Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Audiovizuálna sobota na Visegrad stage

Audiovizuálna sobota na Visegrad stage

Novinka v podobe klubového konceptu Visegrad stage sa nezastaví ani v sobotnú noc. O tú sa dramaturgicky postaral Matwe Kaščák. Vystúpia Synus0006, RSS B0YS, Anton Maskeliade, HRTL, Project 2501, Turbosampler, Makkatu a STX.

31. máj 2015

Project 2501 (MK)imageVisegrad stage v sobotu otvorí kyberpunkový Project 2501 z Macedónska. To sú nominanti Luzer festu, kde súťažia mladé macedónske kapely.

 

Turbosampler (SK)imageTakzvaný "power mashup" je v podaní Turbosamplera unikátna zmes samplov, videosekvencií a zvukov. Vizuálna stránka jeho vystúpenia nám vyvracia ilúziu, že svet k nám obracia čitateľnú tvár. Ide o hru predbežných významov, ktoré však nevedú nikam. Vzniká tak "turbosympatický", audiovizuálny chaos.

 

Anton Maskeliade (RU)imageMladý ruský umelec Anton Maskeliade je jedným z prvých muzikantov na svete, ktorý pri vytváraní a úprave hudby a vizuálnych efektov používa technológiu ovládanú pohybom rúk tzv. „leap motion“. Vďaka tomu si vyslúžil prezývku „gesture wizard“ (čarodejník gest). Nedávno získal Kuryokhinovu cenu súčasného umenia v kategórii Elektro-Mechanickej hudby. Okrem Glastonbury ho tento rok uvidíte aj na Bažant Pohode 2015.

 

RSS B0YS (PL)imageRSS B0YSje poľské duo s neznámou identitou. Sami o sebe rozšírili fámu, že sa stretli v Benine, v západnej Afrike. Či je to pravda sa zrejme nedozvieme. Zahalení za ornamentálnymi habitmi, prinášajú elektroniku temnú ako noc plná pazvukov. Komunikujú najmä cez internet, a to formou ťažko rozlúštiteľných príspevkov. Tak nazývajú aj svoje releasy (W DNT BLV N HP, TH T00TH 0F TH FTR, 00 FLY, N00W atď.) Ich elektronická produkcia v sebe obsahuje náboj tajuplnosti, pričom sa však nestráca špecifický tanečný charakter.

 

HRTL (CZ)imageHRTL alias Leoš Hort, to je leader vydavateľstva Bükko Tapes, producent a experimentátor s hardwarovými zvukmi. Keďže spolupracuje aj s Bastl instruments, nedávno do jeho zbierky zariadení pribudol tzv. modular, z ktorého vyťahuje prudko tanečný, mierne vyosený, špinavší beat.

 

Synus0006 (HU)imageSynus0006, to je maďarský producent tiež známy ako Laslowb. Predvedie nám svoje čistokrvné tanečné techno, ktoré vzniklo z potreby môcť všetky skladby počúvať donekonečna. Je to samouk, ktorý sa hudbe venuje odjakživa. Pohybuje sa na pomedzí žánrov ako techno, experimental, minimal, glitch, dub, acid, bez ohľadu na tempo. Jeho skladby sú povestné svojou silnou identitou a tanečným charakterom. Okrem svojej hudby prezentuje aj iných umelcov labeloch, ktoré založil: Panel Trax a B4CK6ROUNDNO1SE.

 

Makkatu (SK)imageMakkatu nám príde so svojím liveactom ukázať, ako vyzerá súčasná bratislavská undergroundová produkcia. Môžeme očakávať prudko tanečné, ostré techno s prvkami minimalu.

 

STX (SK)imageVisegrad stage do nedeľného rána odprevadí STX aka Boris Vitázek, dizajnér interaktívnych enviromentov a vizuálny umelec. Spolu s Makkatu reprezentuje nezastaviteľnú vlnu techna, ktorá sa valí bratislavským undergroundom. Zákutia tejto scény sa dajú najlepšie odhaľovať za sprievodu generovaných vizuálov a občasnom zablysnutí stroboskopu.