Kurz sebaobrany, graffity performance, ineraktívne fotografické záznamy v rámci programu Diery do sveta

Kurz sebaobrany, graffity performance, ineraktívne fotografické záznamy v rámci programu Diery do sveta

Viaceré kluby sa na Pohode on the Ground predstavia okrem kurátorovania jedného z pódií aj pestrým sprievodným programom. Začíname s Dierou do sveta. Dita Pepe a Barbora Baronová budú v spolupráci s návštevníkmi vytvárať interaktívne fotografické záznamy, v rámci ktorých si budú môcť dokumentárne zaznamenať svoje sny. Jasmína a Pavel Houdekovci ukážu na kurze sebaobrany, ako sa brániť proti catcallingu (pokrikovaniu na ulici) a grafický dizajnér GAUTSHHH príde s grafickou performance s názvom Funktionslust.

07. jún 2021

15:00 - 18:00 Garáž snov: fotograficko-literárny záznam snov od Dity Pepe a Barbory Baronovej

Dita Pepe a Barbora Baronová budú v spolupráci s návšteníkmi dokumentárne zaznamenať ich sny – minulé a budúce. Zachytia ich imagináciu na fotografii aj vo zvuku. Barbora Baronová je literárna dokumentaristka a vydavateľka. Je držiteľkou niekoľkých cien za knihy Slečny, Měj ráda sama sebe, Intimita a Ženy o ženách. V roku 2012 založila vydavateľstvo wo-men orientované nielen na umelecké knihy s rodovým zameraním. Dita Pepe je pedagogička a fotografka. Vyučuje na Institutu tvůrčí fotografie v Opave. Je nositeľkou rady českých a medzinárodných ocenení, mimo iného aj titulu Osobnosť českej fotografie 2012 za knihu Autoportréty.

FB: www.facebook.com/ditapepephotography, www.facebook.com/nakladatelstviwomen

IG: www.instagram.com/dita_pepe, www.instagram.com/women_publishing

Web: www.ditapepe.cz, www.by-wo-men.com/cz/index.php, www.baara.cz

 

GAUTSHHH

GAUTSHHH je grafický dizajnér, experimentálny typograf a ex. Graffiti writer. Pôvod jeho tvorby je hlboko zakorenený v „illegal graffiti“, ktoré v sebe nesie prvky priamočiarosti, nekompromisnosti, špinavosti či istú dávku kontroverzie... Tieto spomínané prvky podvedome vkladá aj do svojich súčasných dizajnérskych projektov.

FUNKTIONSLUST – filozofický pojem označujúci pôžitok z vykonávania činnosti na ktorú bol subjekt stvorený a ktorá mu ide najlepšie. Napr. Beh geparda alebo húpajúci sa šimpanz na konári stromu. V mojom prípade ide o repetitívne podvedomé „tagovanie“ graffiti/letteringov, ktoré by sa dalo prirovnať k akémusi automatizmu.

IG: www.instagram.com/gautshhh

 

16.00 - 18.00: Ako sa brániť proti catcallingu: workshop sebeobrany od Jasmíny a Pavla Houdek

Catcalling – alebo aj pokrikovanie na ulici, zažíva takmer každá žena. Prvú skúsenosť s oplzlými rečami zo strany cudzích ľudí na ulici majú dievčatá už v 12 rokoch a sprevádzajú ich až do dospelosti. Tento globálny fenomén sa snažíme zničiť pomocou feministickej sebaobrany. Na tomto workshope naučia, ako (ne)reagovať keď sa staneme terčom pískanie, oplzlých komentárov, vulgárnych gest a nevhodných poznámok. Inštruktori tiež vysvetlia, prečo sme v takých prípadoch nedokázali nič urobiť, ako zahodiť pocit viny a nahradiť ju zdravšou emóciou: hnevom, ktorý hodíme na bedrá páchateľa. Prakticky ukážu, ako konať tak, aby sme nabudúce nezamrzli, či ako si s pomocou sebeobrany zaistiť sebestačnosť v schopnosti sa ohradiť a ozvať sa keď sa staneme terčom nevhodných poznámok. Na konci workshopu bude priestor na diskusiu či zdieľanie skúseností. Jasmína Houdek a Pavel Houdek sú lektormi modernej sebaobrany. Ona je laureátkou ocenenia feministka roka a on historicky prvým Gendermanom.

IG: www.instagram.com/moderni_sebeobrana.cz

Web: www.moderni-sebeobrana.cz/o-nas.html

FB: www.facebook.com/ModerniSebeobrana