Späť na novinky

Onuka
Nestáva sa často, aby skladba východoeurópskej kapely dobyla iTunes electronic charts naprieč západnými krajinami starého kontinentu. Presne to sa podarilo skúseným ukrajinským muzikantom Naty Zhyzhchenko (Tomato Jaws) a Eugenovi Filatovi (The Maneken) so skladbou Vidlik ich nového projektu Onuka. Kapela spája súčasnú elektronickú hudbu (house, electrofunk) s folklórnou hudbou hranou na tradičných ukrajinských nástrojoch do tzv. folktroniky. Ich debut dobyl ukrajinskú iTunes charts a piesne Vidlik či Time majú na YouTube každá po štyri milióny prehratí. Onuka sú víťazmi YUNA Music Award (objav roka) a mnohých ďalších prestížnych ocenení. Jedna z najlepších súčasných ukrajinských kapiel vystúpi aj na Pohode 2018.

28. február 2018 Onuka

„Onuku sme objavili na Eurosonicu 2017. Koncert bol perfektný, ich využitie tradície v elektronike je výnimočné, tvorivé, nenásilné. Myslím, že pesničku Vidlik by chceli skomponovať mnohí od Kraftwerk po Prodigy,“ povedal o kapele Michal Kaščák.

Eugen je v kapele zodpovedný za zvuk kým Nata je tvárou a dušou projektu. Kapela je špecifická tým, že okrem elektronických bicích a dychov oživila staré tradičné ukrajinské nástroje bandura a sopilka, ktoré počas sovietskej éry takmer vymizli. Hneď s prvým LP Onuka z roku 2014 to dotiahli na vrchol ukrajinskej iTunes charts. O dva roky neskôr vydali ďalšie úspešné EP Vildlik. Okrem rovnomenného hitu na ňom nájdete aj pieseň 1986, ktorá odkazuje na černobyľskú katastrofu (na jej likvidácii sa podieľal speváčkin otec). Koncom minulého roka vydali živý album Live With NAONI Orchestra. 17 skladieb z doterajších ale aj nastávajúcich albumov nahrali v spolupráci s Národným akademickým orchestrom ľudových nástrojov. Na jar chystajú vydanie ďalšieho LP Mozaika a už začiatkom leta vystúpia aj na Pohode 2018.