Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Paru, Vojtika a projekt Plantasia uvidíte na charitatívnom podujatí Doma dobre, ktorého cieľom je pomôcť ľuďom bez domova

Paru, Vojtika a projekt Plantasia uvidíte na charitatívnom podujatí Doma dobre, ktorého cieľom je pomôcť ľuďom bez domova

Príďte podporiť ľudí bez domova a užiť si skvelý nielen hudobný program. Na akcii vystúpi top koncertná kapela Para, skvelý a odvážny Vojtik a exkluzívne budete mať možnosť počuť aj živé prevedenie kultového albumu Mother Earth's Plantasia od Morta Garsona, ktoré malo premiéru na Pohode v júli. Album naživo zahrá štvorica Kristína Smetanová, Haimoni Balgavá, Peter Kunzo a Martin Majlo Štefánik. Modrátorom Doma dobre bude Martin Staňo. Charitatívne podujatie Doma Dobre aj tento rok organizuje Pohoda festival a nezisková organizácia Depaul Slovensko.

28. november 2023

Okrem hudobného programu bude pripravený aj program pre najmenších, v rámci ktorého bude k dispozícii detský kútik a svoje predstavenie pre deti od 4 rokov (ale aj pre dospelých) s názvom Kozliatka a vlk zahrá Divadielko Maťo. Pozrieť si budete môcť výstavy, ktoré realizovali a pripravili pre vás ľudia bez domova. Pripravené budú aj zaujímavé videoprojekcie, diskusia a workshop. K dispozícii bude chutná vianočná kapustnica s mäsom za dobrovoľný príspevok, ktorá pre klientov Depaulu bude zdarma.

Doma Dobre sa uskutoční v nedeľu 10. decembra od 13:00 do 17:00 priamo v Nocľahárni sv. Vincenta de Paul na Ivanskej ceste 32 v Bratislave.

VSTUP NA PODUJATIE JE VOĽNÝ
Návštevníci a návštevníčky ale budú môcť podporiť zbierku určenú na pomoc ľuďom bez domova.

LINE-UP:
13:00 Door open
14:00 Plantasia
14:45 Divadielko Maťo: Kozliatka a vlk
15:00 Vojtik
15:30 Diskusia: Pracovať v Depaule je super!
16:00 Para


FACEBOOK UDALOSŤ

Cieľom podujatia je pomôcť ľuďom, ktorí prišli o svoj domov, šíriť osvetu a upozorniť spoločnosť na skutočné problémy ľudí bez domova, pre ktorých je zima kritickým obdobím. Podujatie Doma dobre zároveň podporuje výzvu „Adoptuj si posteľ“, za ktorou stojí Depaul Slovensko.

Čo so sebou môžete priniesť?
- uteráky a deky, ktoré v zime zahrejú ľudí bez domova
- trvanlivé potraviny: cukor, citrodeko, čaj
- funkčné mobilné telefóny aj s nabíjačkou (pokojne aj staré modely alebo tlačidlové), ktoré pomôžu zaradiť sa ľuďom bez domova na pracovnom trhu

„Adoptuj si posteľ“
Ročne sa na zariadenia organizácie Depaul Slovensko obráti viac ako dvetisíc ľudí v núdzi. Poskytujú im teplé jedlo, ošatenie, sociálne poradenstvo, bezpečie postele a to najdôležitejšie – pomocnú ruku a prijatie od pracovníkov organizácie Depaul. Pre organizáciu Depaul je však zima finančne veľmi náročná. Symbolickou „Adopciou postele“ formou pravidelného daru tak podporovatelia pomôžu organizácii Depaul byť oporou pre každého, kto sa na nich obráti.

Prečo si ľudia bez domova zaslúžia našu pomoc?
Ľudia bez domova sú ako my. Mnohí stratili zamestnanie, milovanú osobu alebo trpia vážnou chorobou. Depaul Slovensko je nezisková organizácia, ktorá sa snaží pomáhať všetkým, ktorí zostali na ulici. Pretože ulica nie je a pre nikoho nemôže byť domov.

Ako sa dostať na podujatie Doma Dobre?
K areálu sa dá dostať autom alebo taxíkom priamo na adresu Ivanská cesta 32, Bratislava. Využiť sa dá aj MHD – pri cestovaní autobusom 61 smerom na letisko treba vystúpiť na zastávke Pri letisku (na znamenie).

Spoločnosť Bolt ponúka pre nových užívateľov využiť ich taxíky na ceste na akciu Doma dobre. Stačí zadať promo kód DOMADOBRE a prvú jazdu budete mať ako nový užívateľ zadarmo.
„Ďakujeme spoločnosti Bolt, ktorá ponúka počas tohto dňa novým užívateľom promo kód DOMADOBRE na prú bezplatnú jazdu.“

Viac o práci a pomoci ľuďom bez domova sa dozviete na webe depaul.sk a adoptujsipostel.sk.

Tento projekt finančne podporil Bratislavský samosprávny kraj – najlepšie miesto pre život, Nadácia mesta Bratislavy a mediálni partneri Rádio_FMStartitup, Aktuality, Obkec a Citylife.

---
VIAC O PROGRAME:

KONCERT: Para

Para už vyše štvrťstoročia úspešne potvrdzuje povesť top koncertnej kapely. Sú držiteľmi Radio_Head Awards za album a aj singel roka. Para nahrala od roku 1995 sedem albumov, no základom ich úspechu je spôsob, ako ich vedia predať naživo. Príďte si užiť fantastický koncert v intímnej atmosfére a so silným poslaním.

KONCERT: Vojtik
„Počúvam rozhlas mesta, ležím, revem kým nezaspím. Moc bojím sa budúcna, narodený do záhuby...,“ je text piesne, ktorý zarezonoval v ostatných mesiacoch po celom Slovensku. Jeho autorom je mladý spevák Vojtik, ktorý na seba upozornil silnou výpoveďou v skladbe Detviansky sen. Piesňou aj videoklipom práve k tomuto songu nastavil zrkadlo našej spoločnosti. Sám je totiž queer Róm žijúci v regióne, ktorý je poznačený extrémizmom a takto hudobne rozpráva o tom, aké ťažké je vyrastať na Slovensku. Koncom júla vydal album s názvom KVETY Z PODPOĽANIA.

KONCERT: Plantasia
Špeciálne prevedenie kultového albumu Mother Earth's Plantasia od Morta Garsona z roku 1976 malo slovenskú premiéru v júli na Pohode. Raritný projekt si budete môcť vychutnať aj na podujatí Doma dobre.
Album zľudovel pod názvom Plantasia a jeho oficiálny podtitul hovorí za všetko: „Hudba pre rastliny a pre všetkých, ktorí ich milujú.“  Album naživo zahrá štvorica Kristína Smetanová, Haimoni Balgavá, Peter Kunzo a Martin Majlo Štefánik. Skladby odohrajú na štyroch syntetizátoroch.

VÝSTAVA: Nebývam, ale žijem
Nebývať, neznamená nežiť. Aký je skutočný život ľudí bez domova? Je naplnený láskou, slobodou, alebo je to len každodenný boj o holú existenciu? Klienti Depaulu počas niekoľkých dní zachytávali svoj každodenný život...

„Cieľom fotografického projektu bolo cez kultúrne aktivity dať ľuďom bez domova príležitosť zaznamenať ich skutočný a reálny život na ulici. Vizualizáciou sprostredkovať túžby s dôrazom na dôstojný život. Kultúrne aktivity pomáhajú predchádzať predsudkom a stereotypom. Zároveň napomáhajú posilňovať vzťahy medzi znevýhodnenými skupinami a majoritou.  V neposlednom rade nám väčšinovým dáva priestor nahliadnuť do intimity sveta bez domova. Toho sveta, ktorý my „s adresou“ tak radi prehliadame a zužujeme. Nie vždy je to hazard alebo alkoholizmus, ktorý ľudí privádza na ulicu,“ hovorí o projekte jeden zo spoluautorov výstavy, fotograf Miroslav Zaťko.

Projekt bol financovaný z dotačného systému Ministerstva kultúry SR, v programe Kultúra znevýhodnených skupín. Ďalej sa na realizácii podieľali: Depaul a Fotovideoshop.

DISKUSIA: Pracovať v Depaule je super!
Chcete sa dozvedieť, aká je práca v neziskovke? Rozmýšľate nad zmenou kariérneho života? Príďte sa porozprávať o tom, prečo je také skvelé pracovať v Depaul Slovensko.

VIDEOPROJEKCIE
Prostredníctvom videí, ktoré bude možné pozerať počas celého programu v jednej z miestností, priblíži Depaul svoje služby a zariadenia ako Nocľaháreň sv. Vincenca, Integračný program bývania, Ošetrovňa sv. Alžbety, Útulok a ZOS sv. Lujzy de Marillac, Terénna služba bl. Rozálie Rendu.

WORKSHOP VÝROBY BEZODPADOVÝCH PODPAĽOVAČOV
Workshopom výroby vás prevedú klienti Útulku sv. Lujzy a Saška, koordinátorka aktivít pre klientov útulku. Bezodpadové podpaľovače vyrábajú ručne šikovní klienti v Útulku sv. Lujzy de Marillac. Na ich výrobu používajú zvyškové materiály z bedničiek na ovocie a zeleninu či vosk z „dohorených“ sviečok. Podpaľovače sú skvelým pomocníkom na podkúrenie v krbe počas chladných dní. Svoje využitie nájdu aj v lete počas opekačiek a grilovačiek.

VÝSTAVA: „NAJKRAJŠÍ DEŇ“
„Ako by vyzeral tvoj najkrajší deň?“  Tak znie otázka, ktorú položila ľuďom bez domova pracovníčka Depaulu a študentka výtvarného umenia, Viktória. Vyzvala ich, aby napísali svoju predstavu o najkrajšom dni na papier špeciálnou fixkou, ktorej text je vidieť až po nasvietení UV lampou.

Príďte sa pozrieť na túto unikátnu inštaláciu na Doma dobre. Na Viktóriinu otázku si však môžete odpovedať aj sami za seba, ešte predtým, ako diela uvidíte. Kam by ste išli? Čo by ste robili? S kým by ste svoj deň strávili? Tieto otázky som sa pýtala ľudí, ktorých vidíme každý deň na lavičkách v parkoch, na staniciach a uliciach mesta. Ľudí bez domova,“ hovorí o procese tvorby Viki.

Inštalácia „Najkrajší deň“ vznikla v Ateliéri intermédií ako Viktóriina študentská práca na Katedre intermédií, digitálnych médií a priestorovej tvorby (Fakulta výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici) pod pedagogickým vedením docenta a akademického maliara Miroslava Nicza.