Späť na novinky

Bilderbuch
Pred desiatimi rokmi spievali texty z anglických rozprávkových knižiek a dnes vypredávajú športové haly s renomé jednej z najvýraznejších indie-rockových kapiel v nemecky hovoriacich krajinách.

09. apríl 2015 Bilderbuch

Bilderbuch je mladá štvorčlenná kapela z hornorakúskeho Kremsmünsteru. V čase vzniku (2005) mali jej členovia len 14 až 15 rokov. Vo svojich skladbách miešajú indie, rock, RnB a hip-hop, no inšpirácie berú aj z iných žánrov. Členov kapely zdobia glamour doplnky, no tie by ste márne hľadali vo vychytených viedenských butikoch - zväčša pochádzajú zo second handov.

Pred šiestimi rokmi im vyšiel debut Nelken und Schillinge, ktorý získal od  hudobného magazínu Musikexpress štyri hviezdičky z piatich. V roku 2011 vydali album Die Pest im Piemont, po ktorom ich Karl Fluch z Der Standard označil za jednu z najvzrušujúcejších noviniek v Rakúsku. Prelomovým v medzinárodnom meradle bol ich singel Maschin. Okrem toho, že ovládol hitparády v nemecky hovoriacich krajinách, získal aj viaceré nominácie za videoklip (napríklad na Medzinárodnom filmovom festivale v  Miami). V koncoročnom rebríčku nemeckej verzie Noisey (Music by Vice) sa umiestnili na treťom mieste, keď za sebou nechali mená ako Arcad Fire, Bastille či Nick Cave. Vyslúžili si tiež 4 nominácie Amadeus Austrian Music Award 2014, pričom domov si odniesli FM4 Award (cenu publika). Nemecká verzia Spotify ich na konci roka 2013 zaradila na čelo rebríčka najhorúcejších noviniek, na ktoré treba upriamiť pozornosť v roku 2014.

Koncom februára tohto roka vydali tretí album Schick Schock, ktorý sa stal okamžite číslom jeden v Rakúsku. Týždenník Spiegel o ňom napísal, že v tomto prípade znie ich mix pop-funk-R & B-hip-hopu tak dobre, ako nikdy predtým. Ako povedal ich spevák Maurice Ernst pre Die Presse, kapela bojuje proti dogmám a stereotypom v hudbe. O tom, že sa im to darí viac než úspešne, sa môžete presvedčiť aj na  tohtoročnej Pohode.

 

(Photo: Christoph Pöll)