Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Online koncert pre Martinu a Jána z Gregoroviec

Online koncert pre Martinu a Jána z Gregoroviec

Už túto nedeľu 2. mája 2021 pripravíme v spolupráci s obcou Gregorovce online Koncert pre Martinu a Jána. Vzhľadom na aktuálne opatrenia bude neverejný, no pozrieť si ho môžete v live streame na facebookovom profile Pohody ako aj profiloch Denník N, N-kultúra, Aktuality.sk, NOIZZ.sk, týždeň.sk a Hudba.sk. Tohtoročný koncert sa uskutoční v priestoroch Základnej školy v Gregorovciach, ktorú navštevovala Martina Kušnírová. Gitarista a skladateľ David Kollar sa predstaví s najnovším projektom Sonic Pulses live a zahrá aj pesničkárka Nina Rosa. Súčasťou akcie bude aj inštalácia Michala Kačmára, ako aj dve debaty. Frederika Halászová bude s Danou Markovou hovoriť o živote Martiny Kušnírovej a Martin Staňo sa porozpráva s advokátom rodiny Martiny Kušnírovej Romanom Kvasnicom a s novinárkou Pavlou Holcovou.

27. apríl 2021

„Platí to, čo po minulé roky. Hlavným posolstvom koncertu je spolupatričnosť s rodinami Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka. Slobodné umenie potrebuje pre svoju existenciu slobodu, za ktorej obranu zomreli Martina s Jánom. Koncert v deň ich plánovanej svadby má v sebe symboliku stretnutia – v ten deň sa mali ich prostredníctvom spojiť dve rodiny, veríme, že podujatie a odkaz Martiny a Jána spojí veľa ľudí, ktorým záleží na našej krajine,“ povedal o plánovanom koncerte Michal Kaščák.

David Kollar je slovenský gitarista a skladateľ, držiteľ národnej ceny za filmovú hudbu či ceny Radio_Head Awards za prínos do hudby. Preslávil ho jedinečný prístup ku gitare, improvizácii i kompozícii, čo potvrdzuje aj na najnovšom albume Sonic Pulses live. Redaktor českého hudobného webu Jazzport Jan Hocek o skladbách píše: „Vniknú do vás všetkými pórmi tela, rozochvejú vás, naplnia pokorou i vzdorom, vyliečia a vyburcujú." Kollarove kompozície budú na Koncerte pre Martinu a Jána obohatené o videoprojekcie Zdena Hlinku a o live sampling na modulárnom syntetizátore sa postará Tomáš Mutina.

Nina Marinová je slovenská skladateľka, huslistka a speváčka žijúca v Prahe a účinkujúca pod pseudonymom Nina Rosa. S rovnomenným projektom sa už predstavila na Pohode v roku 2018 a o rok na to vydala debut Discovery, za ktorý si vyslúžila tri nominácie na Radio Head Awards. Skladá piesne v rôznych jazykoch a spolu s kapelou ponúka nevšednú kombináciu worldmusic, swingu, folku a reggae.

Live stream Koncertu pre Martinu a Jána zabezpečí aj tentokrát spoločnosť Filma.                    

Line Up:

  • 17.00 – 17.30: Čriepky o Martine Kušnírovej (diskutuje Dana Marková, moderuje Frederika Halászová)
  • 17.30 – 18.00: Nina Rosa
  • 18.00 – 19.30: Diskusia s Romanom Kvasnicom a Paulou Holcovou (moderuje: Martin Staňo)
  • 19.30 – 20.00: David Kollar + Tomáš Mutina + Zdeno Hlinka: Sonic Pulses Live

FB event tu: www.facebook.com/events/761957991171639

#AllForJan a #AllForMartina #KoncertPreMartinuAJana #Nezabudneme #SmeVTomSpolu

Video: