Späť na novinky

Kiasmos
Začiatkom roka sme sa našich fanúšikov na Facebooku spýtali, koho by najradšej videli na Pohode z účinkujúcich na tohtoročnom Eurosonicu. Najviac ľudí oslovilo severské duo Kiasmos, ktoré tvoria Janus Rasmussen a slovenskému publiku dobre známy Ólafur Arnalds.

10. apríl 2015 Kiasmos

Ólafur Arnalds je islandský skladateľ a multiinštrumentalista, držiteľ ceny BAFTA za hudbu k britskému seriálu Broadchurch. Prienik medzi žánrami pre neho nie je náhodným medzipristátím ale samotnou cestou. Vo svojich skladbách mieša klavír a sláčiky s ambientnou elektronikou. V minulosti hrával aj na bicích v metalových kapelách. Pôsobil tiež ako zvukový inžinier a práve pri štúdiovej práci pre elektro-popovú kapelu Bloodgroup sa spriatelil s jej ústrednou postavou Janusom Rasmussenom. Janus v minulosti spolupracoval aj s Guðrið Hansdóttir. Jeho doménou sú výrazné rytmy, tlmené basy a synťákové zvuky.
Kiasmos je projekt, ktorý vypĺňa priestor medzi hlavným záberom oboch týchto mimoriadnych umelcov. Teda neprebádané územie medzi hudbou komponovanou za klavírom (a na ďalších akustických nástrojoch) a syntetickými zvukmi rôznych najmodernejších elektronických hračiek pre veľkých chlapcov. Vzniklo tak nevšedné techno pre zamilovaných, alebo ak chcete tanečná hudba vhodná aj do múzeí. Debutový album vydali len koncom minulého roka už majú ich skladby rádovo stovky tisíc vypočutí a ich vystúpenia sú súčasťou line-upov festivalov ako Latitude či Sonar.
Olafur pre nemecký magazín Beat spomenul, že konečne môže tvoriť hudbu, na ktorú sa dá aj tancovať. Pre Spiegel ich spoločnú tvorbu opísal ako soundrack k osamelým prechádzkam naprieč ľadovcom. O tento kúsok islandskej nekonečnej samoty sa prídu podeliť aj s návštevníkmi Pohody.