Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Charlie Winston na Pohode 2018

Charlie Winston na Pohode 2018

Charlie Winston získal v roku 2010 European Border Breakers Award pre najlepšieho britského umelca v Európe. Debut Hobo a rovnomenný singel boli číslom jeden vo Francúzsku, pričom album získal platinovú platňu. Jeho chytľavé skladby boli použité v reklamách a seriáloch. Charlieho imidž inšpiroval aj viaceré módne značky, no tento britský pouličný muzikant a trubadúr nie je len dobre nahodený  pesničkár, ale aj človek poukazujúci na environmentálne a sociálne témy. Na Pohode mal vystúpiť už minulý rok, no z osobných dôvodov turné zrušil. V apríli v krátkom videu naznačil, prečo si chcel dať pauzu od hrania, pričom na jeho konci pomaly zmizol vo vode. Prvého januára zverejnil fotku, na ktorej z vody vychádza. Sme radi, že Charlieho návrat na scénu prinesie aj jeho slovenskú premiéru na Pohode 2018.

23. január 2018

Charlie Winston sa dostal do povedomia v roku 2007, keď ho na európske turné vzal Peter Gabriel. V jeho osobnom štúdiu nahral niekoľko skladieb, ktoré spolu s nahrávkami z londýnskeho  M17 tvorili základ jeho platinového debutu Hobo (2009). Album, ako aj rovnomenná titulná skladba, boli veľmi úspešné okrem Francúzska aj v Belgicku, Švajčiarsku, Nemecku, Rakúsku a Kanade. Debut vychválil aj Nick Barraclough z BBC, ktorý napísal, že by bola pre Britov veľká škoda, ak by ostal mimoriadne úspešným iba v zahraničí, no zároveň dodal: „To ho však trápiť nemusí, nakoľko jachty sa dajú kúpiť rovnako za eurá ako za libry.“ Originálny Charlieho outfit upútal aj módne ikony ako Jean-Paul Gaultier, Trussadi a Jean-Paul Goude. Charlie robil reklamu pre najväčší módny dom vo Francúzsku Galleries Lafayette. Magazín GQ ho v roku 2012 vyhlásil za najlepšie oblečeného muža vo Francúzsku. Charlieho skladby boli využité v reklamách (cover skladby „I'm a Man“ v reklame na VW Polo) a v seriáloch („She Went Quietly“ v seriáli Greys Anathomy). V Septembri 2010 spolu s Patti Smith headlineoval prenos k Medzinárodnému dňu mieru Peace One Day s Judeom Lawom a Sharon Stone z Paríža.

V roku 2012 vydal druhý album Running Still, na ktorom spolupracoval aj s producentom Tonym Bergom (Beck, At The Drive-In)  či slávnym choreografom Ryanom Heffingtonom (Arcade Fire - ‘We Exist’, Sia’s - ‘Chandelier’). Nahrával ho ale opäť ako „nomád“ v štúdiách po celom svete. Kým Hobo bol romantickým „sépia“ obrázkom a Running Still bol albumom ovplyvneným punkom a hip-hopom, najnovší album Curio City (2015) je vymedzený elektronikou a futurizmom. Curio City je zároveň výsledkom evolúcie tohto muzikanta, producenta a vydavateľa. Je zrelý, súčasný, no predovšetkým jeho vlastný. Charlie Winston je aj mimoriadne angažovaný umelec. Minulý rok nahral skladbu Say something na podporu ľudí na úteku. Mnohých z nich prekvapil v tábore Calais, kde odohral koncert. Predtým zahral aj na pochode vítajúcom utečencov v Londýne, či na koncerte Červeného kríža v Tunise „Zastavme ľahostajnosť, zachráňme ľudskosť“. Ako pouličný muzikant si zažil aj to, aké je to byť nejaký čas bez domova. Obzvlášť v zimnom období preto upozorňuje aj na túto problematiku.

Spoločnými menovateľmi širokého záberu Charlieho Winstona sú empatia pre okolie, nezameniteľný outfit, no hlavne špecifický hlas a prirodzený pesničkársky talent. V apríli minulého roka si podmanil pražskú Lucernu. Prvý slovenský koncert, na ktorom zahrá svoje výborné indie-folkové skladby bude mať začiatkom júla na 22. Pohode.