Vedecké diskusie ESET SCIENCE TALK budú opäť súčasťou festivalu

Podobne ako vlani aj toto leto prinesie ocenenie výnimočných vedcov ESET Science Award návštevníkom a divákom festivalu inšpiratívne témy aj zaujímavé vedecké osobnosti. 

Súčasťou tohtoročného festivalu Pohoda on the Ground bude séria diskusií s názvom ESET Science Talk o aktuálnych vedeckých, ale aj spoločenských témach. Každý podvečer o 17.30 sa návštevníci môžu tešiť na jednu. Diskusiám bude na festivale patriť stage Café Kušnierik. Facebookový profil ocenenia ESET Science Award prinesie diskusie prostredníctvom live streamu tým, ktorí sa na festival nedostanú.

ESET Science Award je ocenením výnimočných vedkýň a vedcov, a vysokoškolských pedagógov za ich vedeckú prácu, ale aj za prínos do ďalších oblastí spoločenského života.

 

 

Program ESET SCIENCE TALK

ESET SCIENCE TALK: VŠETKO, ČO STE CHCERLI VEDIEŤ O OČKOVANÍ

Streda 7. júl 2021, 17.30 – 18.15

Téma očkovania proti koronavírusu vyvoláva stále mnoho otázok. V našej diskusii odpovieme na otázky, ako očkovanie funguje, či sú vakcíny bezpečné, aké sú možné vedľajšie účinky, aká je momentálna situácia ohľadne očkovania na Slovensku a aké sú naše vyhliadky do budúcnosti.

Hostia: epidemiologička Alexandra Bražinová a imunológ Miloš Jeseňák

Moderuje: Paulína Böhmerová, ESET Science Award

 

ESET SCIENCE TALK: SÚ NEUTRÍNA KĽÚČOM K POCHOPENIU VESMÍRU

Štvrtok 8. júl 2021, 17.30 – 18.15

 

Laureát ocenenia ESET Science Award a fyzik s mimoriadnym medzinárodným renomé priblíži tajomný svet neutrín, ktoré sú záhadou a súčasne aj kľúčom k pochopeniu evolúcie vesmíru a v ňom prebiehajúcich procesov. Opíše tiež, ako prebieha výskum neutrín a prečo sa musí odohrávať napríklad na dne hlbokého Bajkalského jazera. 

Hosť: Fedor Šimkovic, teoretický fyzik a laureát ocenenia ESET Science Award

Moderuje: Zuzana Vitková, reportérka Denníka N

 

 

ESET SCIENCE TALK: AKO NÁS ŽIVOT NA ZEMI PRIPRAVUJE K ŽIVOTU VO VESMÍRE

Piatok 9. júl 2021, 17.30 – 18.15

 

Michaela Musilová, astrobiologička so zameraním na výskum extrémofilných organizmov a aktuálna riaditeľka stanice HI-SEAS na Havaji, porozpráva o podstate výskumu, ktorý realizuje a ktorý sa plánuje v budúcnosti vykonávať vo vesmíre. Život prežívajúci v extrémnych pozemských podmienkach je jedným z kľúčov odhalenia možnej existencie mimozemského života. Po diskusii si v stane Martinusu záujemcovia môžu kúpiť knihu Žena z Marsu a nechať si ju rovno aj podpísať autorkami.

Hosť: Michaela Musilová, astrobiologička

Moderuje: Lucia Lackovičová, spoluautorka knihy Žena z Marsu

 

ESET SCIENCE TALK: PREČO ĽUDIA VERIA NEZMYSLOM?

Sobota 10. júl 2021, 17.30 – 18.15

 

Informácie o svete nikdy neboli také komplexné a jednoducho dostupné ako je tomu v súčasnosti. Vedecké poznanie exponenciálne narastá, no súčasne s ním rastie aj podiel pseudofaktov a pseudovedy. Na pravdu však nestačí, aby sme jej iba uverili. Musí byť konfrontovaná so skutočnosťou. Prečo teda cez dezinformácie, konšpirácie, hoaxy, propagandu, framing, astroturfing a ďalšie tak ochotne subjektivizujeme pravdu? Aká je dnes hodnota pravdy?

Hostia: Vladimíra Kurincová Čavojová, psychologička z Centra spoločenských a psychologických vied SAV, Vladimír Šnídl, redaktor so zameraním na dezinformácie v informačnom priestore

Moderuje: Peter Ohrajter, ESET

 

ESET SCIENCE TALK: ONLINE PREDÁTORI ZA DVERAMI DETSKEJ IZBY

Nedeľa 11. júl 2021, 17.30 – 18.15

 

K sexuálnemu obťažovaniu maloletých dochádza v čase, keď si rodičia myslia, že sú ich deti v bezpečí domova. Ako vyzerá grooming, manipulatívna technika, pomocou ktorej sa snažia predátori získať dôveru svojich obetí? Ako chrániť deti pred nástrahami, ktoré ich môžu poznačiť na celý život? Mala by rodičovská kontrola dostať prednosť pred súkromím dieťaťa?

Hostia: Zuzana Juráneková z online poradne pre mladých ľudí IPčko, Peter Košinár, výskumník spoločnosti ESET, ktorý sa venuje analýze cielených útokov a kryptoanalýze

Moderuje: Zuzana Kovačič Hanzelová, videoreportérka denníka SME