Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Inšpiratívne diskusie v Optimistane

Inšpiratívne diskusie v Optimistane

Diskusie sú strata času a nikam nevedú, je to iba filozofovanie o ničom, celé sa to končí konštatovaním, že na Slovensku je to tak a basta... Ak je toto vaša predstava o diskusiách, tak by ste mali navštíviť Optimistan Nadácie Orange na Bažant Pohode.

04. júl 2015

              Namiesto prázdnych fráz tam môžete nájsť zástupcov 8-mich neziskových organizácií, ktorí porozprávajú o tom, ako konkrétne menia miesta, kde žijú a čo pri tom zažívajú. Nadácia Orange v grantovom projekte Šanca pre váš región podporila napríklad rieku Hron, ktorú ohrozuje výstavba elektrární a výrub brehových porastov. Ďalej členov neformálnej skupiny Ľudia zo zátoky, ktorí chcú zanedbané športovisko v Trenčíne premeniť na oddychové miesto.  

Téme chudoby a tomu, ako s ňou bojovať sa dlhodobo venuje Nadácia Milana Šimečku. Pri individuálnych radách najčastejšie zaznieva: „Ak sa chceš mať dobre, začni sa učiť.“ Aká je však úroveň slovenského školstva a ako môžu pomôcť tzv. charter schools, kedy sa na Slovensku objavia prvé takéto školy a ako sa budú musieť zmeniť učitelia, rozoberú diskutujúci z OZ Nové školstvo.

Pred niekoľkými dňami nezvíťazil vo voľbách prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja, aj naďalej chce pre hokej na Slovensku robiť maximum. Majster sveta z roku 2002 Richard Lintner bude v Optimistane hovoriť o tom, kde je mládežnícky hokej/na akej úrovni je mládežnícky hokej a čo sa dá robiť inak a lepšie. Okrem neho bude diskutovať tréner Ernest Bokroš a mladý hokejista Marco Hochel.

Medzinárodný projekt Ligy za duševné zdravie ZIPPYHO KAMARÁTI podporuje duševné zdravie detí aj v ich ďalšom živote. O zlepšenie kvality života ide aj autistickému centru Andreas, ktoré sa venuje ľuďom postihnutým autizmom. Piatkový program odľahčí autorská pohybová komédia Zo ZOO. Doktorand na JAMU v Brne Pavol Seriš v nej spája prvky pantomímy, stand-up comedy a tanca.

              Zamerané na deti bude v Optimistane aj od soboty rána, otvárame diskusiou s výstižným názvom Rodič v pohode. OZ Návrat bude s pozvanými hosťami diskutovať o tom, kedy sa majú deti dobre. Hlavné motto: Netreba byť dokonalý, stačí byť dosť dobrý rodič! :-).

              Táto istá zásada platí aj pri deťoch s diagnózou ADHD, poruchy pozornosti s hyperaktivitou. Mnohí dospelí však nevedia, že táto diagnóza často pretrváva aj do dospelosti. Keď vyrastieme, sme šimpanz alebo včela? Dobrí či zlí? Namýšľame si, že naša morálka stojí na objektívnych hodnotách. Podľa výskumov sa však zdá, že naším rozhodnutiam kraľujú skôr podvedomie a predsudky. Otázky prečo je to tak a čo s tým rieši debata Aliancie Fair Play.

              Nadácia Pontis následne nadviaže témou, nakoľko transparentná krajina sme. Čo to si povieme aj o mýtoch a faktoch v kreatívnom priemysle a všetko to opäť na záver odľahčí dramatické umenie. Divadlo Stoka predstaví inscenáciu Víťazstvo. Divák sa okrem iného dozvie, že aj nekonečná otvorenosť k poníženiu môže byť životným postojom. 

Ako si najefektívnejšie cez Facebook zničiť vlastný život? Možno ste už na ceste a ani o tom neviete. Dvaja odborníci na psychológiu Marek Madro a Vladimír Hambálek budú hovoriť aj o tom, či nadmerným používaním sociálnych sietí mierime k sebadeštrukcii, alebo je to len planý poplach.