Späť na novinky

Mbongwana Star
Hudobný editor a kritik Guardianu či magazínu GQ Alexis Petridis dal debutu kapely From Kinshasa päť hviezdičiek z piatich. Priemer Mbongwana Star na Metascore je úctyhodných 88 %. Írsky producent Doctor L a bývalí členovia kapely Staff Benda Bilili vytvorili nevšedný projekt, ktorý doplní line-up Pohody v žánri world music.

12. apríl 2016 Mbongwana Star

Základ sedemčlennej kapely Mbongwana Star tvoria dvaja bývalí členovia známej konžskej kapely zloženej z vozíčkarov a detí z ulice - Staff Benda Bilili (Coco Ngambali a Théo Ntsituvuidi) a írsky producent Liam Farrell (Doctor L). Liam sa dostal ku kapele cez Tonnyho Alena (s ktorým spolupracoval na albume Tony Allen - Black Voices). Keď Liam prišiel do Kinshasy, prvá skúška vyzerala skôr ako nejaká párty priateľov a susedov. V prenajatom dome si zriadili provizórne štúdio, ktoré čerpalo elektrinu z generátora (štátne dodávky elektriny v Kongu totiž nie sú spoľahlivé). Liam priniesol do temperamentných afrických rytmov a vlnivých gitarových liniek miestneho žánru sokous punkový prístup a psychedelickú elektroniku. Zároveň do africkej hudby preplnenej spevmi a sólami vniesol uvoľnenejšie miesta, v ktorých sa môže poslucháč zamyslieť nad hudbou. Po návrate do Paríža spracoval nahratý materiál vo svojom domácom štúdiu. Výsledok prekvapil nie len jeho, ale najmä ďalších zakladajúcich členov kapely. Theo skonštatoval, že Lilam premenil vodu na víno. Rovnaký pocit z nahrávky malo aj vydavateľstvo World Circuit (stojí za Buena Vista Social Club), ktoré okamžite ponúklo Mbongwana Star zmluvu na vydanie debutu.
 
Alex Petridis dodáva, že album From Kinshasa znemožňuje prirovnania, keďže sa skutočne na nič iné, v dobrom slova zmysle, nepodobá. V ďalšom článku The Guardian píše Tim Jonze: „Na albume síce cítiť pečať bieleho producenta, no nie je tak výrazná, ako by sa mohlo zdať. Práve naopak, je to dušou konžská nahrávka. A kto na nej čo spravil? Ak je to vzrušujúce, koho to zaujíma?"