Späť na novinky

Longital na Pohode 2018
Longital nemajú problém očariť svojou vášnivou hrou Stingovho gitaristu Dominica Millera alebo írskeho pesničkára Glena Hansarda, držiteľa Oscara za hudbu. Hudobný príbeh speváčky a basgitaristky Shiny a gitaristu/producenta Daniela Salontaya sa začal v roku 2001, kedy so skupinou Dlhé Diely zahrali svoj vôbec prvý koncert na festivale Pohoda. Ako Longital už vo dvojici precestovali kus sveta, aby sa po dvanástich rokoch znovu zišli so svojím pôvodným bubeníkom a klaviristom Mariánom Slávkom, otvorili sa zaujímavej spolupráci so sláčikovým kvartetom (Longital Suita vystúpila na Pohode 2016) a natočili aktuálny album Divoko, ktorý bol nominovaný na Radio Head Awards 2017. Už o tri týždne sa opäť predstavia na našom festivale.

14. jún 2018 Longital na Pohode 2018

Tvorcovia piesňových obrazov plynule plávajú medzi rockom, folkom, elektronikou, osobitou poéziou a nepravdepodobným druhom experimentátorstva. Hudba, ktorá do vás napumpuje pyrotechnickú energiu a vzápätí uvedie do stavu levitácie. Shina hrá na basgitaru, spieva, tancuje a necháva na seba padať dážď z peria. Dano pripomína šťastného džina vypusteného z fľaše a nad zvukom jeho akustickej gitary musíte premýšľať, či sa vám nezdá. Mimoriadne zvukovo zaujímavá je aj ich hra slákom na gitare a basgitare. K tomu všetkému sa po rokoch pridáva fenomenálny bubeník a pianista Marián Slávka, ktorý obohacuje hudbu Longital o nové harmónie a bláznivé rytmy. Ich piesne sú výlučne v slovenčine, osobné texty vytvárajú na hudobnom pozadí nevšedné emócie a príbehy, akoby z vlastného vesmíru.

Longital vydali 9 radových albumov, 5 špeciálnych albumov (remixy, live, divadelná a filmová hudba), vo svojom vydavateľstve Slnko Records a so svojou hudbou precestovali dvanásť krajín Európy, Kanadu a USA a dvakrát vystúpili na festivale SXSW Austin USA. Shina a Dano zároveň rozvíjajú slovenskú hudobnú scénu a vo svojom vydavateľstve Slnko Records doteraz vydali vyše sto albumov od štyridsiatich slovenských interpretov.