
Predstavujeme vám víťazov Pohoda Visual Art Contest 2025
Do 9. ročníka Visual Art Contest sa tento rok prihlásilo neuveriteľných 82 umelkýň, umelcov či umeleckých kolektívov. Zo všetkých prihlásených prác vybrala naša odborná porota dve diela, ktoré sa stanú súčasťou Visual Stagu na Pohode 2025. Na trenčianskom letisku tak budete môcť zažiť site-specific dielo Vzduchohľadňa od Dusts Institute (Adam Hudec, Tomáš Tichomirový, Duha Samir) a dielo Agrofuturizmus – Ticho prerastá kov od Jozefa Piláta.
02. júl 2025
“Pohoda festival už deviaty rok vyhlásil open call Visual Art Contest pre medzinárodnú umeleckú obec na prihlasovanie umeleckých diel realizovaných v areáli letiska počas festivalu. Tento ročník bol mimoriadny. Do výzvy sa prihlásilo 86 starostlivo pripravených projektov od širokého spektra etablovaných umelkýň, umelcov a umeleckých kolektívov. Tento počet je pre festival Pohoda, ale aj pre Pohoda Visual Stage veľkou cťou. Zároveň však poukazuje na zúžený priestor pre vystavovanie a realizáciu umeleckých projektov na Slovensku,” dodáva kurátorka Visual stage na Pohode, Prof. Ilona Németh.
Dusts Institute – Adam Hudec, Tomáš Tichomirový, Duha Samir
Vzduchohľadňa / Airsight Deck
2025
Vzduchohladňa je interaktívna inštalácia od kolektívu Dusts Institute, ktorá zviditeľňuje to, čo vo vzduchu bežne nevnímame. Päťmetrové otočné koleso s dvanástimi farebnými filtrami umožňuje návštevníkom pozerať sa na horizont cez rôzne scenáre ovzdušia. Každý filter zobrazuje konkrétnu atmosférickú situáciu a vychádza z reálnych dát o prachových časticiach zbieraných počas roka v Trenčíne.
Prach vo vzduchu pochádza z rôznych zdrojov; z pôdy, spaľovania, rastlín či priemyslu. Každý druh častíc rozptyľuje svetlo inak a mení farbu vzduchu. Aj to, čo nevidíme, môže atmosféru zafarbiť do, sivej, žltej či oranžovej, podľa toho, koľko prachu vo vzduchu je a odkiaľ pochádza.
Vzduchohladňa pozýva návštevníkov zažiť, ako sa farba vzduchu mení medzi smogom, letnými horúčavami alebo počas peľovej sezóny. Pohľad cez filtre ukazuje, ako prach ovplyvňuje obzor a aj známy festivalový západ slnka premení na pripomienku toho, čo všetci spolu dýchame. Inštalácia zároveň ponúka cestu časom: umožňuje nám zažiť, ako sa vzduch mení počas roka a predstavuje scenáre budúcnosti v časoch klimatickej krízy.
Bio Dusts Institute je interdisciplinárna platforma založená Adamom Hudecom, Duhou Samir a Tomášom Tichomirovom. Prepája architektov, vedcov a aktivistov, aby prostredníctvom umenia a výskumu zviditeľňovala environmentálne problémy a podporovala udržateľné riešenia. Ich projekty zahŕňajú interaktívne inštalácie, vzdelávacie workshopy, performance a výstavy, ktoré prepájajú umenie, vedu a verejnosť a motivujú k ochrane planéty.
“Interaktívna inštalácia Vzduchohľadňa od Dusts Institute zviditeľňuje to, čo vo vzduchu bežne nevnímame. Päťmetrové otočné koleso s dvanástimi farebnými filtrami umožňuje návštevníkom pozerať sa na horizont cez rôzne scenáre ovzdušia. Každý filter zobrazuje konkrétnu atmosférickú situáciu a vychádza z reálnych dát o prachových časticiach zbieraných počas roka v Trenčíne. Porota pri výbere diela ocenila jeho ekologický kontext, interaktivitu, ale aj možnosť návštevníka pozrieť sa na areál Pohody z vtáčej perspektívy,” dodáva k dielu členka poroty, rektorka Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, doc. Mgr. Bohunka Koklesová, PhD.
Jozef Pilát
Agrofuturizmus – Ticho prerastá kov
Interaktívna site-specific inštalácia
2025
Agrofuturizmus – Ticho prerastá kov (2025) je interaktívna site-specific inštalácia Jozefa Piláta, ktorá na festivale Pohoda rozpráva vlastný príbeh. V spolupráci s kurátorkou Ninou Vidovencovou vzniká obraz krajiny, kde monokultúry prehrali boj s vitalitou nechcených rastlín. Namiesto naratívu ovládania tu nachádzame víziu spojenia, úcty a tichej odolnosti.
V centre tejto inštalácie stojí z0t0r – traktor-bicykel poháňaný dvoma ľudskými telami, umiestnený v prostredí fragmentov monumentálneho bodliaka. Tento stroj je zároveň mýtom aj mementom. Jeho dve kolesá nesú dva významy: jedno predstavuje lokálne vedomie – ukotvenie v konkrétnom mieste, jazyku a tele. Druhé symbolizuje globálnu rovinu – zodpovednosť, ekosystémovú previazanosť a vedomie, že žiadne rozhodnutie neexistuje vo vákuu.
Inštalácia naznačuje, že technológia budúcnosti môže byť o symbióze. Posun vpred je možný len vtedy, keď sa stretne úcta k minulosti s odvahou formovať budúcnosť. Ak sa jedno koleso spomalí alebo zastaví, z0t0r zmení smer alebo sa začne točiť na mieste. Tento pohyb však nie je len mechanický – nesie silnú metaforu. Točenie na mieste pôdu rýchlejšie ničí. A posun vpred symbolizuje potrebu rovnováhy medzi tým, čo je nám blízke, a tým, čo nás presahuje. Agrofuturizmus nie je únikom do utópie. Je návratom k pôde. K tichu. K semienku, ktoré ešte nevie, či z neho vyrastie obyčajná púpava alebo hortenzia s revolučným potenciálom.
Pilát vo svojej inštalácii ponúka možnosť planetárneho uzdravenia, ktoré nezačína vo veľkých gestách, ale v maličkostiach – v sile štyroch nôh, v tieni jediného bodliaka a v schopnosti počúvať, aj keď krajina ešte mlčí.
“Agrofuturizmus – Ticho prerastá kov od Jozefa Piláta je interaktívna site-specific inštalácia a objekt nazvaný z0t0r, ktorý je kombináciou traktora a bicykla a je doplnený o fragmenty monumentálneho bodliaka. Agrofuturizmus nie je únikom do utópie. Je návratom k pôde. K tichu. K semienku, ktoré ešte nevie, či z neho vyrastie obyčajná púpava alebo hortenzia s revolučným potenciálom. Autor vo svojej inštalácii ponúka možnosť planetárneho uzdravenia, ktoré nezačína veľkými gestami, ale maličkosťami akými je sila štyroch nôh, tieň jediného bodliaka a v schopnosti počúvať, aj keď krajina ešte mlčí,” dopĺňa k dielu doc. Mgr. Bohunka Koklesová, PhD.