Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Alex Vargas

Alex Vargas

Mladý Dán s juhoamerickými koreňmi sa preslávil spoluprácou s kapelou Above & Beyond. Výnimočná je však predovšetkým jeho vlastná tvorba. Jemné soulové melódie podčiarkuje v refrénoch rockovým drivom v hlase, pričom sprievodnú gitaru umocňuje minimalistická, no naliehavá elektronika. 

05. apríl 2016

Dánsky spevák Alex Vargas začínal v kapele Vagabond, s ktorou už ako 21-ročný vystúpil na festivaloch Glastonbury a T in the Park. The Guardian o kapele v tom čase napísal, že môžu byť najväčšou novou kapelou na svete. Vargasov cit pre songwriting prirovnávali dokonca k U2 a The Verve. Kapela sa však rozpadla a Vargas pokračoval v sólovej dráhe. Ďalším medzipristátím bola jeho spolupráca s kapelou Above & Beyond. Autorsky i spevácky sa podieľal na piatich skladbách k ich štvrtému albumu We Are All We Need. Album debutoval na 1. mieste v rebríčku US Dance / Electronic Albums (Billboard) a na 12. mieste v rámci UK Official Album Charts. Od roku 2014 spolupracuje v štúdiu i na pódiu s Tommym Sheenom. Dvojica produkuje silne poetické skladby, v ktorých zaujímavo miešajú soul, rock a elektroniku. Vargasov cit pre melódiu najlepšie ilustrujú skladby „Solid Ground“, „Shackled Up“, „Howl“ či „Till Forever Runs Out“. Na YouTube nedominujú v počte pozretí štúdiové verzie, no rôzne „akustické sessions“. Tie majú totiž najbližšie k jeho živým vystúpeniam, ktoré charakterizuje bezprostredný a naliehavý prejav. 


Alexa Vargasa sme videli naživo na festivaloch Spot a Eurosonic. Na Spote si ako domáci muzikant podmanil osadenstvo jednej z najväčších koncertných hál, predovšetkým britských agentov a prítomné dámy. Pred jeho koncertom na Eurosonicu sme si vystáli najväčší rad. Polovica ľudí sa do podniku ani nedostala. V publiku opäť dominovali ženy a celkový dojem z koncertu najlepšie vykreslila čašníčka, ktorá po prvých tónoch prestala obsluhovať. Ani nemusela, takmer nikto si do konca vystúpenia nič neobjednal. Následne si ho naše kolegyne Veronika a Majka vyžiadali na Pohodu. Alex urobil skvelý dojem aj na novinárov z magazínu Clash, ktorí o jeho koncerte napísali: „Strhujúcim, poetickým, otvorene emocionálnym a oduševneným prístupom si Vargas získava zástupy fanúšikov. Pripravte sa na to, že sa po jeho vystúpení stanete jedným z nich.“