9. — 12. júl 2020
9. — 12. júl 2020
Vrbovskí víťazi + Komorný orchester mesta Trenčín
Sobota 15:30 | Orange stage

Vrbovskí víťazi + Komorný orchester mesta Trenčín SK

Sobotňajší program otvorí jediný verejný koncert festivalu Pohoda in the Air – na trenčianskom námestí zahrá vo svetovej premiére Komorný orchester mesta Trenčín diela Vrbovských víťazov v aranžmánoch Slava Solovica. Vrbovskí víťazi koncertom oslávia 20. výročie založenia kapely a Komorný orchester mesta Trenčín 30. výročie svojho vzniku.

Hudobno-pracovnú skupinu Vrbovskí víťazi založili v roku 2000 založili bratia Jobusovci. Tá je charakteristická používaním neštandardných, prevažne dychových nástrojov (s ešte neštandardnejšími názvami ako VVujary, Hajzel, Ropovod Družba, Výtrub či Jreg), ktoré vyrábajú z odpadu, armatúr či vyradených vysávačov... Ich univerzálny robotnícky priemyselný folklór oslavuje prácu v spisovnej vrbovčine. Na Trenčianskom námestí zahrajú svoje piesne s Komorným orchestrom mesta Trenčín v od úprave Slava Solovica (ktorý je aj za projektami Korben Dallas Symphony, Longital Suita či Sendreiovci Le Orchestroha). O aktuálnom projekte povedal: „Kto ešte nehral s orchestrom, nech sa prihlási u súdruha Žinčicu. Dnes, kedy celospoločenské úsilie za rovnoprávnosť vrcholí, je zarážajúce, že žáner industriálny folklór ostal bez povšimnutia a s orchestrom doteraz nikdy nezaznel! My sa toto pokúsime napraviť a vytvoriť tomuto žánru cestu z olejových montážnych hál a dielní do nablýskaných koncertných sál a filharmónii, ktoré ešte stále okupuje privilegovaná, takzvaná vážna hudba. Obzvlášť v tejto progresívnej dobe, kedy oslava práce, ktorou sa industriálny folklór tematicky hlavne zaoberá, získava znova na aktuálnosti."


Komorný orchester mesta Trenčín oslavuje v tomto roku 30. výročie svojho vzniku. Pod vedením koncertného majstra Robert Zemeneho sa k členom z pôvodnej zostavy postupne pridáva nová generácia muzikantov. Orchester interpretuje prevažne staršiu hudbu z obdobia baroka. Počas troch dekád odohral množstvo koncertov v slovenských mestách, ale i v zahraničí (Švédsko, Francúzsko, Švajčiarsko...). Orchester má za sebou aj viacero netradičných spoluprác, napríklad s divadlom GuNaGU na muzikále V. Klimáčka  „Láska", s dychovým orchestrom L´Union musicale de Cran-Gevrier na koncertoch rockovej hudby či na projekte židovských piesní a do tejto kategórie referencií im už o pár dní pribudne aj koncert s Vrbovskými víťazmi.

Vstup na Koncert Vrbovských víťazov s Komorným orchestrom mesta Trenčín bude zadarmo a pod heslom skupiny Vrbovskí víťazi: „Bezpečnosť pri práci je dôležitejšia ako práca samotná,“ bude v súlade s aktuálne platnými opatreniami.  Koncert organizujeme aj vďaka spolupráci s mestom Trenčín.