Späť na novinky

DJ Shadow
DJ Shadow je priekopníkom inštrumentálneho hip-hopu, turntablismu, trip-hopu a samplingu. Pri tvorbe si vyberá z bohatej zvukovej banky a osobnej zbierky vyše 60 tisíc nahrávok. Magazín Time zaradil jeho album Endtroducing medzi 100 najlepších albumov všetkých čias a Pitchfork na siedme miesto rebríčka 100 najlepších albumov 90-tych rokov. Album je tiež v Guinessovej knihe rekordov ako prvý kompletne samplovaný album. 6. júla 2015 začal pracovať na piatom sólovom albume, ktorý vydá 24. júna. O dva týždne neskôr ho spolu s ďalšími skladbami predvedie návštevníkom Pohody.

19. máj 2016 DJ Shadow

Joshua Paul Davis začínal experimentovať so samplami na svojom štvorstopovom magneťáku už počas strednej školy. Začiatkom deväťdesiatych rokov sa začala jeho spolupráca s vydavateľstvom Mo' Wax. Už na prvých nahrávkach "In/Flux" či "Lost and Found (S.F.L.)" pracoval s prvkami funku, rocku, hip hopu, jazzu i soulu. V roku 1994 sa po prvýkrát v tlači objavilo pomenovanie žánru trip-hop. Novinár Andy Pemberton z Mixmagu ním opísal Shadowovu skladbu "In/Flux". Skutočný prelom v jeho kariére ale nastal po vydaní debutu...Endtroducing. Ten sa objavuje v prestížnych rebríčkoch najlepších albumov všetkých čias, v Guinessovej knihe rekordov, pričom desať bodov z desiatich získala od Pitchforku dokonca aj jeho reedícia o deväť rokov neskôr. Album pritom nahral na starom japonskom bicom sampleri, páre gramcov a požičanom softvéri.
V 98-mom  produkoval debut UNKLE "Psyence Fiction", na ktorom sa objavili aj Thom Yorke, Richard Ashcroft, Mike D či Jason Newsted. V roku 2002 vydal druhý album The Private Press, na ktorom sa nachádza aj jeho azda najznámejšia skladba „Six Days“. Nasledovali albumy The Outsider (2006) a  The Less You Know, the Better (2011). Začiatkom apríla dokončil piaty album The Mountain Will Fall, ktorý oficiálne vydá dva týždne pred Pohodou. Novinári pri jeho mene zvyčajne nepíšu o tom, kto ho ovplyvnil, ale koho ovplyvnil on a neuvádzajú s kým spolupracoval, ale kto spolupracoval s ním. Po deviatich rokoch sa vráti na Pohodu aj s novým albumom .