout. 

Tlačovú správu s programom si môžete stiahnuť tu.

O PROJEKTE

Projekt Pohoda – zveľaďujme slobodu získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska
v sume 181 000 € prostredníctvom Grantov EHP. Projekt bol spolufinancovaný v sume 27 000 € z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Cieľom projektu je propagovať demokraciu prostredníctvom kultúry a umenia, obhajoby základných hodnôt slobody a tolerancie a hovorením o tom, že je dobre, že ju máme.

Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných
z Grantov EHP na Slovensku, navštívte stránku www.eeagrants.sk.

Granty EHP predstavujú príspevok Islandu, Lichtenštajnska a Nórska k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe. Majú dva hlavné ciele: znižovanie ekonomických a spoločenských rozdielov v Európe a posilňovanie vzájomných vzťahov medzi prispievateľskými krajinami a 15 krajinami EÚ v strednej a východnej Európe a v Pobaltí.

Tri prispievateľské štáty úzko spolupracujú s EÚ prostredníctvom Dohody o Európskom hospodárskom priestore (EHP). Ako donori postupne v rokoch 1994 až 2014 poskytli prostredníctvom grantových schém 3,3 miliardy eur. Granty EHP na obdobie 2014 – 2021 dosahujú 1,55 miliardy eur. Prioritami tohto obdobia sú:
#1 Inovácie, výskum, vzdelávanie a konkurencieschopnosť
#2 Sociálna inklúzia, zamestnanosť mladých a odstraňovanie chudoby
#3 Životné prostredie, energia, zmena klímy a nízko uhlíkové hospodárstvo
#4 Kultúra, občianska spoločnosť, dobré spravovanie a základné práva
#5 Spravodlivosť a vnútorné záležitosti

Granty EHP sú financované spoločne Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom podľa ich HDP.
 
Oprávnenosť čerpať tieto granty odráža kritériá stanovené pre Kohézny fond EÚ, ktorý je určený pre členské štáty s hrubým národným produktom (HNP) na obyvateľa nižším než 90% priemeru EÚ. Všetky projekty sú vo výške 15% spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.