Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Archive na Pohode 2020

Archive na Pohode 2020

Ďalším menom Pohody 2020 je londýnska kapela Archive. Tá počas štvrťstoročia existencie nahrala tucet albumov, ktoré oslovili rovnako milovníkov gitár, fanúšikov trip-hopu i elektroniky. Prehľad toho najlepšieho vydali v máji tohto roku na výberovke s názvom 25. Na šiestich vinyloch nájdete 43 skladieb – najväčšie hity i osem noviniek (vrátane kolaborácií s Band of Skulls či Steveom Masonom). Mimoriadne plodná kapela Archive príde s prierezom svojej tvorby doplneným o pôsobivé vizuály aj na letisko Trenčín.  

13. november 2019

Archive založili v roku 1994 Darius Keeler a Danny Griffiths (spolu začínali v drum & bass kapele Genaside II), ku ktorým sa pridala speváčka Roya Arab a rapper Rosko John. Kapela v začiatkoch inklinovala skôr k elektronike a trip-hopu, čo sa prejavilo na ich úspešnom debute Londonium i albume Take My Head. Albumy The Same To Me a Noise znamenali odklon od trip-hopu smerom k psychedelickým a progresívnym žánrom. Kapela potupne prestala klásť dôraz na frontmana a stala sa kolektívom umelcov spolupracujúcich na výslednom zvuku, čo sa odzrkadlilo na skvelom albume Lights. 15 rokov na scéne vyšperkovali albumom Controlling Crowds I-III, ktorý preslávila pieseň „Bullets“. Ten sa stal jednotkou vo Francúzsku a Grécku a dvojkou vo Švajčiarsku. Na album nadväzovala o pár mesiacov ďalšia štúdiovka Controlling Crowds: Part IV.

V roku 2012 prišli s emotívnym albumom With Us Until You're Dead. 20 rokov na scéne oslávili albumom, a filmom zároveň, s názvom Axiom, ktorý uviedli na Sundance London Film Festival. Hudobný podklad fantasticky na plátne „rozpohyboval“ umelecký kolektív NYSU, ktorý sa postaral aj o vizualizácie k live prevedeniu albumu. Kapela ním nadchla vypredaný Roundhouse, pričom Rozhlasová moderátorka a Dj-ka Ola's Kool Kitchen ich eklektický set v recenzii po koncerte pre Drowned in Sound označila za post-trip–electro-prog-rock. V krátkom slede pridali produkčne jednoduchší a viac na silné texty a motívy zameraný album Restriction. Jedenástou štúdiovkou je album The False Foundations z roku 2016, s ktorou sa predstavili v Prahe. Fullmoon o koncerte napísal: „Jejich práce se zvukem je neuvěřitelná, za zmínku stojí tiché pasáže, při kterých tuhne krev v žilách.“ Skvelé live prevedenie potvrdili v českej metropole aj pred pár týždňami, kde prišli v rámci turné k štvrťstoročnici založenia kapely a opäť očarili redaktorov Fullmoonu „Živé podání jejich hudby je ohromující a diametrálně odlišné od toho, na co jsme zvyklí ze studiových alb.“ Na podobnú show sa môžu tešiť aj návštevníci Pohody 2020.