Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Visual stage na Pohode 2022

Visual stage na Pohode 2022

Už o dva týždne sa vidíme na letisku, kde medzičasom rýchlo pokračuje stavba diela Juraja Gábora – Sphéry. Do nej sa zkoncentruje koncept vizuálneho stageu Pohody 2022, na ktorom spolupracujeme s Ilonou Németh a Danom Didom Tak ako v žilinskej synagóge aj na letisku sa priestor stáva platformou na ďalšie obsahy.  

24. jún 2022

štvrtok, 7.7.2022

18:00 – 18:35
Transart Communication 2022 performance:  Eleni Poulou (GR/UK) & Zsolt Sőrés (HU): Astro-Noetic Space (Spheric)

Eleni Pouolou je je členkou legendárnej post-punkovej formácie The Fall. Zsolt Sőrés je noisový hudobník a skladateľ. Pre Sphéru na festivale Pohoda vytvorili site-specific projekt s názvom Astro-Noetic Space (Spheric), podľa ich slov je unikátnou intuitívnou akustickou meditáciou o časopriestore, o spolužití, minulosti, prítomnosti a budúcnosti prostredníctvom textovej koláže a spomínania cez zvuk.

piatok, 8.7.2022

08:00 – 09:00
Deti vo Sphére (workshop)

Rána vo Sphére budú patriť deťom, ktorí si tento priestor podmania svojou bezprostrednosťou a hravosťou. V tom ich budú sprevádzať Zuzana Didová a Nikola Váňová. 

15.50 - 16.50
Transart Communication 2022 performance: István Kovács (HU)

István Kovács (1964) sa venuje performatívnemu umeniu už 34 rokov a je jedným z najvýznamnejších stredoeurópskych umelcov. Kovács vytvára živé obrazy s existenciálnym nádychom a analyzuje dôsledky ľudského bytia, života, zrodenia a znovuzrodenia. Zameriava sa na to, ako sa súčasný človek stavia k týmto základným otázkam v interakcii s umelými, ale aj prírodnými materiálmi. Humor a irónia sú často súčasťou jeho veľmi širokej a oslobodzujúcej palety vyjadrovania. Žije a pracuje v Monore (Maďarsko).


18:10 - 19:10
Tomáš Janypka vo Sphére (SK)

Tomáš Janypka (*1989) je tvorca, choreograf a performer. Vyštudoval Ateliér Fyzického Divadla na JAMU v Brne. Jeho hlavnou devízou je jemnosť, otvorenosť a schopnosť spolupráce s umelcami z rôznych oblastí. Zaoberá sa otázkami spojenými s našimi intímnymi udalosťami, percepciou tela a jeho limitov, váhou vecí na fyzickej a spirituálnej rovine. Uvažuje, ako tieto skúsenosti môže zdielať fyzicky a emocionálne v spoločnom priestore s divákom. Fascinujú ho autentické a osobité momenty vo verejnom priestore, ktoré zachytáva formou fotografie a textu.
Tomáš Janypka vchádzal do dialógu so Sphérou v rôznych fázach a situáciách. Rovnako tak spraví aj na festivale a znova vstúpi do dialógu so Sphérou a návšteníkmi festivalu. 

20:30 – 22:30
Kolektív Aunaki (SK)

Kolektív au.naki je voľné performatívne zoskupenie sformované pod pedagogickým vedením Viktora Fučeka v rámci predmetu Telová Performancia na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Je to organizmus žijúci vlastným životom, meniaci svoju formu a hranice v ktorých pôsobí. Zoskupenie je inšpirované technikami japonského pohybového divadla Butó. 

22:50 – 23:50
Astrofyzici vo Sphére: Od zrnka prachu ku galaxiám, sprevádzajú  Mgr.Patrik Čechvala a Mgr. Michal Šturc

Znak nebeskej klenby – kupolu s hviezdou Synagógy, vymení otvorené nebo, kde sa budeme cez kruhový priezor pozerať na nezastaviteľnú premenlivosť oblohy i hviezd a všetko nad nami. Po zotmení upriamime pozornosť návštevníkov smerom na oblohu a možno ešte vyššie, až ku hviezdam. Galaxiami prevedú návštevníkov astrofyzici Roman Nagy, Patrik Čechvala a Michal Šturc. 


sobota, 9.7.2022


08:00 – 09:00
Deti vo Sphére (Workshop)

Rána vo Sphére budú patriť deťom, ktorí si tento priestor podmania svojou bezprostrednosťou a hravosťou. V tom ich budú sprevádzať vizuálna umelkyňa Zuzana Didová a Nikola Váňová. 

14:00 – 14:30
Peter Kalmus (SK)

Peter Kalmus sa kontinuálne venuje angažovanému umeniu, ale aj občianskym aktivitám. Je ráznym odporcom akejkoľvek totality a v jeho tvorbe sa prelínajú živelné akcie s politickým protestom a dlhodobé umelecké projekty vznikajúce aj niekoľko rokov. Častou tvorivou metódou je kumulácia – hromadenie často banálnych predmetov denného použitia, ktoré posúva do nového kontextu. 
Tak vznikali aj upravené bicykle, na ktorých sa autor premával po letisku aj v minulosti. Aj tento rok sa diváci môžu tešiť na vizuálny, ale aj zvukový zážitok v podaní Petra Kalmusa a jeho najnovšieho diela. 


15.50 – 16.50
Transart Communication 2022 performance: Rokko Juhász (SK): Black Hole, Čierna diera

Rokko Juhász (1963) je intermediálne orientovaný performer, básnik a organizátor. Zrealizoval stovky predstavení a vydal sedem kníh experimentálnej poézie. Od roku 1987 aktívne pôsobí ako kurátor, vydavateľ, facilitátor workshopov, editor a organizátor. Pod hlavičkou Transart Communication zorganizoval celkovo 33 medzinárodných festivalov multimediálneho a performance umenia. Od roku 2009 realizoval desiatky workshopov performance umenia na Slovensku, v Čile, Izraeli, Indii, Mexiku, Hongkongu a  Číne.


18:10 – 19:10
Súčasná kultúra v súčasnej dobe: diskutujú Michal Kaščák, Ilona Németh, Mária Beňačková Rišková, moderuje: Július Barczi 

Ako kultúra a umenie reflektujú udalosti, ktoré sa dotkli celej populácie? V čom spočíva zodpovednosť umelcov a umelkýň v čase krízy? Vo Sphére aj na tieto otázky budú hľadať odpovede výtvarníčka Ilona Németh, hudobník a riaditeľ festivalu Pohoda Michal Kaščák, kurátorka a odborníčka  v oblasti dizajnu a architektúry Mária Beňačková Rišková. Moderátorom diskusie je Július Barczi.


22:50 – 23:50
Astrofyzici vo Sphére: Od počiatku vesmíru až po jeho zánik, sprevádzajú  Dr. Roman Nagy a Mgr.  Michal Šturc

Znak nebeskej klenby – kupolu s hviezdou Synagógy, vymení otvorené nebo, kde sa budeme cez kruhový priezor pozerať na nezastaviteľnú premenlivosť oblohy i hviezd a všetko nad nami. Po zotmení upriamime pozornosť návštevníkov smerom na oblohu a možno ešte vyššie, až ku hviezdam. Galaxiami prevedú návštevníkov astrofyzici Roman Nagy, Patrik Čechvala a Michal Šturc. 

Mimo SPHÉRA / ESET (OPEN) SPACE / Visual stage – počas celého festivalu

Matúš Lányi (SK): Panteon (monumentálna kresba v priestoroch stanového mestečka)
Medzi prvé veľkoplošné kresby pôdorysov, ktoré Matúš Lányi realizoval, patrili pôdorysy katedrál. Tie boli realizované na plochách športových ihrísk, kde došlo ku symbolickému prekrytiu sakrálneho a športového priestoru, a porovnaniu ich funkcie a pravidiel ako istej metafory prítomnosti rituálov spoločnosti. Aktuálne realizovaná séria pôdorysov reaguje na spoločenskú a politickú situáciu a tiež na stav demokracie v našej krajine. Jej znakom je dlhodobá prítomnosť fenoménov korupcie politických elít, infiltrácie oligarchie do spoločenských procesov a ochrana ich ekonomických a mocenských záujmov manipulovanými súdnymi či bezpečnostnými zložkami štátu. 


Kresby predstavujú sústavu pôdorysov bytových objektov, ktorých majitelia, nájomcovia alebo užívatelia sú spájaní, obvinení alebo súdení v medializovaných korupčných, či politických kauzách. Pôdorysy týchto nehnuteľností odkrývajú na prvý pohľad súkromie týchto osôb, no rovnako je možné ich vnímať ako formu archeologickej, architektonickej, či sociálno-politickej sondy do obdobia agónie a frustrácie spoločnosti z dekády prebiehajúceho zápasu za fungovanie elementárnej demokracie v našej krajine. Kresba tak naberá sarkastický význam a chce upriamiť pozornosť diváka na aktuálne spoločenské a politické dianie v našej krajine. 
Kresba znázorňuje pôdorysy objektov vily aktuálne súdeného oligarchu, odsúdeného podnikateľa prenajímajúceho lukratívne bytové priestory, trestne stíhaných: bývalého honorárneho konzula, bývalého ministra vnútra a bývalého niekoľkonásobného premiéra SR a jeho priateliek v mierke 1:1. 

Viac info o projekte nájdete tu: Viac sa už o projekte dozviete tu: www.facebook.com/events/563300112129850?ref=newsfeed