Diskusie ESET Science Talk na našom YouTube kanáli

Diskusie ESET Science Talk na našom YouTube kanáli

Očkovanie, neutrína, vesmír, konšpirácie či online predátori – aj tieto témy priblížili špičkoví vedci návštevníkom a divákom festivalu Pohoda on the Ground. Záznamy z diskusií ESET Science Talk si môžete odteraz pozrieť aj na našom YouTube kanáli.

04. október 2021

Eset science talk @ Pohoda on the Ground: Online predátori za dverami detskej izby

K sexuálnemu obťažovaniu maloletých dochádza v čase, keď si rodičia myslia, že sú ich deti v bezpečí domova. Ako vyzerá grooming, manipulatívna technika, pomocou ktorej sa snažia predátori získať dôveru svojich obetí? Ako chrániť deti pred nástrahami, ktoré ich môžu poznačiť na celý život? Mala by rodičovská kontrola dostať prednosť pred súkromím dieťaťa?

Hostia: Zuzana Juráneková z online poradne pre mladých ľudí IPčko, Peter Košinár, výskumník spoločnosti ESET, ktorý sa venuje analýze cielených útokov a kryptoanalýze

Moderuje: Zuzana Kovačič Hanzelová, videoreportérka denníka SME

Eset science talk @ Pohoda on the Ground: Všetko, čo ste chcerli vedieť o očkovaní

Téma očkovania proti koronavírusu vyvoláva stále mnoho otázok. V našej diskusii odpovieme na otázky, ako očkovanie funguje, či sú vakcíny bezpečné, aké sú možné vedľajšie účinky, aká je momentálna situácia ohľadne očkovania na Slovensku a aké sú naše vyhliadky do budúcnosti.

Hostia: epidemiologička Alexandra Bražinová a imunológ Miloš Jeseňák

Moderuje: Zuzana Kovacčič Hanzelová

Eset science talk @ Pohoda on the Ground: Prečo ľudia veria nezmyslom? 

Informácie o svete nikdy neboli také komplexné a jednoducho dostupné ako je tomu v súčasnosti. Vedecké poznanie exponenciálne narastá, no súčasne s ním rastie aj podiel pseudofaktov a pseudovedy. Na pravdu však nestačí, aby sme jej iba uverili. Musí byť konfrontovaná so skutočnosťou. Prečo teda cez dezinformácie, konšpirácie, hoaxy, propagandu, framing, astroturfing a ďalšie tak ochotne subjektivizujeme pravdu? Aká je dnes hodnota pravdy?

Hostia: Vladimíra Kurincová Čavojová, psychologička z Centra spoločenských a psychologických vied SAV, Vladimír Šnídl, redaktor so zameraním na dezinformácie v informačnom priestore

Moderuje: Peter Ohrajter, ESET

Eset science talk @ Pohoda on the Ground: Ako nás život na zemi pripravuje k životu vo vesmíre?

Michaela Musilová, astrobiologička so zameraním na výskum extrémofilných organizmov a aktuálna riaditeľka stanice HI-SEAS na Havaji, porozpráva o podstate výskumu, ktorý realizuje a ktorý sa plánuje v budúcnosti vykonávať vo vesmíre. Život prežívajúci v extrémnych pozemských podmienkach je jedným z kľúčov odhalenia možnej existencie mimozemského života. Po diskusii si v stane Martinusu záujemcovia môžu kúpiť knihu Žena z Marsu a nechať si ju rovno aj podpísať autorkami.

Hosť: Michaela Musilová, astrobiologička

Moderuje: Lucia Lackovičová, spoluautorka knihy Žena z Marsu

ESET Science Talk @ Pohoda on the Ground: Sú neutrína kľúčom k pochopeniu vesmíru?

V diskusii s nízvom Sú neutrína kľúčom k pochopeniu vesmíru? priblížil fyzik Fedor Šimkovic, fyzik s mimoriadnym medzinárodným renomé priblíži tajomný svet neutrín, ktoré sú záhadou a súčasne aj kľúčom k pochopeniu evolúcie vesmíru a v ňom prebiehajúcich procesov. Opíše tiež, ako prebieha výskum neutrín a prečo sa musí odohrávať napríklad na dne hlbokého Bajkalského jazera. 

Hosť: Fedor Šimkovic, teoretický fyzik a laureát ocenenia ESET Science Award

Moderuje: Zuzana Vitková, reportérka Denníka N