Späť na novinky

Baloji
Belgický raper z Konga Baloji mieša africkú worldmusic s hip-hopom, rapom, francúzskym šansóniérstvom, soulom, funkom, jazzom a elektronickou hudbou. Že mu to dokopy funguje, potvrdzujú v článkoch a recenziách BBC, The Guardian, El Pais, The Telegraph či The Independent, ktorý označil druhý album za „najživší, najorganickejší a najenergickejší africký hip-hopový album od čias K'naan-ovho Dusty Foot Philosopher. Baloji zahrá na Pohode 2017.  

14. február 2017 Baloji

Baloji začínal ako 15 ročný v Belgickej hip-hopovej kapele Starflam (pod menom Balo). Po odchode z kapely (v roku 2004) a krátkej pauze začal v roku 2006 sólovú dráhu ako Baloji. Debutoval autobiografickým albumom Hotel Impala, ktorý obsahuje silné odpovede na listy, ktoré mu v roku 1981 napísala jeho matka. Za album dostal dve ocenenia Les Octaves de la musique (francúzsky ekvivalent Grammy). Druhému albumu Kinshasa Succursale z roku 2010 dali The Telegraph a The Independent on Sunday najvyššie možné hodnotenie. Na živelnom krížení žánrov je postavený aj najnovší album 64 Bits and Malachite z roku 2015. Jeho nová live show Baloji & L'Orchestre de la Katuba kombinuje naživo programované slučky, syntetizátory a tradičné zvuky rumby, ktorým dominujú gitarové vyhrávky v podaní Dizzyho Mandjeku (legendárny gitarista Franco / OK Jazz, Tabu Ley Rochereau) na pozadí zábavnej, povznášajúcej tanečnej hudby.

Jeho skladbou Spoiler odpálil set na Pohoda Párty aj náš šéf produkcie Mišo Sládek alias DJ Džbán. Baloji ho svojimi „vybrnkávačkami“ a pozitívnou náladou zhypnotizovali na Eurosonicu. Druhého Miša (Kaščáka) presvedčil hneď na druhý deň po koncerte viachodinovým tancom podporeným vyludzovaním všakovakých zvukov, aby koncert s „najafrickejšou“ atmosférou z tohtoročného Groningenu zopakoval aj na Pohode 2017.