Letisko Trenčín 6 — 8 júl 2023
The Space Lady
Piatok 19:20 | Aktuality.sk

The Space Lady US

Na pohode 2022 vystúpi aj žijúca outsiderská hudobná legenda The Space Lady. The Guardian zaradil jej album The Space Lady's Greatest Hits do zoznamu 101 nazvláštnejších nahrávok na Spotify a NME do výberu 101 albumov, ktoré si musíte vypočuť skôr, než zomriete. The Space Lady pre nás objavila naša grafička a kurátorka Tereza Maco, ktorá o jej bookingu povedala: "Vesmírna Pani by sa mala stať guilty plezírom každého pozemšťana, pretože vesmírny mainstream už dávno ovládla svojou vrúcnosťou a a casiom na baterky.

The Space Lady začala svoju hudobnú odyseu už koncom sedemdesiatych rokov. V uliciach Bostonu šírila posolstvo lásky a pacifizmu hraním popových piesni na polorozpadnutom akordeóne. O desať rokov sa presťahovala do kolísky amerického idealizmu – San Francisca. Po tom ako jej tu ukradli a rozbili akordeón investovala do klávesov Casio, efektu phase shifter a madony (headset mikrofón), čím priniesla neobyčajný prvok do interpretácie populárnej hudby. Obľúbená buskerka presiahla ulice San Francisca na začiatku milénia, keď ju publicista Irwin Chusid zaradil do kompilácie „outsiderskej“ hudby Songs In The Key Of Z. Od tej doby, jej kult neustále rástol.

V roku 2004 vydala album Street-level Superstar a v roku 2013 reedíciu jej debutu The Space Lady's Greatest Hits, ktorý zaradil magazín Vice medzi 50 najlepších albumov roka 2014 (a NME a The Guardian do už vyššie spomenutých zoznamov). Po ňom nasledovalo množstvo koncertov po Európe a celých Spojených štátoch pričom vystúpila aj na festivaloch ako Flow Festival, Donaufestival alebo Le Guess Who. Podľa The Quietus „jej hudba presahuje žánre, štýly i módu a na svojej púti otvára srdcia a mysle ľudí.“ Podľa Dazed Digital „je dôkazom, že na vytvorenie skvelej populárnej hudby nepotrebujete prehnané ego ani fancy nástroje.“ The Space Lady nezaháľa ani po sedemdesiatke, keď v roku 2018 vydala album – On The Street Of Dreams. Vrcholná predstaviteľka vesmírneho hippies (alebo ak chcete nestarnúce dieťa komét) poteší svojou tvorbou a jej nevšedným prevedením aj návštevníkov 24. ročníka Pohody.