Médiá o Pohoda on the Ground

Médiá o Pohoda on the Ground

„Je to areál, za ktorého plotom necháte všetky starosti, neriešite počasie, neriešite nič, len si užívate tú radosť zo stretnutí s priateľmi a tešíte sa z koncertov a iných aktivít,  ktoré festival ponúka. Bolo to naozaj veľkorysé. Pripomínalo mi to taký malý farebný ostrov v tomto uponáhľanom svete,“ napísal pre Popular držiteľ ceny za prínos do Hudby Ľuboš Dzúrik. Michaela Kučová pre Hudba.sk vyzdvihla netradičné kolaborácie: „Práve spontánne spolupráce a spolupatričnosť boli výrazným motívom tohto netypického ročníka. Bližšie k sebe boli nielen jednotlivé pódiá, ale aj samotní ľudia. Oliver Rehák vo veľkej reportáži z festivalu okrem iného označil slovenského kandidáta na Nobelovu cenu za mier a sériu článkov, podcastov a fotogalérií z jednotlivých dní festivalu pripravil portál mojamuzika.sk. Podľa Fullmoonu festival umožnil vytvoriť malú oázu uprostred pandémie a Peter Bálik z týždňa v článku s názvom This Is Heaven prirovnal možnosť stráviť jeden deň stráviť na letisku k malému zázraku. NOIZZ vybral najlepšie koncerty festivalu, pričom deklaroval, že išlo o veľmi náročnú úlohu s dôvetkom, že opomenúť tie ostatné je prinajmenšom nefér. Zahraničné médiá Pollstar a IQ magazín zdôraznili najmä vysokú mieru zaočkovanosti návštevníkov a nula pozitívnych testov na bránach.

15. júl 2021

POPULAR

Ďakujem v mene všetkých muzikantov a zároveň návštevníkov za to, že Pohoda je taká aká je a snaží sa nám v týchto neveselých časoch prinášať radosť a hudobné zážitky. Je to areál, za ktorého plotom necháte všetky starosti, neriešite počasie, neriešite nič, len si užívate tú radosť zo stretnutí s priateľmi a tešíte sa z koncertov a iných aktivít,  ktoré festival ponúka. Bolo to naozaj veľkorysé. Pripomínalo mi to taký malý farebný ostrov v tomto uponáhľanom svete. Čo k tomu dodať? Snáď len: Vivat Pohoda, vivat Michal! Napísal pre Popular držiteľ ceny za prínos do Hudby Ľuboš Dzúrik. www.popular.sk/pohoda-ground-2021

 

TÝŽDEŇ

Peter Bálik z týždňa v článku s názvom This Is Heaven napísal:

Konečne sme mohli kráčať po rozpálenom betóne na nekonečnom priestranstve trenčianskeho vojenského letiska a nechať sa unášať priateľmi, dobrým jedlom a hlavne hudbou. To, že sme mohli jeden deň stráviť na letisku, treba brať ako malý zázrak...

www.tyzden.sk/kultura/74952/pohoda-on-the-ground-this-is-heaven

 

DENNÍK N

Vítania slnka boli venovaná aktivistovi Alexejovi Sančukovi, ktorý bubnoval na demonštráciách v Bielorusku a skončil vo väzení. Ak však chcete ešte lepší symbol toho, čo je Pohoda, tento rok to bolo vystúpenie dvojice DJ Ramzy Al Spinoza & MC Safaa Hathot na starom radare. Je to ďalšia ukážka toho, ako sa dajú dôležité veci komunikovať cez umenie. Dať dokopy palestínskeho DJ-a a izraelskú raperku na pódiu z nefunkčnej vojenskej techniky by zároveň mohol byť silný slovenský kandidát na Nobelovu cenu za mier.

Kto prišiel, zažil mnohé veci, ktoré bežne na Pohode nezažije. Crowdsurfing, ohne v areáli, prázdnu dvojkilometrovú letiskovú runway, stierajúci sa rozdiel medzi pódiom a priestorom pod ním, aj nový cirkus, ktorý mal veľký divácky úspech. Premiéry niekoľkých špeciálnych hudobných zostáv, aj premiéru vratných riadov vďaka ktorým sa výrazne zmenšil odpad z jedla a obalov. Ďalší ekologický plus je, že areál išiel čisto na elektrinu z pevnej siete a z obnoviteľných zdrojov, bez dieselových kompresorov.

https://dennikn.sk/2465545/opat-sa-im-to-trochu-vymklo-z-ruk-ale-stalo-to-za-to-foto

 

HUDBA.SK

Práve spontánne spolupráce a spolupatričnosť boli výrazným motívom tohto netypického ročníka. Bližšie k sebe boli nielen jednotlivé pódiá, ale aj samotní ľudia. A ak v minulosti boli z hľadiska bezpečnosti zakazované vystúpenia z pódia medzi publikum, počas tohto festivalu bola prítomnosť hudobníkov a hudobníčok medzi fanúšikmi priam všadeprítomná – či už počas vlastných vystúpení, alebo sledovaním kolegov a kolegýň. Keď vo štvrtok v noci hrozila búrka, Michal Kaščák pri jej ohlasovaní na pódiu povedal niečo v duchu, že je nás v areáli tak málo, že v prípade nutnosti evakuácie "si vás nájdeme". Nebola to vyhrážka, ale konštatovanie: sme tu spolu. A po roku viac či menej prísnej izolácie, je to tá najdôležitejšia správa. (PS: Búrka nebola.)

https://hudba.zoznam.sk/reportaze/12-07-2021-pohoda-on-the-ground-blizsie-k-podiam-do-stanu-aj-k-sebe-navzajom

 

NOIZZ.SK

Redakcia Noizz.sk strávila na Pohode piatok, sobotu a nedeľu, no aj napriek tomu bolo zložité rozhodnúť, ktoré koncerty označíme za najlepšie, pretože opomenúť tie ostatné je prinajmenšom nefér. Festival nás totiž opäť presvedčil, že aj napriek obmedzeniam sa dá urobiť perfektný program zložený zo zahraničných i domácich kapiel.

https://noizz.aktuality.sk/hudba/pohoda-2021-najlepsie-koncerty-festivalu/3h0s9j9

 

TRENČIANSKE NOVINY

Trenčianske noviny priniesli rozhovory s Michalom ale aj s Denisom Bangom, ktorý v ňom okrem iného na adresu festivalu povedal.

"So svojimi projektmi v drvivej väčšine vystupujete v undergroundovom prostredí, mimo stredného prúdu. Ako vnímate vystúpenie na veľkom festivale ako je Pohoda?

Vnímame to v pohode. Je to taký zvláštny presah, ale Michala Kaščáka poznáme osobne, vieme že nie je nejaký biznismen, ktorému ide hlavne o tie veci okolo. Robí to úprimne, nemáme problém tu zahrať i napriek tomu, že je to mimo našej sféry. To osobné stretnutie s Kaščákom nás presvedčilo. Nebol to človek, ktorý by komunikoval cez nejakých iných ľudí a bolo by mu to jedno. Kým nás oslovil, tak sme mali možnosť ho spoznať, tak sme nemali problém do toho ísť. Volali nás hrať aj na iné veľké festivaly, ale tam sme nešli, lebo sme vedeli, že tam to nerobia úprimne."

 

FULLMOON

Potešil poobedný koncert skupiny Shht, ktorí kreatívne, akoby to bola samozrejmosť, pretvorili absenciu speváka na niečo veľmi jedinečné. Priestor zaspievať si s kapelou dostali diváci v prvých radách a fungovalo to prekvapivo prirodzene. Bolo príjemné vidieť tak úzky kontakt medzi performerom a divákom.

Pohoda to opäť vyhrala. A nielen tým, že sa uskutočnila. Umožnila vytvoriť malú oázu uprostred pandémie. S lineupom skupín, ktoré by si mnohí len ťažko vedeli predstaviť na trenčianskom letisku už počas tohtoročného leta.

Napísal pre Fullmoon Richard Michalík www.fullmoonzine.cz/24-hodin-pohoda-on-the-ground

 

Baby Pohoda. Bezchybná organizácia hodná veľkého európskeho festivalu pre tisícku návštevníkov v komornej atmosfére.

Napísala na úvod fotoreportu pre Fullmoon Stančí Markovičová

https://www.fullmoonzine.cz/galerie/pohoda-on-the-ground-8-7-2021-letisko-trencin

 

MARKÍZA

Pohoda v Trenčíne má tento rok špeciálnu formu. Je to vlastne séria piatich festivalov s kapacitou 1000 ľudí. Má to však aj svoje výhody.

Viac už povedala v reportáži Markízy Veronika Tesáková: https://www.tvnoviny.sk/soubiz/2033033_pohoda-sa-vratila-po-dvoch-rokoch-aj-ked-v-okliestenej-forme-ma-to-svoje-vyhody

 

Zahraničné médiá si všimli najmä bezpečnostnú stránku festivalu.

IQ Magazín napríklad v úvode článku s názvom No infections recorded at pohoda on the ground napísal: „The Slovakian festival series hosted around 5,000 tested or vaccinated visitors across five days and did not record a single positive Covid result.“

https://www.iq-mag.net/2021/07/pohoda-on-the-ground-slovakia-no-infections/

 

MOJA MUZIKA

Tohtoročná Pohoda bola iná v mnohých ohľadoch. Napríklad sa konala hneď päťkrát a každý deň bola polovica programu zmenená. Najdôležitejšie je, že priniesla prvé zimomriavky z dobrej muziky po veľmi dlhej dobe lockdownov, naživo stretnutia s kamarátmi, ktorých sme dlho nevideli, podarilo sa priniesť život na letisko v Trenčíne a konečne môcť robiť to, v čom sú ľudia od muziky dobrí.

www.mojamuzika.sk/reportaze/pohoda-ground-priebezne-zhrnutie-4-festivalov-s-michalom-kascakom

https://www.mojamuzika.sk/reportaze/stromoradie-na-pohoda-on-the-ground-geriatria-is-not-dead-podcast-galeria

https://www.mojamuzika.sk/reportaze/pohoda-on-the-ground-stvrtok

https://www.mojamuzika.sk/reportaze/pohoda-on-the-ground-az-s-vami-to-dava-zmysel-podcast

https://www.mojamuzika.sk/podcast/zacina-sa-pohoda-on-the-ground-vypocujte-si-denny-newsfilter-mojamuzika-podcast-prakticke-info