Späť na novinky

Slobodná Európa
Veľké britské punkové mená Slaves a Sleaford Mods doplní kultová punk-rocková domáca kapela Slobodná Európa. Autori hitov ako „Podvod“, „Unavený a zničený“ či „Analýza dokázala hovno“ bavia ľudí už takmer tri dekády. Pred mesiacom im vyšiel na vinyle debut Pakáreň. Aktuálne koncertujú pomenej, aj preto sme veľmi radi, že zahrajú na 21. Pohode.

25. máj 2017 Slobodná Európa

Slobodná Európa vznikla koncom roka 1989. V zostave Whisky, Sveťo Korbel, Braňo Alex a Peter "Ozi" Hurtig vydali debut Pakáreň v roku 1991. V tom čase Oziho vymenil za bicími Ďuro Černý. Kapela sa okamžite presadila najmä  na českej undergroundovej scéne. Časopis Rock & Pop ich označil za "Objav roka 1991". V roku 1994 vydali druhý album Unavení a zničení. V tomto období však povestné "Sex & drugs & rock´n´roll" viedlo v roku 1995 k prerušeniu činnosti kapely (oficiálne sa však nikdy nerozpadla). V tom období Whisky nakrúcal videoklipy mnohým kapelám a vydal svoj sólový album Whisky.

Kapela sa dala opäť dokopy vo februári 2002 na Whiskyho svadbe s Dorotou Nvotovou. Kapela následne odohrala niekoľko letných festivalov, pričom za bicími vystriedal Ďura Černého Tomáš "Tuleň" Vojtek. V máji 2003 vydali tretí album s názvom Trojka. V marci 2006 vydala kapela štvrtý album s názvom Bestofka. Zatiaľ najnovší album s názvom Štvorka vydali v roku 2014. Skupina už ťahá tretiu dekádu existencie, má na svedomí 4 albumy, zhruba 13 videoklipov, okolo 900 koncertov, minimálne 1.000 prúserov i škandálov a mýtus punk & rock´n´rollovej legendy, pričom však stále platí, a toho sa aj drží, že ANALÝZA DOKÁZALA HOVNO...

Aktuálne sa plánujú vydať všetky albumy na vinyle, najbližšie to bude Štvorka, ktorá vyjde na jeseň. Whiskyho stretávame na letisku často aj počas príprav festivalu, keď lieta ponad areál. Sme radi, že tentokrát „pristane“ spolu s kapelou aj na jednom našich z pódií.