Späť na novinky

Spovedanie i rozhovory s biskupom Jozefom Haľkom
Na Pohode 2019 bude okrem ekumenickej bohoslužby aj nová forma duchovnej služby. Tú ponúkne návštevníkom festivalu bratislavský katolícky biskup a profesor cirkevných dejín teologickej fakulty UK Jozef Haľko. Pre záujemcov o rozhovor či spoveď bude v drevenej chatke uprostred areálu (oproti NGO pasáži) v piatok od 10.00 do 12.00, popoludní od 15.00 do 20.00 a v sobotu popoludní od 15.00 do 20.00.

07. júl 2019 Spovedanie i rozhovory s biskupom Jozefom Haľkom

Jozef Haľko je generálny vikár a prvý pomocný biskup Bratislavskej arcidiecézy ako aj profesor cirkevných dejín na bohosloveckej fakulte UK v Bratislave. V minulosti písal scenáre pre Slovenskú televíziu a komentoval prenosy svätých omší z Vatikánu. V rámci Konferencie biskupov Slovenska je predsedom Rady pre Slovákov v zahraničí a Rady pre migrantov a utečencov. Pre Postoj.sk spomína viaceré aktivity, ktoré robí a plánuje v súvislosti s týmito funkciami: "Stále hľadáme spôsob, ako ponúknuť kamionistom duchovnú službu na parkoviskách, ďalej ako osloviť tých, čo migrujú s cirkusmi, ako ich podchytiť. Ďalšia oblasť je spovedanie vo vlakoch pred sviatkami. Je dosť pravdepodobné, že si pred tohtoročnými Vianocami zadovážime jedno kupé, a keď bude záujem, bude sa v ňom spovedať."

Biskup je aktívny na sociálnych sieťach. Každý týždeň zverejňuje videá tzv. Minútku, krátke zamyslenie nad úryvkom evanjelia nasledujúcej nedele. Zdieľa tiež svoje aktivity z pastorácie doma i v zahraničí, udalostí z Cirkvi, ako aj historické zaujímavosti z dejín Katolíckej cirkvi. Pravidelne koncelebruje omše univerzitných pastoračných centrách a zúčastňuje sa kultúrno-evanjelizačného projektu pre mladých Godzone. V rozhovore o tomto projekte a o motiváciách, prečo prichádza medzi mladých ľudí a neslúži im len v priestoroch chrámov či univerzít pre Postoj.sk povedal: "Nemôžeme si našu evanjelizáciu predstavovať ako promenádu, na ktorej z každej strany stoja iba hlboko zbožní, vzdelaní a zorientovaní ľudia. Nemôžeme žiť v skleníku alebo laboratóriu. Je to o dotyku s každodennou a tvrdo reálnou človečinou. Kľúčové je, aby odznelo posolstvo a výzva hľadať zmysel života v Kristovi." Na Facebooku pravidelne zverejňuje aj statusy o tom, kde ho môžu ľudia stretnúť. Ako sám vraví: "Táto aktivita vychádzala z toho, že keď už raz sedím vo vlaku, tak chcem byť k dispozícii tým, ktorí by sa chceli porozprávať." S biskupom Haľkom sa môžete porozprávať aj na Pohode 2019.