Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Diskusie a ďalší program v stane .týždňa

Diskusie a ďalší program v stane .týždňa

Stan .týždňa na Pohode má aj tento rok nabitý program. Diskutovať sa bude o náboženstve, sexe, hokeji i mladých ľuďoch, ktorí menia Slovensko. Spolu 15 diskusií, 3 kvízy, prednáška, workshop, film, jóga, výstava fotiek a pozorovanie oblohy na vás čaká v stane .týždňa.

03. júl 2017

Piatok 7. 7. 2017

10.00 – 10.50, Filmový kvíz: Humor v slovenskom filme
Humor a slovenský film vraj veľmi nejdú dokopy. Či je to naozaj tak budete súťaživým spôsobom zisťovať vo filmovom kvíze.           
E. Akácsová a J. Malíček               

11.00 – 11.50, Ako zvládať detský aj vlastný hnev
So špeciálnou pedagogičkou Soňou Pekarovičovou a klinickým psychológom Gabrielom Hrustičom si povieme, na čo slúži hnev a ako môžeme naučiť svoje deti aj seba samých hnev nepotláčať ale prijať a bezpečne dávať von.
M. Gučíková / G. Hrustič, S. Pekarovičová               

12.00 – 12.50, Sex ako liek, sex ako jed
Sex ako jedna zo základných fyziologických ľudských potrieb má veľkú silu. V neprimeraných množstvách a formách môže pôsobiť ako jed, ale v nejednom prípade má aj terapeutické účinky           
E. Akácsová / D. Caisová, M. Patarák               

13.00 – 13.50, Hlavy v smútku - depresie a stresy mileniálov
O dnešných mileniáloch sa hovorí, že žijú úzkostnejšie životy ako ich rodičia. Prečo sú viac pod tlakom a ako sa to odráža na ich životoch? Je pravda, že častejšie trpia depresiami a podliehajú stresu? A môžeme to vôbec takto zovšeobecňovať?
F. Hazéová / E. Belešová, M. Patarák               

14.00 – 15.00, .zvedavá veda: Je symetria estetika idiotov?
Symetrie hrajú prekvapujúco veľkú úlohu v prírodných vedách, najmä vo fyzike. Skoro všetky dôležité symetrie sú pritom nejakým spôsobom narušené. Čo všetko v našom svete diktujú symetrie a ich väčšie či menšie narušenia? Všetko. M. Mojžiš       

15.00 – 15.50, Spoločnosť Slovensko-indického priateľstva: Jóga pre pohodu
Ponaťahujte si svaly pre ďalším programom nášho stanu aj celej Pohody.

16.00 – 17.00, .pod lampou s majstrom Michalom Handzušom   
Baví ho stále hokej? Aké sú jeho plány do budúcna? A ako vidí budúcnosť slovenského hokeja? Aj o tom a mnohom inom bude .pod lampou s Michalom Handzušom na Pohode.           
Š. Hríb / M. Handzuš       

17.00 – 18.00, Kvíz s Martinom Mojžišom   
Vedomosti zo školy, sedliacky rozum aj tipovanie budete môcť použiť v kvíze Martina Mojžiša. Ak aj nebudete vedieť správne odpovedať, určite sa dozviete veľa zaujímavého.

18.00 – 19.00 Fórum náboženstiev: Kresťania, židia, moslimovia - spolu sme v pohode   
Slovensku sa často vyčíta, že je xenofóbne, netolerantné a uzatvorené zmenám. Preto sú spoločné vystúpenia duchovných predstaviteľov a spolupráca medzi ľuďmi rôznych vierovyznaní možnosťou, ako svetu a sami sebe ukázať, že sme napriek rizikám otvorení svetu, diskusii a hľadaniu konštruktívnych riešení. Ktoré stereotypy sa na Slovensku najčastejšie spájajú s kresťanstvom, judaizmom a islamom a aká je pravda? Aké sú úspechy medzináboženského dialógu u nás? Kde pretrvávajú problémy a ako da dajú riešiť?           
M. Nicolini / M. Kováč, S. Mehager, M. Szatmary,

19.00 – 20.00, Kvíz so Slavom Hlásnym
Slavo Hlásny, rekordman z Duelu, si pre súťažiace skupinové tímy pripraví otázky, ktoré preveria tímového ducha.

20.00 – 21.00, Zabudnuté Slovensko: Diskusia Otvorene o extrémizme
Andrej Bán s Michalom Karakom organizujú diskusie o slobode a proti extrémizmu po celom Slovensku. Na pohodovú diskusiu príde aj držiteľka štátneho vyznamenania Eva Mosnáková.           
A. Bán / M. Karako, E. Mosnáková               


                   
sobota 7. 7. 2017   


10.00 – 10.50, GLOBSEC: Čo robíme zle v boji proti extrémizmu?
Postupne silnejúce sympatie k extrémizmu v krajine vyústili až do stavu, kedy extrémistická strana sedí v parlamente a podieľa sa na tvorbe štátnych politík. Kde sa stala chyba a čo by sme mohli robiť inak?        B. Tichý / I. Bihariová, R. Bránik, D. Milo               

11.00 – 11.50, Schopné deti – Rómska inteligencia 2.0
V spolupráci s Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva prinášame diskusiu o projekte Schopné deti, ktorý prostredníctvom online mentoringu mení sny na skutočnosť.           
M. Magušin / B. Čurejová, J. Kmeč Koščová, D. Korčkovský               

12.00 – 12.50, Starosta, ktorý to s Rómami vie
Starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký sa nesťažuje, ale koná. Dlhodobá práca v jeho obci prináša ovocie a môže sa stať modelom aj pre zvyšok Slovenska.           
L. Krivošík / V. Ledecký               

13.00 – 13.50, Kedy budú zo Slovenska lietať rakety do vesmíru?
Zapálený rakeťák z Dunajskej Stredy už jednu raketu stavia. Ukážeme vám ju naživo a vysvetlíme, prečo na Slovensku nikdy nebude kozmodróm, aj keď vlastné rakety mať môžeme.           
M. Novota / C. Boros               

14.00 – 15.00, GLOBSEC: Ohrozujú sociálne médiá demokraciu?
Vyčleňujú filtrácia správ a informačné bubliny na sociálnych sieťach z našich životov názorovú pluralitu? Ako čeliť prívalu hoaxov a hejtu na internete a aký to má dopad na kvalitu našej spoločnosti? Dozvieme sa v sobotňajšej diskusii o druhej!           
K. Klingová / Expl0ited, P. Jančárik, F. Struhárik

15.00 – 16.00, Workshop: Ako odhaliť hoaxy a dezinformácie?
Spoznajte v sebe lovca/lovkyňu hoaxov a príďte otestovať, či rozpoznáte fake od reality na webe. Pre najšikovnejších máme pripravené vecné ceny, ktoré by isto potešili oko každého pravého konšpirátora!

16.00 – 17.00, .pod lampou: Ako mladí menia Slovensko
Čo cítia mladí ľudia voči Slovensku? Znechutenie alebo hrdosť? Frustráciu alebo nádej? Ako jej chcú pomôcť a ako ju chcú zmeniť? Diskusia .pod lampou s predstaviteľmi mladej generácie.           
Š. Hríb / J. Goda, Z. Hlávková

17.00 – 16.00, Kvíz so Slavom Hlásnym
Slavo Hlásny, rekordman z Duelu, si pre súťažiace skupinové tímy pripraví otázky, ktoré preveria tímového ducha.

18.00 – 19.00, Nadácia Zastavme korupciu: Ako študenti pochodovali proti korupcii a čo bolo potom     Skupina stredoškolákov zorganizovala Veľký protikorupčný pochod a na námestia dostali najviac ľudí od Novembra '89. Ako sa im to podarilo a čo sa musí udiať, aby sa naplnil ich slogan "my tu chceme žiť?"       
P. Sibyla / K. Farská, D. Straka

19.00 – 20.00, Premietanie filmu Korupčná výchova
Pilotný film cyklu Biele vrany a hrdinovia medzi nami. Je o tom, čo prežívajú slovenskí whistlebloweri, keď sa nekalosti dejú tam, kde právo, demokracia a kresťanské hodnoty figurujú priamo v názve inštitúcie.

20.00 – 21.00, Nachytajte najväčších cestovateľov na Slovensku
Machu Pichu, Angkor, Wat, Taj Mahal, Patagónia, Severná Kórea a najkrajšie pláže sveta. Všetko, čo ste kedy potrebovali vedieť o dobrodružnom cestovaní nahustené do jednej hodiny s atraktívnou súťažou.        
M. Novota / K. Lišková, J. Zelizňák

Počas dňa a noci
Za pekného počasia môžete pozorovať Slnko počas dňa a hviezdy a Mesiac počas noci cez astronomické ďalekohľady.       
Juraj Kubica, Peter Wachter