Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Na Pohode 2019 vystúpia aj Emmanuel Jal & Nyaruach

Na Pohode 2019 vystúpia aj Emmanuel Jal & Nyaruach

Bývalý detský vojak z Južného Sudánu Emmanuel Jal bol v útlom veku za dramatických okolností odlúčený od rodiny. Teraz sa tento mierový aktivista, herec a muzikant nominovaný na Juna Awards spojil so svojou talentovanou sestrou Nyaruach na temperamentnom albume NAATH. Emmanuel vydal päť oceňovaných albumov, s Reese Witherspoon si zahral vo filme The Good Lie, vystúpil na podujatí Live 8, deväťdesiatych narodeninách Nelsona Mandelu či koncerte pre Dalajlámu. Je jedným z hovorcov Make Poverty History, držiteľom ocenenia Desmond Tutu Reconciliation Award 2017, Dresden Peace Prize, vystúpil na globálnom TEDx-e, na Svetovom ekonomickom fóre či Samite G20. Svojou energickou hudbou poteší (spolu so sestrou ) už o necelých 100 dní aj návštevníkov Pohody 2019.

02. apríl 2019

Emmanuel Jal a jeho sestra boli v útlom veku oddelení od svojej rodiny. Kým Emmanuel sa stal detským vojakom, Nyaruach bola svedkom smrti členov rodiny i obeťou znásilnenia. Emmanuelovi sa podarilo ujsť, ujala sa ho humanitárna pracovníčka, no po jej smrti žil v slame v kenskom Nairobi. Neskôr sa z neho stal úspešný umelec a mierový aktivista. Už jeho prvá pieseň „All We Need Is Jesus“ sa stala hitom v Keni a hrali ju aj rádiá v Británii. So sestrou vystupoval sporadicky od roku 2005. Spolu nahrali jeho prelomový hit Gua“, ktorý sa stal n°1 piesňou v Keni. Rovnomenný album bol mixom rapu v arabčine, angličtine, svahilčine a viacerých východoafrických kmeňových jazykoch. Globálnejšie poňatá bola ďalšia pieseň „War Child“, cez ktorú sa svojim osobným príbehom prihováral ľuďom na celom svete.

Na druhom albume Ceasefire s ním spolupracoval známy sudánsky moslimský muzikant Abd El Gadir Salim. Obaja na album priniesli rozličný hudobný, kultúrny i náboženský prístup, no rovnakú vôľu po mieri v ich rodnej krajine. V roku 2008 vydal album Warchild, ktorého výstižný názov prebrala krátko na to aj jeho autobiografická kniha a film. V roku 2012 vydal album See Me Mama, ktorým promoval a financoval svoju kampaň We Want Peace. Na rovnomennom mierovom koncerte vystúpil aj so svojou sestrou (súčasťou kampane boli a sú okrem Emmanuela aj osobnosti ako George Clooney, Alicia Keys, Richard Branson, Nelson Mandela či Kofi Annan). Najnovší album Emmanuela a Nyaruach NAATH je ovplyvnený afrobeatom a jedinečnou sudánskou muzikalitou. Pozitívny náboj ich tvorby je v kontraste k obrazom vojny a chudoby, ktoré zničili Južný Sudán. Namiesto toho svojimi živými piesňami hovoria o odolnosti a bohatej kultúre svojho národa. Prelínajú sa na ňom tradičné ľudové melódie s ľúbostnými motívmi a tanečnými piesňami (NAATH je staroveký výraz pre pomenovanie kráľovstvá Kuš v Núbii). Minulé leto zverejnili aj video k  piesni z tohto albumu s názvom „Ti-Chuong“.  

Emmanuel je ako nadšený hip-hopový umelec zároveň kritikom tohto žánru v jeho rodisku – USA. Mnohí americkí rapperi sa vo svojej tvorbe podľa neho priveľmi spájajú s gangsterskou kultúrou, drogami, sexuálnym násilím a nenásytnosťou, čím dávajú veľmi negatívny príklad pre mládež. Podľa The Wasington Post posunul latku žánru spolu s The Roots o level vyššie. Vďaka jeho neziskovke Gua Africa sa z mnohých juho-sudánskych utečencov stali lekári, právnici či učitelia. Je tiež autorom výzvy Lose to Win, v rámci ktorej sa tí šťastnejší z nás majú vzdať niečoho, aby pomohli ľuďom s ťažším osudom. On sám ako jej iniciátor takmer dva roky jedol iba jedno jedlo denne, pričom z ušetrených peňazí pomohol vybudovať školu pomenovanú po jeho adoptívnej mame Emme McCune. Nyaruach sa stala hovorkyňou práv žien či ambasádorkou vzdelanosti v regióne. Okrem iného pomohla bratovi s projektom stavby školy v Južnom Sudáne. Emmanuel a Nyaruach prinesú nielen skvelú hudbu aj na Pohodu 2019.