Späť na novinky

Little BIG na Pohode 2019
Little Big je rave/hip-hopový fenomén z Ruska, ktorý ovládol európsku tanečnú scénu svojimi nákazlivými hitmi ako „Skibidi“, „Faradenza“, „LollyBomb“ či „Big Dick“. Ich vtipné videá majú na YouTube už takmer 700 miliónov pozretí. Little Big sa označujú za satiricko-umeleckú kolaboráciu, ktorá hyperbolizuje a paroduje najrôznejšie stereotypu o Rusku resp. východnej Európe. Aktuálne sú na turné v rámci ktorého sa včera predstavili v Bratislave. Sabrina Faramarzi z portálu Medium.com označila ich piatkový koncert v Berlíne za jeden najbizarnejších a zároveň najpôsobivejších koncertov, aké kedy zažila a ďalej v texte uviedla, že majú potenciál stať sa najzaujímavejším hudobným exportom Ruska. Necelé dva mesiace po slovenskej premiére vystúpia Little Big aj na Pohode 2019.

14. máj 2019 Little BIG na Pohode 2019

Little Big mali vskutku raketový nástup. Prvé video k piesni „Every Day I'm Drinking“ zverejnili 1. apríla 2013 a už o tri mesiace otvárali v petrohradskom klube A2 koncert Die Antwoord. Koncom toho istého roka o nich písal aj magazín Vice. Krátko na to vydali album Russia From Love a o rok neskôr druhú štúdiovku Funeral Rave (2015), ktorá sa už dostala do TOP 10 rebríčka ruského Apple Music. V roku 2016 získali dve ceny na Berlin Music Video Awards za videá k piesňam „Give Me Your Money“ (Best Performer) a „Big Dick“ (Most Trashy).

Zásadný zlom v ich kariére prišiel v októbri 2018, keď vydali druhú časť z ich tretieho albumu Antipositive, Pt.2, ktorý sa stal okamžite po vydaní trojkou v ruskom rebríčku Apple Music. Hlavný podiel na tomto úspechu mala pieseň „Skibidi“, ktorú si už v prvom týždni po zverejnení pozreli ľudia na YouTube viac ako 20 miliónkrát. Virálny úspech videa spôsobila aj tzv. Skibidi Challenge, v rámci ktorej ľudia napodobňujú tance z videoklipu. Z ústredného prvku choreografie sa tak stal okamžite najpopulárnejší mém v Rusku, ktorý napodobňujú aj mnohé televízne hviezdy, rapperi či influenceri. Pod hashtagom #skibidi je napríklad denne nahraných vyše desaťtisíc videí na sieť Tik Tok.

Všetky videá kapely sú z dielne spoluzakladateľky Little Big Aliny Pasokovej. Novinári kapelu prirovnávajú k Die Antwoord s ruskou estetikou. Samotní členovia kapely spomínajú medzi vplyvmi Cannibal Corpse, NOFX, Red Hot Chili Peppers, Rammstein, The Prodigy ale i Mozarta či Vivaldiho. Okrem koncertov na najväčších pódiách v Rusku hrávajú pravidelne aj v západnej a strednej Európe, pričom na konte majú aj vystúpenia na festivaloch ako Sziget, Dour, Lowlands a mnohých ďalších. Už o necelé dva mesiace zabavia a roztancujú aj návštevníkov nášho festivalu.