Späť na novinky

Koncert pre Martinu a Jána v Gregorovciach: FS Šarišan a FSk Javorníček
Na Koncerte pre Martinu a Jána v Gregorovcia vystúpia v spoločnom bloku FS Šarišan a FSk Javorníček, kde Šarišan symbolicky zosobňuje rodisko Martiny zatiaľ čo Javorníček rodisko Jána. Šarišan predstaví divákom svadobné čepenie nevesty a úryvok zo svadobnej zábavy, ktorá sa nikdy nestala. V druhom vstupe vystúpi s dievčenským tancom "Pušce, že náš pušce" z nového repertoáru k príležitosti 50. výročia založenia súboru a zakončí ho párovým tancom pri Hudakoch z regiónu Zemplín. ĽH Javorníček na koncerte zahrá repertoár svadobných a baladických piesní z rodnej obce Jána Kuciaka v pásme "Ňikdáj som takého veseľia ňemala." Záverom sa spoločnou piesňou členovia oboch kolektívov rozlúčia s divákmi a vzdajú hold Jánovi a Martine recitovaním jednej z Jánových básní.

29. apríl 2019 Koncert pre Martinu a Jána v Gregorovciach: FS Šarišan a FSk Javorníček

Prešovský folklórny súbor Šarišan reprezentuje folklórne tradície regiónov východného Slovenska - Šariš, Zemplín, Spiš a Abov. V súbore hrá, spieva a tancuje viac ako 60 mladých ľudí, ktorí absolvujú ročne vyše 70 vystúpení doma i v zahraničí. Od svojich počiatkov Šarišan vyniká osobitou dramaturgiou, úspešnou experimentálnou choreografickou tvorbou s využitím širokej škály netradičných ľudových nástrojov. Program tvoria s citom a nadhľadom inscenované tanečné, hudobné a spevácke čísla. Odborníkmi je oceňovaná ich originalita spracovania pôvodného folklórneho materiálu ako i vysoká technická vyspelosť interpretov. Počas svojej 50 ročnej činnosti Šarišan získal množstvo ocenení a tituly laureáta z najprestížnejších domácich festivalov, ako i v zahraničí, kam vycestoval za divákmi viac ako 110 krát.

Folklórna skupina Javorníček vznikla v roku 1977. Folklórna skupina účinkuje na najznámejších folklórnych festivaloch doma, ale i v zahraničí a snaží sa o zachovanie tradícií zo Štiavnickej doliny a blízkeho okolia. Získala taktiež viaceré ocenenia  na celoštátnych prehliadkach. Vedúci folklórnej skupiny je tvorcom a dramaturgom regionálneho folklórneho festivalu Javornícke ozveny a momentálne pracuje ako dramaturg na regionálnom programe v rámci FF Východná  2019 "Z dolín Javorníkov". Dôležitú súčasť súboru tvorí jeho hudobná zložka. Medzi jej najväčšie úspechy patrí titul laureát na celoštátnej súťažnej prehliadke hudobného folklóru dospelých nositelia tradícií - Vidiečanova Habovka 2010. Prebojovala sa do semifinálového kola televíznej šou Zem spieva v roku 2017 a v tom istom roku účinkovala v programe na Godzone tour 2017. V roku 2018 spolu s ĽH Muzička účinkovala aj na Pohode.