Letisko Trenčín 6 — 8 júl 2023
Alyona Alyona
Piatok 01:10 | Orange stage

Alyona Alyona UA

Niekdajšia učiteľka v materskej škôlke Alyona Alyona odohrala skvelý koncert už na Pohode 2019 a je nám cťou ju zopakovať. Ospevujú ju novinári z The Independent, Vogue, The New York Times či Forbes, ktorí ju v roku 2020 zaradili do prestížneho zoznamu 30 najvplyvnejších európskych umelcov pod 30 rokov. Z Reeperbahnu 2019 si odniesla cenu pre vychádzajúce hviezdy Anchor Awards a z minuloročného Eurosonicu ocenenie Music Moves Europe Talent Awards ako aj cenu verejnosti Public Choice Award. Sledujú ju stovky tisíc ľudí a jej videá majú desiatky miliónov pozretí. Najpozeranejším skladbám na YouTube ale aktuálne zmenila náhľadový obrázok s jediným posolstvom: „Kým pozeráte toto video, pre ruské útoky umierajú na Ukrajine ľudia. Zastavte to!“

Ukrajinská rapperka je na pódiu absolútnym prírodným  živlom – s bláznivým flowom a grooveom prináša reálie mladej ukrajinskej generácie. V roku 2019 vydala debut Pushka a krátko na to EP V khati MA. V porote Anchor Awards bol aj producent kapiel Metallica či Aerosmith Bob Rock, ktorý o nej povedal: „Okamžite ma dvihla zo stoličky, a azda prvýkrát v živote som si začal na mobil natáčať z koncertu video. Nerozumel som jej ani slovo, no bolo to také silné, že mi to  fakt „odpálilo dekel“. Čo je najdôležitejšie, v tej sekunde by som si kúpil jej platňu.“ Ešte expresívnejší bol vo svojom zdôvodnení ďalší člen poroty Tony Visconti (niekdajší producent Davida Bowieho): „Rozhodli sme sa pre umelkyňu, z ktorej sme sa všetci po... v momente, keď začala vystupovať!" .

Minulý rok vydala ďalší album Galas (v ukrajinčine humbuk). V skladbách upozorňuje na dôležité témy ako ekológia, hlad, chudoba, pandémia, vnútorná silu a harmóniu, nenávisť i stereotypy o ženskej kráse. Vážime si, že aj v tomto ťažkom období sa Alyona Alyona chce vrátiť na pódiá, hrať hudbu a potvrdila aj hranie na Pohode. Veľmi si prajeme, aby mohla pricestovať zo slobodnej krajiny zbavenej okupačných vojsk. Sláva Ukrajine!