9. — 12. júl 2020
9. — 12. júl 2020
Diskusie na Pohoda in the Air

Diskusie na Pohoda in the Air

Prvý deň, ako aj prvú diskusiu Pohody in the Air už máme za sebou. Aj dnes a zajtra pokračujeme ďalšími debatami so zaujímavými témami aj hosťami. Dnešný hlavný stream sa začne debatou Mária Šmýkala s Michalom Kaščákom v balóne. Zajtra sa v prázdnej trenčianskej synagóge porozpráva Frederika Halászová s Evou Mosnákovou a v debate týždňa a Café EUrópe bude hovoriť Štefan Hríb s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Pripravujeme aj zaujímavé vedecké debaty, predstaví sa v nich astrofyzik Norbert Werner, zakladateľ platformy Vedatour Samuel Kováčik či vedec Pavol Čekan. O vplyve klímy od konkrétneho priestoru festivalu po celoplanetárny rozmer porozprávajú Paula Valová a Jozef Pecho v debate s Ladislavom Mikom. Načo je nám kultúra sa budú pýtať Ilona Németh, Jana Močková, Štefan Polakovič, Olja Triaška a Paľo Čejka. V ďalších diskusiách sa objavia psychológovia Mária Tóthová Šimčáková a Marek Madro, moderovať budú Zuzana Kovačič Hanzelová, Andrea Ungvölgyi a Štefan Hríb. Celý festival ukončí priamo zo vzduchu debata o duchovných témach – pilot a zároveň moderátor Whisky bude v lietadle „spovedať” v Nedeľnej ne(kázni) Daniela Pastirčáka a Míšu Kapustina.

10. júl 2020

Ticho nelieči: Mária Patakyová, Lucia Kašová, Frederika Halászová

Diskusia nielen k svetovej premiére filmu Orchester z krajiny ticha. Verejná ochrankyňa práv a režisérka filmu budú odpovedať na otázky Frederiky Halászovej o rodovej rovnosti a ľudských právach.

Café Európa: Festivalové počasie, festivalová klíma: Ladislav Miko, Paula Valová, Jozef Pecho

Prečo sú na festivale dôležité meteorologičky? Ako hory okolo pohodového areálu ovplyvňujú počasie počas festivalu? Ako sa vytvorila búrka priamo nad festivalovou letiskovou dráhou? Ako na festivalový mikrosvet vplýva zmena klímy? Na vedecký výlet z trenčianskeho letiska okolo planéty a späť v debate v letiskovej veži vás vezmú špičková meteorologička a špičkový klimatológ v debate so špičkovým ekológom.

Café Európa: Eva Mosnáková, Frederika Halászová

Trenčianska synagóga a v nej diskusia Frederiky Halászovej s Evou Mosnákovou. Pozitívna energia obdivuhodnej ženy, ktorá prežila ako dievčatko hrôzy druhej svetovej vojny v priestore, ktorý je prázdny aj v čase mimo pandémie.

Café Európa: Zuzana Čaputová + Štefan Hríb

Diskusia prebiehajúca na prázdnom hľadisku umiestnenom na tradične najrušnejšom mieste festivalu, priamo naprieč letiskovou dráhou. Debata s výnimočnou ženou na inštalácii výnimočnej umelkyne o úlohe kultúry v spoločnosti – od umenia po kultúru komunikácie a politickú kultúru.

Optimistan Nadácie Orange: Nie si v tom sám – Marek Madro, Andrea UngvölgyiUngvölgyi
Neviem, nevládzem, nedokážem – hovoríte si často? Trápite sa? Nevzdávajte to, pomoc existuje.

Optimistan Nadácie Orange: Deti na nete – Mária Tóthová Šimčáková, Andrea
Optimistan Nadacie Orange: Viete, ako trávia čas na internete vaše deti? Tušíte, akým rizikám čelia, a ako im môžete predchádzať?

Literárny cirkus  

V cirkuse, kde je literatúra v hlavnom bode programu, sa žongluje slovami, postavami a príbehmi.  

V Literárnom cirkuse KK Bagalu sa predstavia spisovatelia Balla, Vlado Janček, Laco Kerata a prózy Dušana Mitanu a Václava Pankovčína budú čítať Zuzana Fialová a Robert Roth.    

Predpoveď poetickej sezóny

Z letiskovej veže budú poetickú predpoveď sezóny hlásať Veronika Dianišková, Mária Ferenčuhová, Zuzana Husárová a Michal Tallo. Prečítajú svoje nevydané nevídané a najnovšie básne.

Šach mat na tretiu s Jánom Markošom 

Tri literárno-kriticko-filozofické partie so slovenským šachovým veľmajstrom a spisovateľom Jánom Markošom si zahrajú Jakub Jošt, Oliver Rehák a živé figúrky. 

LiteRAPtúra 

Špičky slovenského a českého rapu vyrážajú do útoku - bez beatov a servítok. Terapia šokom! LiteRAPtúra naživo! LiteRAPtúra je pravidelne prezentovaná v Literárnom stane Martinus na Pohode a inak tomu nebude ani tento rok. V LiteRAPtúre na Pohoda in the Air sa predstavia FVCK KVLT, Fejbs, Idea, Boy Wonder a Modré hory. Letiskom ich bude sprevádzať beatboxer Strýček Nicholas.