Späť na novinky

Shibuya Motors na Pohode 2019
Miroslav Tóth sa na minuloročnej predstavil skladbou Kvarteto siahajúcich chápadiel (venovaná pamiatke J. Kuciaka a M. Kušnírovej), ktorú vo svetovej premiére uviedlo Kronos Quartet. Okrem toho vystúpil aj s projektom Thisnis, s ktorým bude reprezentovať Slovensko už budúci týždeň aj na ESNS 2019. Miroslav sa predstaví aj na Pohode 2019, tentokrát spolu so Slavom Krekovičom a ďalšími muzikantmi s ich projektom nominovaným na RHA v kategórii experimentálna hudba – Shibuya Motors. V jednej vete ich azda najlepšie opísal portál the-aardvark.cz: „Přišli, zničili a zanechali široké úsměvy na tvářích.“  

08. január 2019 Shibuya Motors na Pohode 2019

Shibuya Motors. Drsné, ale oslobodzujúce. Grindcore, free improvisation, free jazz, heavy metal a noise v jednom. Shibuya Motors je kapela, ktorú založili Slávo Krekovič a Miroslav Tóth v roku 2006. Postupne sa k ním pridali tí najlepší európski bubeníci - Didi Kern (Fuckhead, Bulbul, atď.) a Balázs Pándi (Merzbow / Mats Gustafsson / Pándi trio, The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble, Zu, Venetian Snares, atď.). Opísať túto kapelu je pomerne náročné – to sa musí zažiť v smršti extenzívneho spevu, saxofónu, drsnej elektroniky a masívnej dvojkombinácie bicích.

Advojka o nich v recenzii na Festival Alternatíva. „O vrchol večera se postarala slovenská volnoimprovizační avantcorová formace Shibuya Motors, doplněná bubeníky Didi Kernem a Balázsem Pándim. Právě díky nim a jejich rytmickému eskamotérství se zvuk tělesa, jehož základ tvoří agresivní elektronika Sláva Krekoviče, posunul blíž hardcorové a metalové poloze, kterou ječivým saxofonem a vokálními skřeky dokresloval Miroslav Tóth." Portál the-aardvark.cz dodáva: „V agresivnějších místech zvlášť vynikli mistři Didi Kern (mj. Poisonous Frequencies) a Balász Pándi (byť jedovatých činelových masakrů, které jsou pro něj typické, mohlo být víc), jinak spoluhráč japonských legend; v pomalejších a podivnějších pasážích dominovalo Tóthovo jódlování. Přišli, zničili a zanechali široké úsměvy na tvářích.“ Sám Miroslav Tóth o kapele povedal: „Abnormálnosť Shibuya Motors je v tom, že je to extrémny a občasný projekt. Pre mňa je táto kapela oslobodzujúca, ako skok do iného oceánu. Hlukovo, fyzicky a rýchlosťou hudby je to nad limitom a stačí mať pár koncertov do roka.“ O to viac nás teší, že Shibuya Motors zahrajú na Pohode 2019.