Späť na novinky

Nosiči batožín Nota Bene opäť na Pohode
Nosiči Nota Bene vám už štvrtýkrát pomôžu s batožinou. Nájdete ich pri vstupe do areálu počas štvrtku a piatku. Budú medzi nimi aj traja nosiči batožín, ktorí päť rokov pomáhali starším ľuďom s kuframi po schodoch na Hlavnej stanici v Bratislave. Na stanici ich už ale nenájdete, úspešne sa zamestnali v novej práci.

10. júl 2019 Nosiči batožín Nota Bene opäť na Pohode

Od vstupu do areálu z parkoviska (Gate O) bude premávať na rikšiach sedem nosičov batožín. K svojmu stanu môžete prejsť ľahkým krokom v príjemnom rozhovore, napríklad aj o NOTA BENE, o bezdomovectve, či len tak o živote. Viacerí nosiči sú bývalí predajci časopisu, ktorí si už našli novú prácu. Aby na Pohode vozili batožinu, museli si vziať dovolenku zo zamestnania.

Nosičov nájdete vo štvrtok od 14:00 do 20:00 a v piatok od 10:00 do 20:00 hod pri stánku NOTA BENE pri vstupe do areálu z parkoviska pre autá (Gate O). Novinkou je skúšobná prevádzka v nedeľu v časoch od 9:00 do 11:00 hod. Bezplatnú službu vozenia batožín prináša občianske združenie Proti prúdu, vydavateľ časopisu NOTA BENE. Tringelty pre nosičov sú samozrejme vítané.

Juraja Kemku, ktorý bude aj tento rok pomáhať v roli nosiča batožín, môžete stretnúť 12. 7. v piatok o 17:00 hod vyrážať zo stánku NOTA BENE. „Pohoda, to je už pre mňa aj pravidelné vozenie batožiny na trojkolesovom tátošovi a reakcie ľudí na ponuku odniesť ťažký ruksak! Teším sa, že môžem byť súčasťou tohto skvelého nápadu,“ povedal Juraj Kemka. Ako prekvapenie chystáme aj ďalšie známe tváre.

Medzinárodne oceňovaný projekt Nosiči batožín, vďaka ktorému získalo 14 predajcov NOTA BENE zamestnanie a cestujúci na bratislavskej stanici potrebnú pomoc, sa symbolicky rozlúči na tohtoročnom festivale Pohoda.

Projekt ukončili po tom ako sa naplnil náš cieľ a poslední nosiči si našli novú prácu. Misiu ukončili aj nové výťahy na nástupištia na Hlavnej stanici v Bratislave. 14 predajcov NOTA BENE päť rokov pomáhalo starším ľuďom s batožinou na schodoch k nástupištiam bratislavskej stanice. Odniesli 1 726 ton batožiny, splatili si 15 400 eur dlhov. Získali prácu na trvalý pracovný úväzok, program odlženia a intenzívnu podporu sociálnych pracovníkov. Vďaka nej 11 nosičov získalo prístup k plnej zdravotnej starostlivosti, 9 si výrazne zlepšilo kvalitu bývanie a 7 si našlo a udržalo nové zamestnanie.

Hoci nosičov batožín na bratislavskej stanici už nestretnete, na Pohode budú voziť batožinu ďalej. „Rád prídem zas. Len málokde sa na jednom mieste zíde toľko dobre naladených, vnímavých a tolerantných ľudí ako tu. Festivalovú pásku z ruky neskladám do konca leta,“ povedal Dodo, bývalý zamestnanec Proti prúdu. Kedysi pracoval ako nosič batožín, v súčasnosti je zamestnaný ako skladník a robí dobrovoľníka v niekoľkých organizáciách. Aby mohol prísť voziť batožinu, musel si vziať dovolenku.

Zastavte sa na kus reči v stánku NOTA BENE, vyplňte kvíz a prevetrajte svoje vedomosti o o bezdomovectve a vyhrajte osviežujúce ceny alebo si u nás poseďte a v kľude si prelistujte Nota bene, vydané knihy a krížovky. Stánok nájdete pri vstupe do areálu z parkoviska pre autá pri Gate O (smer z Opatoviec).

O občianskom združení Proti prúdu

OZ Proti prúdu, vydavateľ NOTA BENE, pomáha ľuďom bez domova už 18 rokov a doteraz pomohlo 5000 ľuďom bez domova. V projekte NOTA BENE dáva 350 ľuďom bez domova v 18 mestách každodennú šancu zabezpečiť si stravu a strechu nad hlavou. Vo svojich ďalších projektoch pomáha s bývaním, zamestnávaním a pracuje na systémových zmenách s cieľom aby ľudia bez domova mali reálnu šancu ukončiť bezdomovectvo.

Podporiť ich môžete na www.pomahatjelahke.sk a kúpou časopisu NOTA BENE.