Letisko Trenčín 6 — 8 júl 2023

Zóna SIEA ponúka inšpirácie ako inovovať a využívať čistú energiu 

Zóna SIEA ponúka inšpirácie ako inovovať a využívať čistú energiu 

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) prináša na Pohodu tipy a odporúčania, ako neplytvať energiou a efektívne využívať obnoviteľné zdroje, ale aj inovatívne technológie na báze vodíka. Presne tieto témy ovládnu aj jej unikátny stage Žiť energiou. Nájdete ho podľa neprehliadnuteľnej 21 metrov vysokej GEM veže, ktorá generuje 100 % čistej energie potrebnej na prevádzku prostredníctvom fotovoltických panelov, veternej turbíny a vodíka. 

V zóne SIEA, kde sa predstavia projekty Žiť energiou a Inovujme.sk, čakajú na návštevníkov super zážitky, veľa zábavy a súťažných hier o atraktívne ceny. Nebude chýbať bezplatné energetické poradenstvo, interaktívne hry, preteky s vodíkovým autíčkom aj skutočné vodíkové auto ako ukážka mobility budúcnosti. V stane Inovujme.sk sa dozviete, ako môžete využiť inovačné poukážky, máte šancu ochutnať palacinky z 3D tlačiarne alebo si vyrobiť cukrovú vatu pri bicyklovaní. Kreatívci môžu vyskúšať 3D maľovanie vo virtuálnom svete a milovníci pohybu si zase zacvičia pomocou virtuálnej reality IcarosM. A na pamiatku sa nezabudnite zvečniť vo fotokútiku s originálnymi inovačnými rekvizitami. 

Stage Žiť energiou bude okrem hudby a tanca patriť aj dvom zaujímavým diskusiám, ktorých hlavnou témou je využívanie čistej energie a naša budúcnosť. Príďte sa inšpirovať, čo zmeniť už dnes, aby sme sa zajtra mali lepšie. Viac informácií nájdete na www.siea.sk.

 

Diskusia Vodík – šanca pre budúcnosť + link na web

https://www.siea.sk/pozvanky/diskusia-vodik-sanca-pre-buducnost/

Piatok 8. júla, 17.00 - 18.00 h

Ako môže vodík znížiť našu závislosť od fosílnych palív? A naozaj môže byť najlepším kapitálom pre Slovensko alebo sú to len plané nádeje? Najväčší slovenskí odborníci na vodík budú diskutovať o tom, či vôbec a ako možno využívať vodík v domácnostiach, priemysle aj v doprave. 

Hostia

 • Peter Blaškovitš, generálny riaditeľ Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry

 • Ján Weiterschütz, predseda Národnej vodíkovej asociácie Slovenska

 • Tomáš Brestovič, prodekan pre inovácie a transfer technológií, Strojnícka fakulta Technická univerzita v Košiciach

 • Tomáš Gugh, generálny riaditeľ pre inovácie, Matador Holding a.s.

 • Anton Molnár, hovorca a riaditeľ Podnikovej a marketingovej komunikácie, Slovnaft a.s.

 

Diskusia Čistá energia – zodpovednosť nás všetkých + link na web https://www.siea.sk/pozvanky/diskusia-cista-energia-zodpovednost-nas-vsetkych/

Sobota 7.7.2022, 14:40 - 15:40 h 

Čo chceme a čo sme v skutočnosti schopní urobiť pre zníženie spotreby a efektívne využívanie obnoviteľnej energie? Kde sú hranice nášho komfortu? Čo má reálnu váhu a čo je len gesto? Ako môžeme ušetriť a zmysluplne využívať čistú energiu, ale aj o tom, ktoré profesie v energetike majú perspektívu a čo môžeme spoločne spraviť pre klímu, budú hovoriť energetickí špecialisti a aktivisti.


 

Hostia

 • Peter Blaškovitš, generálny riaditeľ Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry 

 • Michal Ilovič, vedúci poradenských centier ŽIŤ ENERGIOU, Slovenská inovačná a energetická agentúra 

 • Marta Fandlová, ambasádorka Európskeho klimatického paktu a jedna z iniciátorov petície  Klíma ťa potrebuje  

 • Peter Robl, predseda správnej rady platformy Budovy pre budúcnosť 

 • Michal Lešinský, architekt, stavebný inžinier a člen správnej rady Inštitútu pre energeticky pasívne domy 

 • Branislav Siklienka, predseda Asociácie pre Zelené strechy a zelenú infraštruktúru