Kevin Morby na Pohode 2022

Kevin Morby na Pohode 2022

Ďalším v zozname prepotvrdených mien Pohody 2022 je skvelý americký folk-rockový pesničkár Kevin Morby. Pitchfork ho v recenzií na album Singing Saw prirovnáva k umelcom ako Bob Dylan a Leonard Cohen. Šesť fantastických albumov v priebehu ôsmich rokov z neho urobilo už krátko po tridsiatke jedného z najzásadnejších pesničkárov dekády. Album Oh My God opísal The Telegraph ako duchovný album pre sekulárnu dobu, ktorý sa snaží destilovať zmysel pre božstvo zo samotnej hudobnej tvorby. Na jeseň 2020 vydal album Sundowner, ktorý podľa Pitchforku prináša „mýtickú víziu Stredozápadu. Pitchfork na Morbym oceňuje najmä to, že je mimoriadne vnímavý pri pozorovaní okolitého sveta: „Veci, ktoré sleduje a opisuje sú zväčša úplne všedné, no jeho darom je, že ich interpretácia v jeho podaní napriek tomu nepôsobí na ľudí nudne.“

25. január 2022

Morby sa už ako 17 ročný presťahoval do New Yorku, kde sa živil ako poslík a čašník a hral na base v kapele Woods. So spolubývajúcou Cassie Ramone si založil ďalšiu rockovú kapelu The Babies. Vysoké nájmy ho podobne ako mnoho iných umelcov z NY či San Francisca vyhnali do ďalšej bašty súčasnej hudby Los Angeles. Krátko po presťahovaní do LA vydal v roku 2013 sólový debut Harlem River.

Počas turné napísal skladby pre druhý album Still Life, ktorý vyšiel len o rok neskôr. Mimoriadne produktívny autor pridal v krátkom slede ďalšie štúdiovky – nahrávku inšpirovanú Los Angeles Singing Saw a „ľúbostný list“ New Yorku City Music. Predovšetkým Singing Saw vystrelil Morbyho do songwriterskej prvej ligy. Album sa ocitol v koncoročných výberoch Mojo, Pitchfork, The Skinny i Uncut. Krátko nato vyšla jeho azda najzásadnejšia skladba – protest song „Beautiful Strangers“. Piesňou reaguje na tragédie ako smrť Freddieho Graya, streľby po Spojených štátoch či v Paríži atď. V skladbe opakuje zúfale zvolanie  „Oh my God, oh my Lord“.

Toto sa stalo akoby mantrou jeho ďalšej tvorby, čo sa naplno prejavilo v konceptuálnom albume Oh My God. Na albume rozjíma o živote, smrti a morálke úžasnou lyrikou. Kontemplatívne balady, nebeské motívy i povznášajúce zbory presvedčili aj kritikov. The Guardian píše o majstrovskom pesničkárstve, NME o úchvatnom albume a Exclaim tvrdí, že je ťažké nebyť ohromený albumom, ktorého názov vyslovujete, aby ste ho jednoducho opísali. Jeho najnovšia štúdiovka Sundowner je esenciou stredozápadu. Podľa portálu musicOMH je „súkromnou radosťou, ktorou veľkí umelci z času na čas obdarujú svojich fanúšikov za ich vernosť“. Viacerých fanúšikov má Kevin Morby medzi našimi bývalými i súčasnými kolegami. „Harlem River“ bola dokonca svadobným tancom našich dlhoročných spolupracovníkov a dramaturgov Matweho a Bety. Na jeho piesne sa budú môcť príjemne knísať aj návštevníci Pohody 2022.