Späť na novinky

Jozef Lupták – symbolický koncert pre Martinu a Jána z Gregoroviec
Na symbolickom Koncerte pre Martinu a Jána zahrá aj violončelista Jozef Lupták. Počas live streamu z Gregoroviec si budete môcť pozrieť v jeho podaní diela „Threnos“ Johna Travenera, „Židovskú modlitbu“ od Ernesta Blocha, ako aj jeho vlastnú kompozíciu „Pieseň bez slov“.

02. máj 2020 Jozef Lupták – symbolický koncert pre Martinu a Jána z Gregoroviec

Jozef Lupták je zakladateľom a umeleckým riaditeľom festivalu Konvergencie a tiež dôležitým človekom Pohody. Jeho nadšenie výrazne ovplyvnilo fakt, že vážna hudba má na našom festivale silné miesto. 

Absolvent konzervatória a VŠMU v Bratislave pokračoval v štúdiách na Royal Academy of Music v Londýne (R. Cohen) a v Banff Centre for Arts v Kanade (A. Parisot, E. Meyer, T. Tsutsumi). Patrí k umelcom formujúcim hudobný a kultúrny priestor na Slovensku, za čo mu bolo udelených niekoľko ocenení (Cena Ministra Kultúry SR, Cena Frica Kafendu). Realizoval množstvo CD nahrávok (o. i. Bachove Suity pre sólové violončelo, Brahmsove sonáty, premiéry diel V. Godára, crossoverové projekty After Phurikane, Chassidic Songs, Uspávanky či vlastnú tvorbu na najnovšom CD Free in One). Pravidelne účinkuje na medzinárodných pódiách od USA po Nový Zéland. Ako vyhľadávaný a aktívny komorný hráč spolupracuje v množstvom popredných svetových umelcov a ansámblov (R. Cohen, D. Rowland, V. Mendessohn, B. Schmid, I. van Keulen, A. Serdar, Hilliard Ensemble, Fine Arts Quartet) ako aj s významnými dirigentmi (A. Parrott, J. Bělohlávek, D. Gazon, D. Héja, A. Mogrelia). Medzi jeho pravidelných komorných spoluhráčov patria I. Karško, M. Paľa, N. Skuta, B. Lenko a mnohí ďalší. Pravidelnej vedie majstrovské kurzy (Taliansko, Maďarsko, USA, Anglicko), v posledných rokoch ich organizuje aj v rámci Konvergencií aj na Slovensku.