9. — 12. Júl 2020
9. — 12. Júl 2020
Výber z recenzií slovenských médií: Pohoda patrí medzi najlepšie festivaly, ktoré kedy na Slovensku či v Európe existovali

Výber z recenzií slovenských médií: Pohoda patrí medzi najlepšie festivaly, ktoré kedy na Slovensku či v Európe existovali

Mnohé slovenské médiá v recenziách po 23. ročníku nášho festivalu vyzdvihli špeciálne koncerty, ktoré je možné vidieť len u nás ako Bolo nás jedenásť či vystúpenie afganského ženského súboru Zohra. Zároveň sa viacerí zhodli, že Pohoda nestojí na headlineroch. Podľa Aktualít je dokonca Pohoda lepšia ako dovolenka. Denník N napísal, že festivalu vyšlo takmer všetko a čo nie, to originálne vyriešil. Podľa Pravdy návštevníkov Pohody spája túžba vrátiť sa a prežiť to všetko znovu, ako aj uvedomenie si, že celkový zážitok majú vo veľkej miere vo svojich vlastných rukách. V podobnom zmysle sa niesol článok na Hudba.sk ktorý tiež napísal, že Pohoda aj tento rok ukázala, že na každú hviezdu má niekoľko dobrých alternatív.  Interez napríklad píše: „O tom, že Pohoda patrí medzi najlepšie festivaly, ktoré kedy na Slovensku či v Európe existovali, ani po tomto ročníku nie je žiadnych pochýb.“ Podľa portálu Refresher ani pochmúrne počasie nepokazilo atmosféru a Pohoda potvrdila titul najlepšie organizovaného festivalu na Slovensku. Na recenziu festivalu sa čiastočne zmenil aj rozhovor NOIZZu s kapelou Bazzookas, keď Bas o našom festivale povedal: „Pohode by sme mohli najmä pre jej charakter dať cenu každý rok, pretože level kvality je skutočne vysoko. Keď cítiš, že to ľudia robia zo srdca, je to najviac.“

17. júl 2019

AKTUALITY.SK: Prečo je Pohoda lepšia ako dovolenka? Nie je to len skvelou muzikou

Aj keď all inclusive v prímorskom komplexe môže byť pre niekoho dokonalým relaxom, Pohoda posúva koncept „zresetovania hlavy“ do úplne inej dimenzie. Kým leňošenie na pláži vám umožní pozrieť sa na problémy z odstupu, počas festivalového maratónu zabudnete, že vôbec nejaké problémy existujú.

Áno, štvorhviezdičkový hotel ponúka perfektne čisté izby, komfort a servis. No to, čo sa deje pri stanoch na Pohode sa za peniaze kúpiť nedá. Hoci sú k dispozícii sprchy s teplou vodou, splachovacie toalety, umývadlá aj cisterny, priority účastníkov festivalu sú v príbehoch. A nielen tých, ktoré sa odohrávajú na stageoch, ale aj mimo nich. Pohodu si naplno vychutnáte, až keď vykročíte z vlastnej komfortnej zóny. A skúsite posunúť hranice vlastného sveta o kúsok ďalej.

www.aktuality.sk/clanok/708519/preco-je-pohoda-lepsia-ako-dovolenka-nie-je-to-len-skvelu-muzikou/

DENNÍK N: Pohode vyšlo takmer všetko. A čo nie, to originálne vyriešila

Opäť sa potvrdilo, že je to niekoľko festivalov v jednom. Niekoľko hudobných festivalov aj samostatný literárny a vizuálny festival. Sila Pohody sa navyše opäť potvrdila aj v krízových situáciách. Sú veci, ktoré sa dajú zažiť iba na festivale. A potom sú veci, ktoré sa dajú zažiť iba na Pohode. Kde inde by celý program otváral koncert súčasnej hudby, ktorú pre symfonický orchester napísali traja mladí skladatelia špeciálne pre desiate výročie tragédie z Pohody? Kde inde by ste okrem hudby mali aj samostatný festival literatúry a výtvarného umenia?

https://dennikn.sk/1526731/pohode-vyslo-takmer-vsetko-a-co-nie-to-originalne-vyriesila/

PRAVDA: Pohoda? Radosť aj zodpovednosť

Brnenie v hlave, spánkový deficit, bojovanie so živlami, stuhnutý chrbát, spálený nos, prázdno v peňaženke... Počas troch dní strávených na trenčianskom letisku preskúšali jeho dočasných obyvateľov strasti rôzneho druhu. Je však jedna vec, ktorá ich v spoločnom trápení spája. Túžba vrátiť sa a prežiť to všetko znovu. Je len málo podujatí, ktoré majú na svojich návštevníkov podobný účinok. Festival Pohoda, ktorý včera uzavrel brány 23. ročníka, opäť potvrdil, že je definitívne jedným z nich.

Pohoda si tento rok pripomínala 30 rokov od nežnej revolúcie a je zrejmé, že pojmy pohoda a sloboda sú späté viac, ako sa na prvý pohľad zdá. Ani jedna z nich nie je samozrejmosť. Pohodu si človek nevytvorí tým, že si kúpi lístok na festival. To ani zďaleka nestačí, aj keď sa organizátori každý rok snažia vytvoriť pre to čo najideálnejšie podmienky. Rovnako ako pri slobode ani pri pohode neplatí, že keď ju raz človek získa, už o ňu nemusí bojovať. Každý je zodpovedný za svoj vlastný „dobrý ročník“ a práve na tom to celé stojí a padá. Pohoda mala tento rok vypredané. Privítala 30-tisíc návštevníkov a dá sa, že skoro každý z nich porozumel svojej úlohe na formovaní festivalu. Práve v snahe vytvárať spoločné hodnoty a v chuti začínať od nuly rok čo rok, spočíva najväčší dar festivalu. Tento rok nebol výnimkou.

https://kultura.pravda.sk/festivaly/clanok/519146-festival-pohoda-nielen-radost-ale-aj-zodpovednost/

HUDBA.SK

Pohoda aj tento rok ukázala, že na každú hviezdu má niekoľko dobrých alternatív. Vrtkavé počasie ani absencia piatkovej headlinerky Pohode neuškodili. Festival má za sebou ďalší vydarený ročník a z letiska odišli tisícky spokojných návštevníkov. Ako vždy platí, že každý z nich mal takú Pohodu, akú si ju spravil. Aj tretí deň bolo z čoho vyberať, pričom veľké zážitky mnohokrát priniesli málo známe kapely na menších scénach.

https://hudba.zoznam.sk/reportaze/14-07-2019-pohoda-aj-tento-rok-ukazala-ze-na-kazdu-hviezdu-ma-niekolko-silnych-alternativ

TOPKY: Iný festival by strata hviezdy pokazila, Pohoda bola v piatok skvelá aj bez Lykke Li

TRENČÍN - Kým štvrtok sa na trenčianskom letisku niesol v znamení viacerých výročí a symbolických odkazov na ne, piatok predstavoval už skutočne regulérny festivalový deň v každom zmysle. Atmosféru poznamenal ľahký dážď aj zrušenie vystúpenia jednej z hlavných hviezd tohto ročníka, no napriek tomu sa pod viacerými pódiami podarila vytvoriť pravá letná zábava.

https://www.topky.sk/cl/100313/1808923/Iny-festival-by-strata-hviezdy-pokazila--Pohoda-bola-v-piatok-skvela-aj-bez-Lykke-Li

REFRESHER: Pohoda 2019 priniesla na trenčianske letisko to najlepšie z hudby a umenia. Takto má vyzerať festival (Fotoreport)

Trenčianske letisko opäť na pár dní ožilo hudbou rôznych žánrov z celého sveta. Ani očakávané pochmúrne počasie nepokazilo atmosféru a Pohoda potvrdila titul najlepšie organizovaného festivalu na Slovensku.

https://refresher.sk/67230-Pohoda-2019-priniesla-na-trencianske-letisko-to-najlepsie-z-hudby-a-umenia-Takto-ma-vyzerat-festival-Fotoreport

DENNÍK N: Po Pohode 2019 je jasné, že treba spraviť samostatný koncert pre Milana Lasicu

Bolo už po polnoci, teplota len niečo vyše desať stupňov, prídavok vyše hodinového koncertu. „My sme národ holubičí / každý na nás iba kričí,“ oprel sa naplno do hlasu Milan Lasica a ešte raz zelektrizoval publikum aj muzikantov okolo seba. Taký veľký a tak pozorne načúvajúci dav ľudí sa pod druhým najväčším pódiom ešte nikdy na Pohode nezišiel. A všetci sme boli svedkami večera, na ktorý sa bude dlho spomínať. Tým myslím celého večera, vrátane otváracieho koncertu prvého dňa celého festivalu. Všetko podstatné je vidieť vo fotografiách v článku.

Hudba má veľkú silu a tú najväčšiu silu má najsilnejšia hudba. Druhou polovicou úspechu je kde, kedy a ako ju hráte. Neviem, čo robíte, ale pokračujte v tom, lebo vám to prospieva, povedal Milanovi Lasicovi lekár. Kto bol v štvrtok na Pohode, je mu odpoveď jasná. Herec, humorista, spevák, režisér, textár... skrátka jeden zo skutočných pilierov celej slovenskej kultúry vďaka projektu Bolo nás jedenásť vyslovene omladol a žiari. Má 79 rokov, ale je vo veľkej forme. Páli mu to, ako v časoch najväčšej slávy, pretože si našiel partnerov. A nielen na uvedenie pesničkových klenotov, ktoré naskladali ešte spolu s Jarom Filipom.

https://dennikn.sk/1525116/neda-sa-nic-robit-pohoda-by-mala-pripravit-zimny-special-foto/

ŽENYVMESTE.SK: Na Slovensku vystúpia afganské hudobníčky, ktoré nezastrašil ani Taliban

Zakladateľ Afganského ženského orchestera - Zohra prišiel pri samovražednom útoku o sluch na jedno ucho a len zázrakom prežil. Dirigentke sa vyhrážali smrťou za to, že chce študovať hudbu, ale neodradili ich. Na festival Pohoda príde prvý raz vystúpiť početný Afganský ženský orchester s tradičnými melódiami a silným príbehom. Doviezť ich sem nebolo vôbec ľahké. Dostať ich na Slovensku nebolo jednoduché. Afghan Women Orchestra – Ensemble Zohra je pravdepodobne jednou z logisticky najťažších realizácií v histórii Pohody. Víza pre súbor sa vybavovali pol roka. Po ich vystúpeniach si určite povieme, že tá námaha stála za to.

Afganský ženský orchester - Zohra nefunguje ako tradičný západný komorný orchester. Ponúka tradičné afganské melódie s lokálnymi nástrojmi, pričom na pódiu sedí niekoľko desiatok pestrofarebne odetých mladých žien. Svojou existenciou ukazujú ako veľa vecí sa podarilo zmeniť v Afganistane. Tento víkend sa po prvý raz predstavia publiku aj na Slovensku. Vystúpia na festivale Pohoda i v niekoľkých slovenských mestách.

www.zenyvmeste.sk/pohoda-2019--v-sobotu-vecer-vystupia-na-pohode-afganske-hudobnicky--ktore-nezastrasil-ani-taliban

PRAVDA: LYKKE LI JE ŠKODA, NO POHODA NA HEADLINEROCH NESTOJÍ

Uzimených ľudí určite potešili príjemné výlety do hrejivých krajín so skupinou Amadou & Mariam and Blind boys of Alabama a neskôr aj speváčkou Lianne La Havas, ktorá si Pohodu podmanila jednoduchým a jemným pesničkárstvom. Pri hlase, ktorý dostala do daru, okrem gitary žiadne zbytočné ozdoby nepotrebuje. Zvukový minimalizmus sa v tom istom čase prelínal so surovým a dunivým maximalizmom. Postarala sa o neho kalifornská kapela Death Grips, ktorá, najmä vzhľadom na svoje nasadenie, počas koncertu okúsila hranice možného fyzického výkonu.

Hlavnou hviezdou v tradičnom slova zmysle sa v piatok stala americká formácia The Roots, známa z populárneho televízneho programu The Tonight Show Starring Jimmy Fallon. Ich živelná fúzia hip hopu a džezu musela zasiahnuť aj ľudí, ktorí tieto žánre zvyčajne nevyhľadávajú.

https://kultura.pravda.sk/festivaly/clanok/519010-lykke-li-je-skoda-no-pohoda-na-headlineroch-nestoji/?

HNONLINE.SK: Pohodu v sobotu ovládli The Roots a Lianne La Havas. Sklamaním bol zrušený koncert Lykke Li

Energické vystúpene hip-hopových, a zároveň džezových The Roots na letisku v Trenčíne patrilo k zriedkavým hudobným udalostiam. Slovákom môžu byť známi zo šou amerického komika Jimmyho Fallona. Pravidelne hrávajú jedine na vlastnom festivale The Rooots Picnic v rodnej Philadelphii. Formácia, ktorá je dlhodobo považovaná za jednu z najlepších na svete, funguje už od roku 1987. Raper Black Thought sa postaral na trenčianskom letisku o výdatnú dávku pozitívnej energie.

O romantickú atmosféru sa naopak postarala Britka Lianne La Havas. Lianne získala za svoj debut Is Your Love Big Enough? ocenenie iTunes Album of The Year a nomináciu na Mercury Prize. Štyrikrát bola nominovaná na Mobo Awards či na ocenenia BBC Sound of Brit Awards a Grammy. Ako prezradila médiám, na gitare začala hrať pomerne neskoro, a to až v 18 rokoch. Spolu v kombinácii s jej unikátnym hlasovým prejavom a farbou hlasu oslovila osobnosti ako Prince, Alicia Keys či Justine Vernon zo skupiny Bon Iver.

https://style.hnonline.sk/kultura/1974153-pohodu-v-sobotu-ovladli-the-roots-a-lianne-la-havas-sklamanim-bol-zruseny-koncert-lykke-li

TA3: Pohoda spievala s Lipom, druhý deň patril The Roots

Piatkovú noc na trenčianskom festivale Pohoda ovládla americká formácia The Roots so svojou energickou hip-hopovou šou, počas ktorej nenechali roztancovaným fanúšikom pod hlavným pódiom vydýchnuť. Pred desiatimi rokmi na rovnakom mieste spievala svoj hit People Have The Power americká interpretka Patti Smith a v piatok večer sa so slovami „more power to the people“ lúčila kapela The Roots, ktorá potvrdila, že jej patrí popredné miesto vo svojom. žánri.https://www.ta3.com/clanok/1159690/fotogaleria-pohoda-spievala-s-lipom-druhy-den-patril-the-roots.html

TERAZ.SK Krv v žilách návštevníkom Pohody rozprúdili The Roots

Energické vystúpene hip-hopových, a zároveň džezových The Roots na letisku v Trenčíne patrilo k zriedkavým hudobným udalostiam. Slovákom môžu byť známi zo šou amerického komika Jimmyho Fallona. Pravidelne hrávajú jedine na vlastnom festivale The Rooots Picnic v rodnej Philadelphii. Formácia, ktorá je dlhodobo považovaná za jednu z najlepších na svete, funguje už od roku 1987. Reper Black Thought sa postaral na trenčianskom letisku o výdatnú dávku pozitívnej energie. interpretka Patti Smith a v piatok večer sa so slovami "more power to the people" lúčila kapela The Roots, ktorá potvrdila, že jej patrí popredné miesto vo svojom žánri.

www.teraz.sk/kultura/pohoda-2019-piatok/407000-clanok.html

NOIZZ: Explózia na pódiu menom Bazzookas: Pohode by sme mohli pre jej charakter dať cenu každý rok

V roku 2017 ste Pohode udelili Bazzookas Award pre najlepší festival, na ktorom ste hrali. Podľa čoho ste si ju vybrali?

Bazzookas Award sme udelili len niekoľkým festivalom a dávame ju raz ročne. Okrem toho všetkého, o čom sme sa rozprávali už predtým, je to aj pre atmosféru. Pohode by sme mohli najmä pre jej charakter dať cenu každý rok, pretože level kvality je skutočne vysoko. Keď cítiš, že to ľudia robia zo srdca, je to najviac.

https://noizz.aktuality.sk/big-stories/kapela-bazzookas-v-rozhovore/l9jj40d

MARKÍZA: 
Redaktora Dominika Mičechová v rozhovore v Teleráne uviedla, že sú stresové situácie ktoré vám vezmú aj desať rokov života, no Pohoda jej napok pridala asi pätnásť. V tom istom rozhovore dodala, že ak by si mala vybrať destináciu, kde chce žiť, bola by to práve Pohoda.