Slovenské a české médiá o Pohode 2022

Slovenské a české médiá o Pohode 2022

Aká bola Pohoda z pohľadu slovenských a českých médií? Veronika Mrázková v reporte pre český Fullmoon spomína fronty, presnejšie „Fronty na lásku“ i „ostrůvek pozitivní deviace“. Kateřina Farná z českého Práva označila za to najdôležitejšie: „Přátelské a naprosto pohodové prostředí.“ Mnohé médiá vychvaľovali Nicka Cavea, jeho piesne, show a interakciu s ľuďmi. Veľmi často skloňovanými boli aj špeciálne projekty a vystúpenia Lianne La Havas a to, ako si svojou AV show podmanil ľudí pod hlavným pódiom FVLCRVM. Portál Moja muzika sa v úvode recenzie poďakoval organizátorom za nasadenie i priestor pre domácu scénu. Kristínu Kratochvílovu z magazínu Headlinera prekvapilo množstvo rodín s deťmi a sama si hneď aj odpovedala: „Dává to ale smysl. Tenhle festival je taková pohoda, že o něj člověk nechce přijít v žádné životní situaci. I když ho to bude stát chvíle přebalování plínek v rozpáleném stanu. I za to Pohoda stojí. A já už teď vím, že tu budu příští rok zase. A vy byste měli taky.“

13. júl 2022

Fullmoon – Ostrůvek pozitivní deviace

https://www.fullmoonzine.cz/fronty-na-lasku-pohoda-festival-2022

S klidným srdcem mohu říci, že Pohoda se nemění. Pravda, roste, počet scén pro mne dosáhl pomyslného maxima. A přibývá atrakcí, vedle ruského kola ukrajinský traktor, stage na opravdovém letištním radaru nebo impozantní, obří vizuální objekt Sphéra Juraje Gábora. Ovšem to hlavní, co jí definuje, tedy atmosféra, zůstává stejná. Vize protkaná slušností, vřelostí a lidskostí jako by se stávala součástí genia loci. Když do někoho strčíte, omluví se vám. Vynikající máslové panini nebo sojové latté vyjdou levněji než v centru Ostravy. A dostanete ho do zálohovaného kelímku, důsledně se třídí. V areálu je dostatek pitné vody a pořádek, dobrovolníci jsou laskaví i poslední den festivalu. A nejdelší fronta není ta na sprchy, toalety nebo pivo, ale na besedu s prezidentkou Čaputovou. Vidím to minimálně na dalších 25 ročníků.

Headliner – Glosa: Slovenskou Pohodu zahájil majestátně a vášnivě Nick Cave

https://www.headliner.cz/novinky/glosa-euforie-z-navratu-na-slovenskou-pohodu-kterou-zahajil-majestatni-a-vasnivy-nick-cave

Z dálky duní DJ sety a na okamžik jako kdyby neexistovalo nic jiného než teď a tady. Nikdo v dohledu nekontroluje Instagram, všichni žijí okamžikem, neřeší trable v práci, či rozpadající se politické systémy ve světě a tvrdost všedních dnů, která za hranicemi plotů čeká. Existuje jen přítomný okamžik a to je opravdová pohoda.

Headliner – Glosa: The Libertines a Sigrid na Pohodě zářili. FVLCRVM strčil všechny do kapsy

https://www.headliner.cz/novinky/glosa-the-libertines-a-sigrid-na-pohode-zarili-fvlcrvm-strcil-vsechny-do-kapsy

Na zlomu půlnoci poznala Pohoda svého překvapivého a pro mě absolutního headlinera. Stal se jím jeden z aktuálně nejžádanějších producentů na československé scéně: FVLCRVM. Očekávala jsem, že jeho audiovizuální show bude opravdu dobrá. Nyní si ale nejsem schopna uvědomit, jestli jsem kdy v životě vůbec zažila lepší show, než kterou na hlavním pódiu předvedl právě FVLCRVM. Upřímně doufám, že na místě byli lidé potřební k tomu, aby se příští festivalové léto jeho jméno objevovalo v line-upech světových festivalů jako je Coachella, Sziget či Glastonbury. Dle mého je FVLCRVM momentálně to nejlepší, co zdejší hudební scéna nabízí. Pokud byste letos v létě mohli vidět jen jednu show, měla by to být právě tahle.

Tenhle festival je taková pohoda, že o něj člověk nechce přijít v žádné životní situaci. I když ho to bude stát chvíle přebalování plínek v rozpáleném stanu. I za to Pohoda stojí. A já už teď vím, že tu budu příští rok zase. A vy byste měli taky.

Hudba.sk – Najlepšie vystúpenia Pohody podľa hudobníkov, novinárov a pracovníkov kultúry

https://hudba.zoznam.sk/nazory/13-07-2022-najlepsie-vystupenia-pohody-podla-hudobnikov-novinarov-a-pracovnikov-kultury/

Portál Hudba.sk spravil aj prieskum medzi ľuďmi z médií a z prostredia kultúry. Ten ovládli FVLCRVM a Nick Cave & the Bad Seeds. Niektorí pridali aj pár slov o Pohode.

Tomáš Sloboda napríklad napísal: „Zimomriavky, obrovská radosť aj slzy. Pocity, ktorými som na letisku prechádzal sú prakticky neopísateľné. Veľmi rád som sa tej atmosfére odovzdal a ešte nejaký čas v tomto móde veľmi rád ostanem.“ Katja Thalerov spomenula aj párty 25 rokov Pohody: „Nebol to len hudobný výber členov fantastického organizačného tímu, ale aj oslava krásy, slobody a všetkého, čo nám úžasná Pohoda s celým tímom prináša. Ďakujeme, že ročník 2022 bol, ďakujeme za dni plné pohody.“

https://hudba.zoznam.sk/nazory/13-07-2022-najlepsie-vystupenia-pohody-podla-hudobnikov-novinarov-a-pracovnikov-kultury/

Mojamuzika – Pohoda festival má za sebou vydarený a zároveň mega náročný 25. ročník

https://mojamuzika.dennikn.sk/live/pohoda-festival-ma-za-sebou-vydareny-a-zaroven-mega-narocny-25-rocnik?fbclid=IwAR16Ea-pdeN40sPFcoKKcamH701x1CFpgoUlxg9QZRtqlF1cwbKQ2ecqGVg

Zorganizovať festival pre tridsaťtisíc ľudí s nadštandardným komfortom a programom na dvadsiatichdvoch scénach na tretíkrát si vyžaduje výkon na hranici ľudských síl. Pred festivalom aj počas neho odznelo niekoľkokrát, že by sa Pohoda nemohla konať bez návštevníkov, účinkujúcich, dodávateľov a partnerov, ktorí festival podržali. V tejto chvíli sa nám žiada doplniť, že je to aj vďaka skvelej „rytmike“organizačného tímu festivalu, ktorému sa reštart podujatia podaril na výbornú.

Za to patrí jednotlivým členom tímu festivalu Pohoda a dobrovoľníkom hneď v úvode jedno špeciálne a veľké „Ďakujeme“. Aj za to, že ako tím ustáli pandémiu a s ňou spojené komplikácie, že na úkor seba a nášho pohodového zážitku nestihli ani minútu vystúpenia niektorého zo svojich obľúbených interpretov (napr. Lianne la Havas), za dramaturgickú odvahu (domáci FVLCRVM na hlavnom pódiu v headlinerskom slote), úctu a priestor pre slovenskú hudbu, ktorá sa v Artist village neprestajne môže stretať so zahraničnou scénou a predovšetkým za enormné nasadenie.

Topky.sk – Ďakujem, Slovakia! Zaklínač Nick Cave na Pohode dojímal a rozdával lásku

https://www.topky.sk/cl/8/2343699/Dakujem--Slovakia--Zaklinac-Nick-Cave-na-Pohode-dojimal-a-rozdaval-lasku

Návrat Nicka Cavea na festival Pohoda po deviatich rokoch bol dokonalým (re)štartom festivalu v prvom veľkom ročníku po pandémii. Austrálsky umelec s jeho početnou koncertnou zostavou priniesli zážitok, ktorý len tak niečo neprekoná.

Nový Čas – Láska kvitla na každom kroku

Slováci ožili! Pokoronové obdobie zlákalo ľudí zabávať sa, a to konečne tak, ako sa patrí - vo veľkom a bez obmedzení. Hudobný festival Pohoda si nedali ujsť húfy ľudí. Medzi nimi nechýbali ani prominentné páriky, ktoré si užívali na Pohode pohodu. Do uška im hrali svetoví, ale aj domáci umelci, nechýbali tanec, spev, skvelé jedlo a v neposlednom rade láska, ktorá doslova na festivale rozkvitala.

SME – Nick Cave je pán. Pán Pohody

https://kultura.sme.sk/c/22956232/festival-pohoda-hudba-reportaz-1-den.html

Pohoda už ľuďom chýbala. Trenčianske letisko sa hneď vo štvrtok po otvorení rýchlo zapĺňalo. „Keď som vošiel do areálu, mal som zimomriavky,“ zaznelo napríklad z rozhovoru okoloidúcich. A to sa ešte na festivale ani nerozbehol program. Ľudia si pomáhali stavať stany, dohadovali si stretnutia, postupne sa zapĺňali pivárne, rodičia s deťmi tancovali aj bez koncertov a niektorí návštevníci viezli na vozíkoch toľko batožiny, až to vyzeralo, akoby sa na Pohodu sťahovali. Uprostred huriavku žiaril veľký kruh slnečníc, v ňom bol ukrytý klavír a okolo neho si skupinka mladých pospevovala pesničky. Taký svet vo svete.

Hudba.sk – Pohoda má za sebou ťažký ročník a tvrdú reflexiu

https://hudba.zoznam.sk/reportaze/10-07-2022-pohoda-ma-za-sebou-tazky-rocnik-a-tvrdu-reflexiu-aka-bude-jej-buducnost/

Celkovo Pohoda 2022 napriek ťažkostiam a výpadku niekoľkých očakávaných umelcov nesklamala. Rovnako ako v roku 2019, kedy na poslednú chvíľu stratila headlinerku Lykke Li, aj teraz sa potvrdilo, že na každý zrušený koncert je hneď niekoľko dobrých alternatív. Napokon, pódií a malých scén s rôznorodým hudobným aj nehudobným programom bolo tento rok vyše 20 a každý si z nich určite odniesol viacero zážitkov a vlastných highlightov. K tým mojím patria jednoznačne Nick Cave & the Bad Seeds, Wolf Alice, Floating Points, Lianne La Havas a Black Midi, takisto som rád, že som videl Black Country, New Road aj útržky z vystúpení Yvesa Tumora a post-punkových Squid.

Právo – Pohoda s Nickem Cavem i ukrajinským rapem

https://www.novinky.cz/kultura/clanek/pohoda-s-nickem-cavem-i-ukrajinskym-rapem-40402591

Vyprodaný pětadvacátý ročník největšího hudebního svátku na Slovensku, festivalu Pohoda skončil. Po dvouleté pandemické pauze se vrátil na trenčínské letiště v plné síle. Řediteli Michalu Kaščákovi a jeho týmu se podařilo připravit kromě kvalitního programu, jemuž vévodili Nick Cave, Lianne La Havas, Black Midi, Sigrid, Lash & Grey nebo Richie Hawtin, možná to nejdůležitější. Přátelské a naprosto pohodové prostředí.

Aktuality.sk – Prvý deň Pohody otvárali Midi Lidi s Lacom Lučeničom, exceloval Nick Cave, zabávali Bazookas

https://www.aktuality.sk/clanok/kTXjsAb/prvy-den-pohody-otvarali-midi-lidi-s-lacom-lucenicom-exceloval-nick-cave-zabavali-bazookas/

Highlitom večera po Nemodernom chalanovi bolo vystúpenie Nick Cave and The Bad Seeds, ktorí odpálili skvelú šou. Nick Cave je skrátka šoumen, ktorý miluje publikum a publikum miluje jeho.

Odzneli mnohé skvelé songy a areál trenčianskeho letiska žil obrovským zjednoteným davom ako pred niekoľkými rokmi. Večer pokračoval ďalšími koncertmi aj inými sprievodnými aktivitami v rôznych stanoch. Návštevníci si mohli vychutnať koncerty Metronomy, Gleba či Grandmaster Flash. Skalní sa opäť poriadne vyskákali aj na Bazookas pri ich legendárnom autobuse.

Denník N – V minulosti koketoval s temnotou, na Pohode Nick Cave rozdával lásku a vľúdnosť

https://dennikn.sk/2926162/v-minulosti-koketoval-s-temnotou-na-pohode-nick-cave-rozdaval-lasku-a-vludnost/?ref=list

Nick od začiatku komunikoval so svojím publikom, ale neboli to nacvičené frázy, ale verbálne dotyky s prvými radmi. Vystierali k nemu ruky a on sa ich rád dotýkal a opieral sa o ne, ako keby chcel splynúť s celým davom. Počas spievania dokonca podpísal dve svoje knižky.

Právo – Slovenská Alicia Keys nebo ukrajinský rap na festivalu Pohoda

https://www.novinky.cz/kultura/clanek/slovenska-alicia-keys-nebo-ukrajinsky-rap-na-festivalu-pohoda-40402477

V pátek vystoupili ještě britští The Libertines, jeden z největších zážitků ale připravili jejich krajani ze čtyřčlenné kapely Alice Wolf, a to svým dynamickým a vrstevnatým rockovým koncertem. Mimořádný výkon předvedli Lash & Grey. Mladé slovenské duo tvoří zpěvačka a skladatelka Kristína Mihaľová a kytarista Jakub Šedivý.

Ona svým suverénním pěveckým projevem připomíná americkou soulovou zpěvačku Aliciu Keys. Ani její parťák neměl chybu. Působivé bylo, že pouze dva muzikanti bez zázemí početnější kapely dokázali utáhnout tak velké festivalové pódium. Oba jsou mimořádné talenty, o kterých určitě ještě uslyšíme.

.týždeň – pohodová správa č. 2 – piatok popoludní

Nedávno sme priniesli rozhovor s kapelou Quatro Emocione, čo je projekt basgitaristu a producenta Miloša Bulíka. Bol čas na kontrolu koncertu. Toto je, priatelia, minimálne európsky level. Fantastickí muzikanti sa na pódiu zabávajú a produkujú niečo naozaj veľmi príťažlivé. Nazývajú to recesisticky „post-virtual secondwave hyperpop“ a je to zážitok. A áno, skvele vyzerajú. Kto by to povedal na frontwoman Kristínu Smetanovú, ktorá obsluhuje klávesový nástroj vocaloid, spieva a vydáva všelijaké veselé zvuky, že je renomovaná klasická klavírna virtuózka? Takto to znie, keď sa zabávajú machri (a macherka). A ešte aj neuveriteľne dobrý imidž majú.

https://www.tyzden.sk/kultura/86466/pohodova-sprava-c-2--piatok-popoludni/

Rádio Devín - NIna Kohout

"Nina Kohout momentálne študuje na prestížnej škole The Brit School v Londýne, ktorú absolvovali hviezdy ako Adele či Amy Winehouse. Aké to je, vrátiť sa do rodného Trenčína a vystupovať na domácom festivale Pohoda hovorí v rozhovore s Jánom Sklenárom Nina Kohout":

https://devin.rtvs.sk/clanky/kulturny-dennik/297420/nina-kohout-na-pohode?fbclid=IwAR1t24zCU67jR5tLoGjGQ-MSipDW9bSIAu9Q_bdkk8YVQ_wIdhfrO1rYpWc