Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Vďaka za všetko Meky

Vďaka za všetko Meky

To, že Meky je geniálny muzikant, autor a spevák je jasné. Lenže Miro Žbirka bol hlavne úžasný človek. Existuje o tom veľa dôkazov, ja pridávam zážitok z natáčania našej prvej platne z roku 1989, kedy sme my boli neznámi chalani z Trenčína hrajúci alternatívu a Meky bol na vrchole popularity v celom Československu.

12. november 2021

FOTO: Ctibor Bachratý (Miroslav Žbirka na Pohode 2005)

Takto o tom napísal náš gitarista Bedly: „Keď som v štúdiu začal hrať na mojej socialistickej gitare v socialistickom kombe, tak hudobný režisér Peter Smolinský len krútil hlavou – že tadiaľ cesta nevedie a že si mám zohnať normálnu gitaru. V dobe, keď kvalitná aparatúra v Ostbloku bola absolútnou vzácnosťou a ešte viac ako dnes platilo, že žena a gitara sa nepožičiavajú. Takže ja som len zničene sedel netušiac, čo robiť, komu zavolať, koho poprosiť, profíkov som nepoznal. A Peter mi len tak hovorí – zavolaj Mekymu, on má telecaster, ten by bol do vašej kapely zvukovo super. A ja som len ďalej sedel a myslel si, že si zo mňa robí srandu, a on o chvíľu zas – volal si mu už? A ja že: ­ Jááá? Veď ani nemám číslo, nepozná ma, to nemá zmysel. Peter vytiahol notes, dotiahol ma k telefónu a donútil ma vytočiť Mekyho – a ja koktajúc hovorím, že: Dobrý deň, pán Meky, teda pán Žbirka – prosím vás, ja som z Bez ladu a skladu, nahrávame platňu a nemám gitaru a tak ďalej, a Miro mi skočil do reči, že – jááásne, zavolaj Lacovi, on pôjde s tebou do skúšobne a zober si všetko, čo potrebuješ. V šoku som teda hneď volal Lacovi Lučeničovi – a ten tiež že: Jasné, dám ti číslo na technika, s ním sa dohodni a choď s ním do skúšobne – a zober si aj môj stratocaster, kombo, efekty, všetko, čo chceš, aj dokedy chceš, my teraz máme dlhšiu pauzu. Títo dvaja machri mi s totálnou gráciou dali úplne všetko, nič za to nepýtali – neuveriteľné, mňa tým totálne zachránili – to potom bola radosť nahrávať.“

Áno, bola to radosť nahrávať, ale tých radostí vďaka Mekymu je veľa. Nasledujúcu platňu nám pokrstil, s Bedlym sme založili Miroslav Žbirka Revival Band, s ktorým sme odohrali pár koncertov pre kamarátov. Nezabudnuteľný je jeho koncert pred The Prodigy na Pohode 2005. Kvôli nemu mi volal ich manažér John, kapelu hrajúcu pred nimi zvykli schvaľovať. Vysvetlil som mu, že pre našu scénu je Meky to isté čo pre Angličanov Paul McCartney a bolo to vybavené. Páči sa mi, že Miro sa tomuto spojeniu vôbec nečudoval, doslova sa z toho tešil. Nepoznám nikoho z hudobnej scény s takou dávkou nadhľadu – aj nad sebou samým, odvahou, prajnosťou a rešpektovaním hudby v celej jej šírke. Meky, vďaka za to, vďaka za tie gitary a za všetko čo symbolizovali. Vďaka za všetko.

Michal Kaščák