9. — 12. júl 2020
9. — 12. júl 2020
Katarína Máliková

Katarína Máliková

Podľa Olivera Reháka z Denníka N je album Pustvopol Kataríny Málikovej jedným z najvýraznejších debutov na našej scéne za posledné roky. Jeho slová potvrdili 4 nominácie na Radio_Head Awards. Album už prekročil aj hranice Slovenska, keď sa v marcovom vydaní rebríčka World Music Charts Europe umiestnil na 11. mieste. Magická kombinácia ľudovej hudby, elektroniky aj klasiky v podaní Kataríny Málikovej a jej kapely zaznie aj na Pohode 2017.

08. marec 2017

Katarína Máliková vyrastala v írečitej horehronskej obci Polomka. Od malička spievala a tancovala v miestnom folklórnom súbore. Po základnej umeleckej škole zdokonaľovala svoje hudobné nadanie na banskobystrickom konzervatóriu, VŠMU a na Akadémií umení. Vo svojej tvorbe spojila folklórne inšpirácie s klasickým hudobným vzdelaním a netradičným ansámblom, ktorý tvoria: flautistka Katarína Turčinová, huslista Andrej Turčin, klaviristka Klaudia Kosmeľová, akordeonista Ondrej Druga a najnovšie aj huslistka Žaneta Mariňáková, kontrabasista Janko Tomek a bubeník Tomáš Hríbik. 

Jej debutový album s názvom Pustvopol vyšiel v novembri 2016 v Slnko Records a okamžite si získal  pozornosť odborníkov aj mnohých poslucháčov. Na udeľovanie cien Radio_Head Awards Rádia FM ide ako najväčšia favoritka vďaka 4 nomináciám: Album roka, Album roka (cena kritikov), Debut roka a dostal hlasy aj v kategórii Worldmusic / Folk. Album je zmesou autorských skladieb a originálnych úprav ľudovej hudby z obcí ako Šumiac, Telgárt či Polomka. V rozhovore pre reláciu Hudba sveta_FM o výbere skladieb na album Pustvopol povedala: „To je tak, že keď sa začne človek hrabať v tom horehronskom folklóre, tak narazí na všeličo... od ľúbivej rozprávky až po odseknuté hlavy a nejaké hororové motívy... A keď ho človek začne skúmať hlbšie, tak sa dostane aj k takým tajomnejším, temnejším veciam.“

Jej originálna produkcia, ktorá ponúka mix akustických nástrojov s elektronikou, so snovými zbormi a výrazným spevom si okamžite získala uznanie doma i v zahraničí. Ako vyratúva Hudba.sk: „Talentovaná hudobníčka z Horehronia nechala v aktuálnom vydaní World Music Charts Europe (WMCE) za sebou aj také ostrieľané skupiny a pojmy world music scény ako sú africkí držitelia Grammy Tinariwen, uznávaná poľská kapela Warsaw Village Band, kubánsko-senegalská dvojica Omar Sosa & Seckou Keita, indický hudobník Debashish Bhattacharya alebo známy maďarský Cimbaliband.“ Slovami chvály nešetril ani redaktor Deutschlandradio Kultur Thorsten Bednarz, ktorý o albume napísal: „Predstavte si novú verziu niektorej z tých výborných československých filmových rozprávok zo 70. rokov, ale nakrútenú Davidom Lynchom. Toto by mohol byť soundtrack k nej, založený na starodávnych hudobných tradíciách, ale zahratý priam futuristickým spôsobom - je to temné, trochu strašidelné, ale ste rozhodnutí dopočúvať to až do trpkého konca."

Moderátor Hudby sveta_FM Vladimír Potančok zakončil svoju recenziu slovami: „Bude veľmi vzrušujúce sledovať ďalší umelecký vývoj tejto stvory, ktorá si vysoko postavila latku v niekoľkých žánroch naraz, vrátane takzvanej world music. Dúfajme, že to nie je to posledné, čo Katarína nahrala a tešíme sa na pokračovanie. A potom, že vraj sopky na Slovensku už vyhasli!“ Katke držíme palce na vyhlasovaní cien RHA a tešíme sa na jej koncert na Pohode.