Archive na Pohode 2020

Archive na Pohode 2020

Ďalším menom Pohody 2020 je londýnska kapela Archive. Tá počas štvrťstoročia existencie nahrala tucet albumov, ktoré oslovili rovnako milovníkov gitár, fanúšikov trip-hopu i elektroniky. Prehľad toho najlepšieho vydali v máji tohto roku na výberovke s názvom 25. Na šiestich vinyloch nájdete 43 skladieb – najväčšie hity i osem noviniek (vrátane kolaborácií s Band of Skulls či Steveom Masonom). Mimoriadne plodná kapela Archive príde s prierezom svojej tvorby doplneným o pôsobivé vizuály aj na letisko Trenčín.  

13. november 2019

Archive založili v roku 1994 Darius Keeler a Danny Griffiths (spolu začínali v drum & bass kapele Genaside II), ku ktorým sa pridala speváčka Roya Arab a rapper Rosko John. Kapela v začiatkoch inklinovala skôr k elektronike a trip-hopu, čo sa prejavilo na ich úspešnom debute Londonium i albume Take My Head. Albumy The Same To Me a Noise znamenali odklon od trip-hopu smerom k psychedelickým a progresívnym žánrom. Kapela potupne prestala klásť dôraz na frontmana a stala sa kolektívom umelcov spolupracujúcich na výslednom zvuku, čo sa odzrkadlilo na skvelom albume Lights. 15 rokov na scéne vyšperkovali albumom Controlling Crowds I-III, ktorý preslávila pieseň „Bullets“. Ten sa stal jednotkou vo Francúzsku a Grécku a dvojkou vo Švajčiarsku. Na album nadväzovala o pár mesiacov ďalšia štúdiovka Controlling Crowds: Part IV.

V roku 2012 prišli s emotívnym albumom With Us Until You're Dead. 20 rokov na scéne oslávili albumom, a filmom zároveň, s názvom Axiom, ktorý uviedli na Sundance London Film Festival. Hudobný podklad fantasticky na plátne „rozpohyboval“ umelecký kolektív NYSU, ktorý sa postaral aj o vizualizácie k live prevedeniu albumu. Kapela ním nadchla vypredaný Roundhouse, pričom Rozhlasová moderátorka a Dj-ka Ola's Kool Kitchen ich eklektický set v recenzii po koncerte pre Drowned in Sound označila za post-trip–electro-prog-rock. V krátkom slede pridali produkčne jednoduchší a viac na silné texty a motívy zameraný album Restriction. Jedenástou štúdiovkou je album The False Foundations z roku 2016, s ktorou sa predstavili v Prahe. Fullmoon o koncerte napísal: „Jejich práce se zvukem je neuvěřitelná, za zmínku stojí tiché pasáže, při kterých tuhne krev v žilách.“ Skvelé live prevedenie potvrdili v českej metropole aj pred pár týždňami, kde prišli v rámci turné k štvrťstoročnici založenia kapely a opäť očarili redaktorov Fullmoonu „Živé podání jejich hudby je ohromující a diametrálně odlišné od toho, na co jsme zvyklí ze studiových alb.“ Na podobnú show sa môžu tešiť aj návštevníci Pohody 2020.