Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Program klubu Stromoradie na Pohoda on the Ground v piatok 9. júla

Program klubu Stromoradie na Pohoda on the Ground v piatok 9. júla

Stromoradie prinesie na festival Pohoda on the Ground kapely Mňága a Žďorp, Bez ladu a skladu, Chiki liki tu-a, Chór vážskych muzikantov, Edo Klena & Klenoty a maďarská legenda Korai Öröm príde so svojim psychedelicko-trance projektom Korai Trancemission. Šéf Stromoradia a speveák Chiki liki tu-a Martin Višňovský o ich výbere povedal: „Keď ma Michal oslovil s tohtoročnou myšlienkou Pohody bol som nadšený a začal si hneď spomínať na kapely , ktoré k festivalu a nášmu klubu patria najviac. Počas toho sa mi vybavila spomienka na plagát festivalu Halušky s Pepsi colou, ktorý sa konal v Prahe na konci 80-tych rokov a kde sa predstavili vtedy nové zaujímavé kapely z ČSSR. Takže som im dal šancu tento úspech zopakovať aj tohto roku pod pracovným názvom nášho pódia „geriatria na zájazde”.”

14. máj 2021

MŇÁGA A ŽĎORP

Mňága a Žďorp je legendárna, no stále mimoriadne plodná, česká alternatívna rocková skupina z Valašského Meziříčí. Kapela znikla už v prvej polovici 80. rokoch a do širšieho povedomia sa dostala hitom „Hodinový hotel", ktorý je prvou skladbou z ich debutu Made in Valmez (1991). Posledný, už 14. album, im vyšiel v októbri 2019 a volá sa Trecie plochy. Podľa musicserver je „oslavnou ódou na klasickou Mňágu“ a podľa iReport.cz si kapela „na novém albu dělá, co chce a dělá to dobře“ Frontman skupiny Petr Fiala robil spoločne s Michal Kaščákom a Marcelom Nevínom reláciu Ladí neladí. O kapele bol tiež natočený mistifikačný film Mňága – Happy end. V poslednej dobe tešili fanúšikov live-streamami koncertov zo striech a sme radi, že klub Stromoradie ich pozval späť na zem medzi ľudí festivalu Pohoda on the Ground, čo jeho dramaturg okomentoval slovami: „Pre mňa sú vzor pracovitosti, to čo chlapci dokážu po tých rokoch odohrať, pripraviť, vydať, vyšpekulovať atď. je pre mňa veľkou inšpiráciou. Momentálne najlepšia kapela od bratov z Moravy."

BEZ LADU A SKLADU

Bez ladu a skladu plánovali na jeseň osláviť mestách v Česku a na Slovensku. 35 rokov na scéne. Ich veľké turné v malých kluboch sa pre pandémiu preložilo na neurčito, no predsa len jeden určitý termín v kalendári majú - v piatok 9. júla ich bookol prešovský klub Stromoradie na svoj stage v rámci festivalu Pohoda on the Ground. Bez ladu a skladu vznikli v roku 1985. Už o rok neskôr odohrali koncert na pražskom Rockfeste 86 a odvtedy hrávali prevažne po českých alternatívnych kluboch a festivaloch. Pamätnými koncertami do roku 89 boli napríklad koncert na festivale v Lipnici 88 po prejave Václava Havla či slovenské festivaly Čertovo kolo 87 a 88 (akási predzvesť multimediálnych festivalov, ktoré začali vznikať v deväťdesiatych rokoch). Do roku 1989 mala skupina viacero problémov s oficiálnou mocou, po nežnej revolúcii začala vydávať CD a hrávať okrem Československa aj v západnej Európe. Denník New York Times ich v roku 2009 zaradil medzi „skupiny, ktoré prispeli k pádu železnej opony“. „To bolo prvé meno , ktoré mi napadlo, keď ma Michal oslovil s bookingom pódia. Za tie roky sme si toho spolu užili celkom dosť, takže na ich festivale a našom pódiu to bude určite nádherný zážitok,” napísal o kapele Martin.

CHIKI LIKI TU-A

„Bezkonkurenčne najlepšia a najčastejšie hrajúca kapela v klube Stromoradie. Zatiaľ mali u nás vždy vypredané. Michal ma upodozrieva, že sme chceli byť aj po 26-tich rokoch hrania najmladším účinkujúcim nášho dňa na Pohode,” vraví o svojej vlastnej kapele Martin Višňovský. Kapela je známa vtipnými textami, výbornou atmosférou svojich vystúpení a pestrým miešaním žánrov. Prvý album Nezatváraj Milan dvere im vyšiel v roku 1998. V roku 2000 vydali Budeš musel vlasy na blond prefarbil s hitmi ako „Kristína“ či „Kuca paca“. Nasledujúcu reedíciu predchádzajúcich dvoch albumov s bonusmi pod názvom Kysak vydala agentúra Pohoda. Asi najúspešnejší bol album Choďte sa hrať pred vlastný vchod z hitmi ako „Láska moja de si“, „Monte Carlo“, či „Ďakujem“. Album Slzy tvý mámy, Šedivý a spol bol podľa fanúšikov najlepším v rámci Radio_Head Awards za rok 2015. Zakladatelia akrobatického rock´n´rollu, Festivalu zlej hudby, držitelia Zlatého gunára, ako aj najčastejšie hrajúca slovenská skupina v zahraničí oslávila dvadsiatku parádnym koncertom na Pohode 2015. V októbri 2016 vydali album 3x4=13, ktorý obsahuje ich známe skladby upravené pre veľkú dychovú sekciu, cover verzie či live nahrávky. Rovnako ako Bez ladu a skladu, aj oni plánovali minulú jeseň oslavy založenia kapely v rámci turné s názvom Dvadsaťpäť roky. Z pochopiteľných dôvodov, žiaľ, nevyšlo. Obe kapely si to ale nahradia na Pohode on the Ground.

CHVM

Chór vážskych muzikantov (CHVM) oslávili minulý rok štyridsiatku na scéne a tento rok dostal ich člen Ľuboš Dzúrik (ktorého metalisti aj ľudia z punku, elektronickej scény či undergroundu volajú „tatko“) Cenu za prínos do hudby. Kapela vytvorila z Trenčína centrum slovenskej alternatívy, pomáhala mnohým skupinám vrátane Bez ladu a skladu. Ich prvý oficiálny koncert sa uskutočnil na prvom ročníku trenčianskeho Gympelrocku. Pozitívny ohlas zo strany návštevníkov koncertu nezdieľali komunistickí funkcionári, kapele vypli prúd a podobné radovánky ju čakali až do roku 1989. Prvé roky po páde komunizmu priniesli paradoxne útlm kapely. Druhým vrcholom CHVM boli roky 2005 – 2010, kedy nahrali v krátkom slede tri albumy. 30 rokov na scéne oslávili spoločným koncertom so skupinou The Stranglers na Pohode 2010. Kapela, ktorá mimoriadnym spôsobom ovplyvnila alternatívnu scému na Slovensku sa predstaví na pódiu klubu Stromoradie. Šéf klubu o ich bookingu napísal: „Máme ich veľmi radi, ešte si pamätám úplne prvé stretnutie na Pohode 98, kde sme si navzájom menili nahrávky a po ceste domov si ich púšťali. Domáce kapely nesmú nikdy chýbať.”

EDO KLENA & KLENOTY

Folk/rocková kapela Edo Klena & Klenoty hrá piesne pesničkára Eda Klenu. Na konte majú albumy Republika Šariš (finále nominácií RHA rádia FM 2013 v kategórii world/folk), Láska a Lov€Škaredý deň v Chujave 2016 (finále nominácií RHA rádia FM 2016 v kategórii world/folk), dvojalbum Klena & Klenoty 2006-2011 a najnovší album Vata (2019). Miro Čvela o ňom pre Denník N napísal: „Album je autorská výpoveď o vate – v hudbe, v spoločnosti, v našich vlastných hlavách. O nezáujme o našu lepšiu budúcnosť. Preto na ňom nájdeme aj ďalšie politické odkazy. Či už v piesni Posledný nech zhasne, alebo Von zo systému.“ Kapelu tvoria okrem Eda Klenu Jozef Marcin (basgitara a spev), Adam Kaščák (bicie) a Lukáš Valkučák (el. gitara. (hosťovanie Jaroslav Janek – trúbky/vokal, Ján Višňovský saxofón). Edo Klena je pesničkár z Prešova, ktorý od roku 1986 vystúpil na mnohých podujatiach po celom Československu. Má na konte televízne recitály či účasť na prehliadke slovenského folku Folkfórum. Účinkoval aj s kapelami Núdzový východ, Východ CD a Klenoty. „Bez pochyby pre mňa najlepší slovenský a zároveň prešovský pesničkár. K nášmu pódiu patrí, poznám jeho tvorbu od malička a teším sa na jeho premiéru na Pohode,“ doplnil Martin.

KORAI TRANCEMISSION

Korai Trancemission je psychedelický kmeňový etno-trance projekt členov legendárnej maďarskej worldmusic kapely Korai Öröm. V roku 2015 vystúpili na hlavnom pódiu festivalu Ozora a v roku 2017 im vyšiel eponymný album. Špeciálne etno zvuky fuyary, židovskej harfy a hrdelného spevu spolu s so výraznými kmeňovými perkusnými rytmami robia z kapely mimoriadneho predstaviteľa v oblasti psychedelicko-tranceovej scény. Hudbu okoreňuje retro, acid-klávesy, dynamicky-monotónne a minimalistické basové linky. Gitary miešajú vplyvy s etno, ambientnými a psychedelickými rockovými rytmami. Martin Višňovský o kapele dodáva: „Kamaráti z Budapešti, odohrali sme spolu desiatky klubových koncertov. Výborný nový tribal etno-trance projekt  členov kapely Korai Öröm. Patria jednoznačne medzi top kapely Európy tohto žánru.”